2020/21
Obraz kursu KMI/BAT - Barvení a tisk textilií (2020)
2020/21
V předmětu se studenti seznámí s procesy barvení, potiskování a finálních úprav textilií s důrazem na praktické znalosti aplikace různých technik. Důraz je kladen také na hodnocení jednotlivých úprav a na ekologické aspekty jednotlivých technologií.
Obraz kursu KMI/COL - Koloristika (2020)
2020/21
Účelem předmětu je seznámit posluchače se systémy a principy používanými v koloristice (základní pojmy, fyziologie vnímání barev, vizuální klamy a defekty vnímání barev, techniky vizuálního hodnocení barev, atlasy barev, kolorimetrické soustavy, vyjadřování barevných rozdílů, měření barevného vzhledu, správa barev, zobrazení barev na monitoru, ICC profily, výpočty barvících receptur, E-business a kalibrace barevného podání výrobku.)
Obraz kursu KMI/COL - Colouristic (2020) (ENGLISH)
2020/21
The main task of this course is to introduce students to applied systems and principles in colorimetry (fundamentals, books of color, color spaces, color differences and theirs definition, the measurement of colors, color management, color representation on monitors, ICC profiles, recipe computing, E- business and color appearance of products)
Obraz kursu KMI/CTX - Chemie pro textil (2020)
2020/21
Předmět ujednocuje vstupní znalosti z chemie v míře nezbytné k pochopení principů výroby a údržby textilií. Je to nezbytný předmět pro pochopní technologie zušlechťování textilií, která je následně vyučována v rámci předmětu "Zušlechťování". "Chemie pro textil" prezentuje chemické základy na textilních příkladech. V souladu s požadavky na znalosti textilních odborníků se předmět ve velké míře se věnuje provozní vodě, povrchově aktivním látkám, barvivům, polymerům, sorpčním a transportním procesům.
Obraz kursu KMI/D05 - Optika pevných látek (2020)
2020/21
Fyzikální podstata světla a druhy osvětlení, Konstrukce měřících přístrojů pro měření barevnosti a vzhledu, Systém CIE XYZ, CIELAB, CIECAM02, Vyjadřování barevných odchylek, Teorie interakce světla a barevných látek s ohledem na jejich koncentraci v měřeném substrátu.
Obraz kursu KMI/D118 - Optika pevných látek - Kolorimetrie (2020)
2020/21
Fyzikální podstata světla a druhy osvětlení, Konstrukce měřících přístrojů pro měření barevnosti a vzhledu, Systém CIE XYZ, CIELAB, CIECAM02, Vyjadřování barevných odchylek, Teorie interakce světla a barevných látek s ohledem na jejich koncentraci v měřeném substrátu. Vlnová optika a geometrická optika: vlna, paprsek, svazek paprsků vytváření rovnoběžných svazků, jejich divergence, změna průřezu děliče rovnoběžných svazků, vytváření úzkých svazků koherentního a nekoherentního světla, odraz a lom úzkých svazků, planparalelní deska. Optické zobrazování: ideální optické zobrazení Gaussovo přiblížení aberace optických systémů, analýza chybové vlnoplochy. Interakce elektromagnetického pole s molekulárními strukturami (šířka a tvar spektrálních čar, relaxační procesy). Stanovení struktury molekulárních systému (difrakce rtg. záření a neutronu, elektronová mikroskopie). Využití metod magnetické resonance. Metody pružného a dynamického rozptylu světla pro stanovení struktury a pohybového stavu molekulárních objektu. Využití optické spektroskopie pro studium struktury, interakcí adynamiky procesu přenosu energie a náboje (vibrační IR spektroskopie, UV - VIS absorpční a emisní spektroskopie, metody vysokého časového a spektrálního rozlišení, polarizační efekty, Ramanův rozptyl, nelineární optické metody). Kolorimetrie (vnímání barev, kolorimetrické soustavy, barevné rozdíly, správabarev, teorie BDTF a BDRF, odhady receptur)
Obraz kursu KMI/DP2 - Diplomová práce 2 (2020)
2020/21
Cílem předmětu je umožnit studentům hlouběji rozpracovat zadanou problematiku s ohledem na předchozí výsledky. Zpracovat dílčí části práce a to nejen obsahově ale i po stránce formální a výsledky prezentovat.
Obraz kursu KMI/DP3 - Diplomová práce 3 (2020)
2020/21
Cílem předmětu je poskytnout studentům dostatek času na závěrečné zpracování práce a její odevzdání. Důraz je kladen na hlubší zpracování dané problematiky, vyhodnocení získaných informací a dat, stanovení závěrů a porovnání se stávajícími poznatky a případně modely.
Obraz kursu KMI/KMT - Kompozity s textilní výztuží (2020)
2020/21
Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou textilních strukturních kompozitů, vysvětlit základní definice a pojmy z kompozitního inženýrství. Je zde představena klasifikace kompozitních systémů, principy strukturního přístupu k popisu vlastností těchto heterogenních materiálů a zásadami navrhování kompozitních systémů s textilní výztuží. Dále jsou vysvětleny vlastnosti jednotlivých složek (vlastnosti vláken, matric a rozhraní mezi nimi), geometrické aspekty struktury kompozitu a základní postupy pro predikci vlastností finálních materiálů.
Obraz kursu KMI/KOL - Koloristika (2020)
2020/21
Účelem předmětu je seznámit posluchače se systémy, principy používanými v koloristice. Členění předmětu: Úvod, Základní pojmy, Fyziologie vnímání barev, Vizuální klamy a defekty vnímání barev, Techniky vizuálního hodnocení barev, Atlasy barev, Kolorimetrické soustavy CIE XYZ, CIELAB, Vyjadřování barevných rozdílů, Měření barevného vzhledu, Správa barev, Zobrazení barev na monitoru. ICC profily.Koloranty. Výpočty barvících receptur, E-business a kalibrace barevného podání výrobku.
Obraz kursu KMI/MBV - Kolorimetrie (2020)
2020/21
Úvod, Základní pojmy, Fyziologie vnímání barev, Vizuální klamy a defekty vnímání barev, Techniky vizuálního hodnocení barev, Atlasy barev, Kolorimetrické soustavy CIE XYZ, CIELAB, Vyjadřování barevných rozdílů, Chromatická adaptace, von Kriesův model, BFD CAT, CIE CAT00 -Komplexní modely pro hodnocení barevnosti a vzhledu - Hunt, Nayatani, CIE CAM97 a CIE CAM 02, Správa barev - závislost barevného podání na použitém médiu, Dočasný a trvalý záznam barev, ICC profily a jejich kalibrace, Kubelka-Munkova funkce a její korekce, Teorie BDRF, Algoritmy řešení pro fluorescenční a nefluorescenční koloranty, Optimalizace databází pro výpočty barvících receptur.
Obraz kursu KMI/MBV - Colour Measurement (2020) (ENGLISH)
2020/21
Introduction. Light sources and illuminants. Colour perception. CIE XYZ. Uniform colour scales. Colour differences. Pass/Fail decisi­on. Gray scale ratting. Measurement of white­ness and yellowness. Interaction of objects with light. Colour match prediction. Database preparation and optimisation. Instrument classification and components. Colour systems for colour selection. Artificial intelligence and colour measurement.
Obraz kursu KMI/MHJ - Textilní metrologie a hodnocení jakosti (2020)
2020/21
Předmět je zaměřen jak na obecnou metrologii zvláštnosti související s měřením textilních materiálů, tak i na aplikaci nástrojů pro řízení jakosti v oblasti hodnocení textilních materiálů. Jsou diskutovány obecné postupy a filosofie teorie měření a metrologických vlastností měřících přístrojů (přesnost, správnost, kalibrace). Jsou popsány techniky zpracování primárních dat (filtrace, komprese, analýza jedno a vícerozměrných dat, interpretace výsledků). Jsou ukázány postupy hodnocení nejistot výsledků měření Jsou uvedeny specifické metody hodnocení jakosti vláken, přízí a plošných textilií. Jsou popsány metody hodnocení nestejnoměrnosti, drsnosti, omaku a tepelného komfortu textilií. Jsou ukázány způsoby hodnocení komfortu s ohledem na jakost textilií.
Obraz kursu KMI/PRJ - Projekt (2020)
2020/21
Simulace přípravy konkrétního projektu VaVaI podle vlastního výběru.
Obraz kursu KMI/PRO - Programování (2020)
2020/21
V rámci předmětu se studenti naučí formulovat jednoduché úlohy, převádět je do programově zpracovatelné podoby (algoritmizace) a přepsat je do jazyka programového systému MATLAB, včetně základního využití grafického aparátu.
Obraz kursu KMI/SMM - Speciální měřící metody (2020)
2020/21
Cílem předmětu je rozšířit a prohloubit fyzikální základy získané v předchozím bakalářském studiu. U studentů vytvořit přiměřené předpoklady pro hlubší pochopení fyzikální podstaty složitých technických a přírodních jevů včetně moderních technologií používaných ve výrobě textilních materiálů. Předmět je zaměřen na základy legální i praktické metrologie, problematiku kontroly kvality finálního výrobku. V první části semestru se studenti seznámí se státním i mezinárodním metrologickým systémem a problematikou měření optických vlastností textilií. V druhé části semestru se podrobněji seznámí s problematikou kalibrace a zajištění návaznosti v metrologii, kolorimetrie, měření elektrických a tepelných vlastností textilií. Velká pozornost je věnována odhadům nejistot.
Obraz kursu KMI/SPV - Speciální vlákna (2020)
2020/21
Speciální vlákna budou rozdělena do kategorie vysoce výkonných vláken (vysoká pevnost, vysoký modul, chemická a tepelná odolnost) a kategorie vysocefunkčních vláken (tepelná izolace, superabsorbční schopnosti, nehořlavost atd.). Budou popsány základní charakteristiky vláken v obou těchto kategoriích. Budou uvedeny mechanické, fyzikálně-chemické a další speciální vlastnosti těchto vláken. Budou ukázány speciální postupy výroby těchto vláken a jejich souvislost s tvorbou struktury.
Obraz kursu KMI/TCH - Textilní chemie (2020)
2020/21
Předmět poskytuje základní informace o textilní chemii. Důraz je kladen hlavně na chemii anorganických a organických sloučenin, které se používají v textilním průmyslu. Studenti se seznámí s teorií aplikace barviv, detergentů, polymerů a textilních pomocných přípravků na textilie.
Obraz kursu KMI/TEN - Textile Engineering (2020)
2020/21
The main objective of the course is to provide students with a deeper insight into current issues in the field of textile engineering and in general about textile and clothing technology starting from fiber raw materials to fabrics used both in clothing and in technical applications, including high performance textiles. Within the subject the main areas of textile technology and clothing industry e.g.: spinning, weaving, knitting, non-woven textiles, chemical processing and textile finishing and clothing manufacturing are presented. The subject is taught in English to make students familiar with international developments in various specializations.
Obraz kursu KMI/TEN - Textile Engineering (2020) (ENGLISH)
2020/21
The main objective of the course is to provide students with a deeper insight into current issues in the field of textile engineering and in general about textile and clothing technology starting from fiber raw materials to fabrics used both in clothing and in technical applications, including high performance textiles. Within the subject the main areas of textile technology and clothing industry e.g.: spinning, weaving, knitting, non-woven textiles, chemical processing and textile finishing and clothing manufacturing are presented. The subject is taught in English to make students familiar with international developments in various specializations.