Předmět je klasickým úvodem do analogové elektroniky - zabývá se jak pasivními, tak především základními aktivními elektronickými prvky sdělovací (slaboproudé) elektrotechniky z funkčního, nikoliv technologického hlediska. Pro všeobecný přehled se vysvětlují základní principy vybraných funkčních bloků. Cvičení jsou laboratorní, podporují přednášenou problematiku zapojováním vybraných prvků a obvodů s odměřením charakteristik a parametrů. Důraz je kladen na samostatné zapojování obvodů z reálných součástek na univerzálních přípravcích tak, jak se provádí při ověřování funkčních vzorků v praxi.
Předmět prohlubuje základní znalosti analogové i číslicové elektroniky a rozšiřuje je směrem k elektronickým funkčním blokům. V úvodu jsou zopakovány potřebné znalosti bakalářského studia. Z analogových obvodů jsou probírány zejména základní funkční bloky (zesilovače, zdroje, filtry, generátory, spínače). Z číslicových obvodů jsou probírány obecné sekvenční logické obvody a principy zakázkových obvodů. Předmět dále seznamuje se základními architekturami mikropočítačů a uvádí přehled komunikačních sběrnic a protokolů. Studenti umí definovat základní analogové a funkční bloky. Studenti se umí orientovat v číslicových obvodech. Studenti umí definovat základní architekturu mikropočítačů.
Předmět je úvodem do problematiky logického řízení se zaměřením na průmyslově používané prostředky logického řízení. Studenti se seznámí s metodami návrhu systémů pro zpracování logických signálů, přičemž hlavní důraz je kladen na pochopení funkce, programování a obecné zásady nasazení programovatelných logických automatů (PLC) při řízení strojů a technologických procesů. Důležité je také seznámení se způsoby vizualizace řízeného procesu pomocí standardních komunikačních průmyslových technologií.
Předmět seznamuje posluchače se současným stavem počítačové architektury na různých úrovních abstrakce. Jsou zde probírány architektury jak jednotlivých typů procesorů, tak architektury celých počítačových systémů včetně jejich významných komponent. Laboratorní cvičení jsou převážně věnována praktickému používání (programování) jednoduchých jednočipových mikrořadičů.
Cílem tohoto předmětu je poskytnout studentům dobré základy návrhu a implementace číslicových řídicích systémů. K tomuto účelu je nejprve probrán matematický aparát používaný k popisu systémů s diskrétním časem a diskretizovaných modelů spojitých systémů. V návaznosti na to jsou probrány klasické přístupy k návrhu číslicových regulátorů: číslicová aproximace spojitých regulátorů, metoda přiřazení pólů uzavřeného regulačního obvodu a algebraické metody návrhu číslicových regulátorů. Těžištěm předmětu je nicméně prediktivní řízení založené na modelu (MPC).
Předmět dá studentům přehled o aktuálních databázových systémech a seznámí je s principy databázové technologie. Klade důraz na praktické použití DBS a tvorbu klientské části databázové aplikace. Budou probrány základy programovacího jazyka SQL a diskutovány problémy bezpečnosti, transakcí a základy principů programování na straně serveru.