Délkové textilie a efektní nitě

Typologie a názvosloví délkových textilií (nití) a názvosloví efektních nití

2. Efektní nitě

2.3. Ostatní efektní nitě

 

         Leónská nit (dříve nazývaná též dracoun) patří do této skupiny efektních nití. Je to textilní, nejčastěji vigoňová, příze obtáčená drátkem z ozdobných kovů kruhového nebo plochého průřezu. K obtáčení se dnes používají také aluxované pásky. Leónské nitě se uplatňují u výroby brokátů, ale také k výrobě prýmků a ozdobných třásní. Název pochází  od španělského města León, kde bylo dávné středisko výroby těchto nití.

        Gimpa - je vlastně drátek obtočený multifilem. Zde se již nejedná o efektní nit, dominantní vlastností je stálost tvaru. Používá se k výrobě různých dekoračních předmětů.

         Dalších efektní nití je celá řada. Zejména pletací příze jsou vyráběny se stále novými a novými  efekty. K ručnímu pletení se využívají pletené či splétané prýmky, nejsou výjimkou úzké pásy osnovních pletenin. Žádoucího efektu efektní nitě lze dosáhnout nejen technologií přípravy, barvením nebo tiskem, ale i příměsí speciálních efektních vláken jako jsou např. fibrilovaná vlákna, pokovené pásky (tzv. aluxované pásky známé pod obchodním názvem Lurex), vysoce lesklá vlákna nebo kovová vlákna. V praxi se k výrobě efektních přízí využívá kombinace různých efektů. V jedné přízi může být i seskáno několik nití s různými efekty najednou.