2022/23
Obrázek kurzu KTT/AJT - Textile Technology (2022) (ENGLISH)
2022/23
The course Textile Technology will enable students of all specializations to get basic information and knowledge in technological processes of the textile fields. This is knowledge necessary for understanding the materials, processes and products specific to their specialization. The subject is taught in English, English terminology will help students read and study foreign literature during bachelor / diploma work
Obrázek kurzu KTT/AME - Aplikovaná mechanika (2022)
2022/23
Předmět seznamuje studenty s pokročilými úlohami mechaniky poddajných těles se zaměřením na textilní struktury. V průběhu studia si student osvojí důležité pojmy z mechaniky, kontaktní mechaniky a experimentální mechaniky. Aplikuje obecné poznatky z mechaniky na vybrané textilní struktury. Předmět nabízí studentovi širší rozhled zahrnující složitější jevy jako je Hertzův kontakt a vzpěr. Závěr bude věnován trendům v mechanice a jejich aplikace.
Obrázek kurzu KTT/DT2 - Dějiny textilu II. (2022)
2022/23
Předmět je zaměřen na přehled historie textilní tvorby, její nejstarší doklady ve světě, vývoj rukodělné textilní výroby, teritoria v nichž byly používány. Příprava rostlin s lýkovými vlákny k dalšímu zpracování, příprava vlny, předení a příprava příze ke tkaní, předtkalcovské techniky, vývoj ručního tkaní. Rozvoj průmyslového zpracování vláken, textilních strojů, textilních technologií. Jsou uvedeny souvislosti s rozvojem průmyslu a ukázány jak logické souvislosti, tak i přelomová řešení (informace o význačných objevitelích a vynálezcích spjatých s tvorbou textilií). Je zmíněna minulost, současnost a budoucnost textilního oboru.
Obrázek kurzu KTT/DTE2 - Dějiny textilu II (2022)
2022/23
Předmět navazuje na kurz Dějiny Textilu I. Studenti se v rámci předmětu seznámí nejen s přehledem vývoje textilní výroby počínaje vlákny a jejich prvotních zpracováním přes různé vývojové etapy výroby délkových (příze) a plošných (tkaniny, pleteniny) textilií, ale také s principy a podstatou jednotlivých textilních technologií. Jsou zmíněny nejstarší doklady textilií ve světě a oblasti, v nichž byly používány. Historické etapy jsou vybrány podle vývojových stupňů výroby a stavu konstrukce textilií. Jsou uvedeny souvislosti s rozvojem průmyslu a ukázány jak logické souvislosti, tak i přelomová řešení (informace o význačných objevitelích a vynálezcích spjatých s tvorbou textilií). Je zmíněna minulost, současnost a budoucnost textilního oboru.
Obrázek kurzu KTT/EXA - Experimentální analýza struktur (2022)
2022/23
Předmět navazuje na základní předmět Základy textilní struktury (STR). V rámci předmětu se studenti seznámí s analýzou textilií z hlediska struktury a okrajově i mechanických vlastností. Analýza je zaměřena na získání ucelených informací o strukturních parametrech vlákenných útvarů především s využitím obrazové analýzy. Student je seznámen se základní terminologií analýzy obrazu, přípravou preparátů, řezů vlákennými útvary a dále se zpracováním obrazů textilií. S pomocí vyučovaných metod hodnocení jsou ukázány možnosti ověřování modelů, a také stanovení materiálových a technologických parametrů.
Obrázek kurzu KTT/KVD - Konstrukce a vlastnosti délkových textil (2022)
2022/23
V rámci předmětu se studenti seznámí s experimentální analýzou textilních struktur. Cílem předmětu je propojit teoretické souvislosti s praktickým použitím, umožnit širší pochopení souvislostí mezi charakterem příze daným technologií její výroby, stanovením kvalitativních ukazatelů a jejich projevem do výsledného výrobku. Cílem je poskytnout a seznámit studenty se základními postupy testování vybraných kvalitativních ukazatelů přízí a plošných textilií, zpracováním získaných dat s využitím OA.
Obrázek kurzu KTT/KVD - Construction and Properties of Yarns (2022) (ENGLISH)
2022/23
Within the course the students will be introduced to experimental analysis of textile structures. The aim of the subject is to connect the theoretical base with the practical use, to allow a better understanding of the influence of yarn character given by the spinning technology described by evaluated parameters on the quality of final product. The students will be familiarised with basic procedures for testing of selected yarn and fabrics qualitative indicators and processing acquired data using IA. The course follows the knowledge of the subjects Textile Technology I, Structure and Properties of Textiles, Experimental Analysis of Structures from the Bachelor's Study Program. The course builds on the context of the subject Structure of Fibrous Structures from the master study program.
Obrázek kurzu KTT/KVP - Konstrukce a vlastnosti pletenin (2022)
2022/23
Student se seznámí s pokročilými technikami zátažného pletení realizovaného na plochých pletacích dvoulůžkových strojích elektronicky řízených (s individuální volbou jehel) a získá praktické dovednosti v konstrukci a tvorbě plošných a prostorově tvarovaných oděvních a technických výrobků vytvářených s využitím počítačových programů CAD.
Obrázek kurzu KTT/KVT - Konstrukce a vlastnosti tkanin (2022)
2022/23
V rámci předmětu si student prohloubí znalosti týkající se konstrukce, struktury a geometrie tkanin listových i žakárských. Jsou definovaný základní parametry tkaniny ve vztahu k délkovým útvarům a parametrům tkacího stroje pro přípravu konstrukce tkanin pro definovanou aplikaci. Z hlediska struktury a geometrie tkanin je zde uveden rozbor plošné a prostorové geometrie tkanin, definice geometrie vazné buňky v plátnovém a ne-plátnovém provázání, deformace nití ve vazném elementu, modelování a teoretické predikce vybraných mechanických a užitných vlastností tkanin.
Obrázek kurzu KTT/LIS - Konstrukce a vzorování listových tkanin (2022)
2022/23
Předmět navazuje na základní předmět Textilní Technologie I, Tkaní. V rámci předmětu si student prohloubí znalosti týkající se výroby a vzorování listových tkanin. Jsou definovány základní konstrukční parametry listových tkanin. Základní rozdělení listových tkanin z hlediska barevného, vazebního vzorování a vazebních technik. Základní definice technologického postupu výroby listových tkanin se zaměřením na konkrétní konstrukci tkaniny. Rozbor tkacího stroje ve vztahu k prošlupnímu mechanizmu a návodu do listů. V rámci vazebního vzorování jsou rozebírány možné techniky vzorování: odvozené vazby, libovolně sestavené vazby, technika v pruzích, technika ve čtvercích a obdélnících, vliv barevného snování a házení v kombinaci s vazbou
Obrázek kurzu KTT/MUT - Mechanika vlákenných útvarů (2022)
2022/23
Předmět je zaměřen na základní popis chování struktury vlákenných textilních a netextilních útvarů během jejich mechanického namáhání. Nejprve je krátce uveden přehled základních veličin mechaniky, po němž následuje souhrn metodik a testů využívaných v textilních laboratořích. Další přednášky jsou věnovány postupně konkrétnímu rozboru strukturní mechaniky vláken, obecného multifilu, staplové příze, netkané textilie, tkaniny, pleteniny a netextilních vlákenných útvarů.
Obrázek kurzu KTT/PL - Pletení (2022)
2022/23
V rámci předmětu si student prohloubí znalosti týkající se základů pletení. Jsou rozebírána témata týkající se přípravy materiálů pro pletařskou technologii a technologie zátažného a osnovního pletení. Student se seznámí s pletařskými vazbami (zátažnými a osnovními), s jejich vlastnostmi a funkčními principy vzorování v souladu s pracovním ústrojím pletařských strojů, s podstatou plošného a prostorového tvarování pletenin. Jsou zmíněny obecně i další části a systémy pletařských strojů.
Obrázek kurzu KTT/PLO - Osnovní pletení (2022)
2022/23
Předmět je zaměřen na osnovní pletení a navazuje na předmět Pletení. Studenti si prohloubí znalosti týkající se osnovních vazeb a jejich konstrukce. Seznámí se s přípravnými operacemi pro osnovní pletení, konstrukcí osnovních pletařských strojů (především pracovního ústrojí a ústrojí vzorovacího), s jejich charakteristikami a použitím. Náplní předmětu jsou rovněž základní způsoby výrob osnovních pletenin pro technické účely.
Obrázek kurzu KTT/PLZ - Konstrukce a vzorování zátažných pleteni (2022)
2022/23
Předmět navazuje na základní předmět Pletení. V rámci předmětu si student osvojí znalosti týkající se možnosti provázání nití v zátažné pletenině, konstrukce vazby a vzorování. Postupně jsou rozebírány konstrukční a geometrické charakteristiky vazeb pletenin s ohledem na vzorování u kombinací vazeb s vyřazenou, přerušenou a omezenou funkcí jehel včetně vzorování žakárového pomocí CAD systémů a vliv tohoto vzorování na vlastnosti pletenin. Dále možnosti výroby zátažných pletených dílů (výrobků), pevných začátků a ukončování (řetízkování) přímo ve stroji u pletařských strojů s individuální volbou jehel.
Obrázek kurzu KTT/PPL - Procesy a systémy v pletení (2022)
2022/23
V rámci předmětu si student osvojí znalosti týkající se pletařských strojů, a to především funkce a řízení zátažných a osnovních strojů (pracovní ústrojí, programové ústrojí - řídicí a vzorovací, systém přivádění materiálu, odvádění pleteniny, kontrola činnosti, aj.). Jsou rozebírána také témata týkající se pletařských procesů na strojích plochých i okrouhlých a jejich výkonnosti a vzorovací možnosti. Je zmíněna i příprava materiálu pro pletení dle strojní technologie
Obrázek kurzu KTT/PR - Předení (2022)
2022/23
V rámci předmětu si student prohloubí znalosti týkající se výroby příze. Jsou rozebírány jednotlivé technologické stupně výroby příze (rozvolňování, čištění, mísení, mykání, protahování, česání, konvertorová technologie přípravy pramene, předpřádání, prstencové dopřádání, rotorové dopřádání, tryskové dopřádání a skaní. Jsou zmíněny vybrané nekonvenční způsoby výroby příze. Je stručně analyzován vliv jednotlivých technologických stupňů na vlastnosti výsledného produktu. Je poukázáno na vybrané základní technologické parametry strojů a jejich vliv na kvalitu výsledného produktu
Obrázek kurzu KTT/PR - Spinning (2022) (ENGLISH)
2022/23
The course follows the basic subject Textile Technology I. In this course, students will improve knowledge of the yarn manufacturing. There are discussed individual technological stages of the yarn (opening, cleaning, blending, carding, doubling and drawing, combing, converter technology, roving production, ring spinning, rotor spinning, air jet spining and twisting). Selected unconventional yarns are mentioned. The influence of individual technological levels on the properties of the final product is briefly analyzed. It is refered to the selected basic technological parameters of the machines and their influence on the quality of the final product.
Obrázek kurzu KTT/PRA - Přádelnictví (2022)
2022/23
Předmět navazuje na základní předmět Textilní technologie I. V rámci předmětu si studenti prohloubí znalosti týkající se výroby příze. Jsou rozebírány jednotlivé technologické stupně výroby příze (rozvolňování, čištění, mísení, mykání, družení a protahování, česání, konvertorová technologie přípravy pramene, předpřádání, prstencové dopřádání, rotorové dopřádání, nekonvenční způsoby výroby příze, skaní) s ohledem na zpracovávaný materiál. Je analyzován vliv jednotlivých operací na vlastnosti jak výsledného produktu, tak finální příze.
Obrázek kurzu KTT/PSP - Procesy a systémy v předení (2022)
2022/23
V rámci předmětu jsou analyzovány jednotlivé spřádací procesy (rozvolňování, čistění, mísení, ojednocování, vylučování krátkých vláken, protahování, zakrucování, navíjení, zajišťování hmotové stejnoměrnosti) jak v rovině teoretické, tak i praktické. Pozornost je rovněž zaměřena na jednotlivé spřádací systémy (mykání, česání, předpřádání, dopřádání a skaní) využívané v technologii výroby příze. Je zmíněna teorie tvorby konvertorového pramene. Studenti se rovněž hlouběji seznámí se zákonitostmi transformace hmotové nestejnoměrnosti.
Obrázek kurzu KTT/PST - Procesy a systémy v tkaní (2022)
2022/23
V rámci předmětu jsou řešeny tyto problematiky: formování tkaniny, posuvy a deformace nití ve vazném elementu; kinematické buzení sil v nitích pohyby pracovních členů tkaninu formujících mechanismů; síly v osnově a v útku efektivně využívané pro tvorbu tkaniny, kontrola (řízení) těchto sil na tkacím stroji; eliminace nežádoucích sil kompensátory a regulátory; modelování přírazného procesu; sestavování a užití diskrétních modelů přírazu; prohozní systémy, pohybové rovnice, určení rychlosti a sil útku; skladba uzlů tkacího stroje jako odezva na variabilitu tkacího procesu