2024/25
Course image KMI/AED - Analýza experimentálních dat (2024)
2024/25
Předmět je zaměřen na vybrané postupy zpracování vícerozměrných dat s využitím graficky orientovaných technik a metod průzkumové analýzy. Pozornost je zaměřena také na budování statistických modelů regresního typu. Jsou uvedeny základy jednotlivých metod a jejich realizace s využitím programového systému MATLAB.
Course image KMI/COL - Koloristika (2024)
2024/25
Účelem předmětu je seznámit posluchače se systémy a principy používanými v koloristice (základní pojmy, fyziologie vnímání barev, vizuální klamy a defekty vnímání barev, techniky vizuálního hodnocení barev, atlasy barev, kolorimetrické soustavy, vyjadřování barevných rozdílů, měření barevného vzhledu, správa barev, zobrazení barev na monitoru, ICC profily, výpočty barvících receptur, E-business a kalibrace barevného podání výrobku.)
Course image KMI/CTX - Chemie pro textil (2024)
2024/25
Předmět ujednocuje vstupní znalosti z chemie v míře nezbytné k pochopení principů výroby a údržby textilií. Je to nezbytný předmět pro pochopní technologie zušlechťování textilií, která je následně vyučována v rámci předmětu "Zušlechťování". "Chemie pro textil" prezentuje chemické základy na textilních příkladech. V souladu s požadavky na znalosti textilních odborníků se předmět ve velké míře se věnuje provozní vodě, povrchově aktivním látkám, barvivům, polymerům, sorpčním a transportním procesům.
Course image KMI/D05 - Optika pevných látek (2024)
2024/25
Fyzikální podstata světla a druhy osvětlení, Konstrukce měřících přístrojů pro měření barevnosti a vzhledu, Systém CIE XYZ, CIELAB, CIECAM02, Vyjadřování barevných odchylek, Teorie interakce světla a barevných látek s ohledem na jejich koncentraci v měřeném substrátu.
Course image KMI/D05 - Optics of Solids (2024) (ENGLISH)
2024/25
Physical fundamental of light and illumination, Measuring devices for measurement color and appearance, CIE XYZ, CIELAB, CIECAM02, Color difference computation, Theory of light and colorant interaction with reference to concentration of colorant in measured substrate.
Course image KMI/D114 - Speciální metody stanovení jakosti (2024)
2024/25
Cílem předmětu je získat pokročilé vědomosti o souboru fyzikálních metod, kde je společný mechanismus: interakce hmoty a elektromagnetického záření, metodice měření, jejich vyhodnocení, identifikace systematických chyb. Obecně lze optické metody rozdělit na spektroskopické a nespektroskopické. Seznámit se se současným stavem problematiky se zaměřením na technické aplikace.
Course image KMI/D115 - Projektování vlákenných produktů (2024)
2024/25
Cílem je porozumět souvislostem mezi vlastnostmi vlákenných surovin a vlastnostmi z nich vyrobených délkových a plošných textilií. Naučit se postupu konstrukce odpovídajících modelů v linii vlákno - příze - plošná textilie s využitím vhodných matematicko-statistických metod. Využít také nelineární visko-elastické modely a aproximativní modelové přístupy na bázi parametrických modelů s modely využívajícími metod konečných prvků.
Course image KMI/D116 - Jakost vlákenných výrobků (2024)
2024/25
Cílem je porozumět komplexně specifice hodnocení textilií se zaměřením na jejich kvalitu a zároveň racionální využití odpovídajících matematicko-statistických metod. Naučit studenty obecné a speciální přístupy k hodnocení jakosti v oblasti textilního materiálového inženýrství.
Course image KMI/D118 - Optika pevných látek - Kolorimetrie (2024)
2024/25
Fyzikální podstata světla a druhy osvětlení, Konstrukce měřících přístrojů pro měření barevnosti a vzhledu, Systém CIE XYZ, CIELAB, CIECAM02, Vyjadřování barevných odchylek, Teorie interakce světla a barevných látek s ohledem na jejich koncentraci v měřeném substrátu. Vlnová optika a geometrická optika: vlna, paprsek, svazek paprsků vytváření rovnoběžných svazků, jejich divergence, změna průřezu děliče rovnoběžných svazků, vytváření úzkých svazků koherentního a nekoherentního světla, odraz a lom úzkých svazků, planparalelní deska. Optické zobrazování: ideální optické zobrazení Gaussovo přiblížení aberace optických systémů, analýza chybové vlnoplochy. Interakce elektromagnetického pole s molekulárními strukturami (šířka a tvar spektrálních čar, relaxační procesy). Stanovení struktury molekulárních systému (difrakce rtg. záření a neutronu, elektronová mikroskopie). Využití metod magnetické resonance. Metody pružného a dynamického rozptylu světla pro stanovení struktury a pohybového stavu molekulárních objektu. Využití optické spektroskopie pro studium struktury, interakcí adynamiky procesu přenosu energie a náboje (vibrační IR spektroskopie, UV - VIS absorpční a emisní spektroskopie, metody vysokého časového a spektrálního rozlišení, polarizační efekty, Ramanův rozptyl, nelineární optické metody). Kolorimetrie (vnímání barev, kolorimetrické soustavy, barevné rozdíly, správabarev, teorie BDTF a BDRF, odhady receptur)
Course image KMI/D141 - Projektování textilií (2024)
2024/25
Cílem je porozumět souvislostem mezi vlastnostmi vlákenných surovin a vlastnostmi z nich vyrobených délkových a plošných textilií. Naučit se postupu konstrukce odpovídajících modelů v linii vlákno - příze - plošná textilie s využitím vhodných matematicko-statistických metod. Využít také nelineární visko-elastické modely a aproximativní modelové přístupy na bázi parametrických modelů s modely využívajícími metod konečných prvků
Course image KMI/D141 - Textiles Projection (2024) (ENGLISH)
2024/25
The aim is to understand the relation between the properties of the fiber materials and the properties of the yarns and fabrics made of them. To learn the process of designing the corresponding models in the line "fiber - yarn - fabric" with the use of suitable mathematical and statistical methods. Also use nonlinear viscoelastic models and approximate model approaches based on parametric models with finite element methods
Course image KMI/D20 - Projektování textilií (2024)
2024/25
Strukturní parametry délkových textilií vyrobených z nekonečných a staplových vláken. Šroubovicový model uspořádání vláken a jeho uplatnění v textilních strukturách, radiální a efektivní zaplnění, orientace vláken. Geometrické a mechanické vlastnosti délkových textilií a jejich změny při výrobě plošných textilií. Projektování vlastností délkových a plošných textilií s ohledem na surovinu, technologii a účel použití. Projektování vlastností textilií se zabudovanými speciálními vlákny (např. optická, elektrovodivá). Speciální metody analýzy vnitřní a povrchové struktury délkových a plošných textilií. Modelování vlastností textilií v linii "vlákno - příze - plošná textilie" a jejich optimalizace.
Course image KMI/D20 - Textiles Projection (2024) (ENGLISH)
2024/25
The structural parameters of yarns (monofilament, multifilament, staple yarn). Helical model of fiber arrangement and its application in textile structures, radial and effective packing density, fiber orientation. Geometrical and mechanical properties of yarns and their changes during the production of fabrics. Computer aided textile design of yarns and fabrics based on raw material, technology and application. Computer aided design of textiles with embedded special fibers (optical fibers, electro conductive fibers). Special methods for analysis of internal and surface structure of yarns and fabrics. Computer aided textile design in the line "fiber - yarn - fabric" and optimization of properties.
Course image KMI/DP1 - Diplomová práce 1 (2024)
2024/25
Cílem předmětu je seznámit studenty s postupem zpracování odborné rešerše. Studentům jsou vysvětleny základní pravidla pro zpracování odborných textů a jsou informováni o obsahových a formálních náležitostech závěrečné práce a způsobu jejich prezentace. Studenti se seznámí se zvoleným tématem a připraví plán experimentů, provedou případně pilotní testy s cílem ověřit, zda je dané téma pro řešení diplomové práce vhodné a řešitelné jak z hlediska odborného tak formálního.
Course image KMI/DP2 - Diplomová práce 2 (2024)
2024/25
Cílem předmětu je umožnit studentům hlouběji rozpracovat zadanou problematiku s ohledem na předchozí výsledky. Zpracovat dílčí části práce a to nejen obsahově ale i po stránce formální a výsledky prezentovat.
Course image KMI/DP3 - Diplomová práce 3 (2024)
2024/25
Cílem předmětu je poskytnout studentům dostatek času na závěrečné zpracování práce a její odevzdání. Důraz je kladen na hlubší zpracování dané problematiky, vyhodnocení získaných informací a dat, stanovení závěrů a porovnání se stávajícími poznatky a případně modely.
Course image KMI/KOL - Koloristika (2024)
2024/25
Účelem předmětu je seznámit posluchače se systémy, principy používanými v koloristice. Členění předmětu: Úvod, Základní pojmy, Fyziologie vnímání barev, Vizuální klamy a defekty vnímání barev, Techniky vizuálního hodnocení barev, Atlasy barev, Kolorimetrické soustavy CIE XYZ, CIELAB, Vyjadřování barevných rozdílů, Měření barevného vzhledu, Správa barev, Zobrazení barev na monitoru. ICC profily.Koloranty. Výpočty barvících receptur, E-business a kalibrace barevného podání výrobku.
Course image KMI/MBV - Kolorimetrie (2024)
2024/25
Úvod, Základní pojmy, Fyziologie vnímání barev, Vizuální klamy a defekty vnímání barev, Techniky vizuálního hodnocení barev, Atlasy barev, Kolorimetrické soustavy CIE XYZ, CIELAB, Vyjadřování barevných rozdílů, Chromatická adaptace, von Kriesův model, BFD CAT, CIE CAT00 -Komplexní modely pro hodnocení barevnosti a vzhledu - Hunt, Nayatani, CIE CAM97 a CIE CAM 02, Správa barev - závislost barevného podání na použitém médiu, Dočasný a trvalý záznam barev, ICC profily a jejich kalibrace, Kubelka-Munkova funkce a její korekce, Teorie BDRF, Algoritmy řešení pro fluorescenční a nefluorescenční koloranty, Optimalizace databází pro výpočty barvících receptur.