Předmět prohlubuje základní znalosti analogové i číslicové elektroniky a rozšiřuje je směrem k elektronickým funkčním blokům. V úvodu jsou zopakovány potřebné znalosti bakalářského studia. Z analogových obvodů jsou probírány zejména základní funkční bloky (zesilovače, zdroje, filtry, generátory, spínače). Z číslicových obvodů jsou probírány obecné sekvenční logické obvody a principy zakázkových obvodů. Předmět dále seznamuje se základními architekturami mikropočítačů a uvádí přehled komunikačních sběrnic a protokolů. Studenti umí definovat základní analogové a funkční bloky. Studenti se umí orientovat v číslicových obvodech. Studenti umí definovat základní architekturu mikropočítačů.
Předmět je úvodem do problematiky programování v programovacím jazyce vyšší úrovně. Studenti se seznámí se základními postupy při algoritmizaci úloh a s realizací algoritmů zaměřených na zpracování čísel a jejich posloupností a textových informací pomocí výrazových prostředků programovacího jazyka Java.
Předmět prohlubuje znalosti programování v programovacím jazyce vyšší úrovně. Studenti se seznámí s postupy v oblasti objektově orientovaného programování, algoritmizace úloh a realizace algoritmů v programovacím jazyce Java. Algoritmy jsou směrovány do oblastí: zpracování textových řetězců, zpracování diskových souborů, numerické metody, realizace a procházení seznamů a stromových struktur.
Předmět seznamuje posluchače se současným stavem počítačové architektury na různých úrovních abstrakce. Jsou zde probírány architektury jak jednotlivých typů procesorů, tak architektury celých počítačových systémů včetně jejich významných komponent. Laboratorní cvičení jsou převážně věnována praktickému používání (programování) jednoduchých jednočipových mikrořadičů.