2019/20
Obraz kursu KTT/BP1 - Bakalářská práce (2019)
2019/20
Cílem předmětu je seznámit studenty s postupem vypracování bakalářské práce. Studentům jsou vysvětlena základní pravidla pro zpracování odborných textů a jsou informováni o obsahových a formálních náležitostech závěrečné práce a způsobu jejich prezentace.
Obraz kursu KTT/HND - Nestejnoměrnost textilií (2019)
2019/20
V rámci předmětu studenti získají přehled o základech statistické dynamiky a teorii hmotové nestejnoměrnosti. Obsahem předmětu jsou: parametry a charakteristické funkce hmotové nestejnoměrnosti (spektrogram, délková variační funkce a DR funkce), přístrojová technika, rozbory, hodnocení a využití v technologii, druhy vad. Jsou zmíněny rovněž vlivy technologických a regulačních procesů na strukturu hmotové nestejnoměrnosti, druhy nestejnoměrnosti délkových textilií a nestejnoměrnost a vady plošných textilií, vzájemná souvislost délkových a plošných textilií z hlediska nestejnoměrnosti, hodnocení, identifikace příčin a jejich odstraňování.
Obraz kursu KTT/KOV - Konstrukce a vzorování (2019)
2019/20
V rámci předmětu se studenti seznámí s problematikou z oblasti: konstrukce tkanin a pletenin, možnosti provázání nití ve tkanině, možnosti vzorování pletenin, vazební techniky ve tkaninách, CAD systémy ve vzorování tkanin a pletenin, vzorování listových tkanin, vzorování zátažných pletenin.
Obraz kursu KTT/KVD - Konstrukce a vlastnosti délkových textil (2019)
2019/20
V rámci předmětu se studenti seznámí s experimentální analýzou textilních struktur. Cílem předmětu je propojit teoretické souvislosti s praktickým použitím, umožnit širší pochopení souvislostí mezi charakterem příze daným technologií její výroby, stanovením kvalitativních ukazatelů a jejich projevem do výsledného výrobku. Cílem je poskytnout a seznámit studenty se základními postupy testování vybraných kvalitativních ukazatelů přízí a plošných textilií, zpracováním získaných dat s využitím OA.
Obraz kursu KTT/KVP - Konstrukce a vlastnosti pletenin (2019)
2019/20
Student se seznámí s pokročilými technikami zátažného pletení realizovaného na plochých pletacích dvoulůžkových strojích elektronicky řízených (s individuální volbou jehel) a získá praktické dovednosti v konstrukci a tvorbě plošných a prostorově tvarovaných oděvních a technických výrobků vytvářených s využitím počítačových programů CAD.
Obraz kursu KTT/KVT - Konstrukce a vlastnosti tkanin (2019)
2019/20
V rámci předmětu se studenti seznámí s problematikou z oblasti: konstrukce a vzorování tkanin, vlivu vstupních parametrů tkaniny na strukturu a chování tkaniny z hlediska výrobního procesu tkaní a výsledných vybraných mechanických a užitných vlastností, plošné a prostorové geometrie tkaniny, analýzy vnitřního uspořádání nití v plátnovém a neplátnovém provázání, definice zvlnění, setkání a deformace nití v příčném řezu tkaninou, struktura tkaniny versus užitné a mechanické vlastnosti.
Obraz kursu KTT/LIS - Konstrukce a vzorování listových tkanin (2019)
2019/20
Předmět navazuje na základní předmět Textilní Technologie I, Tkaní. V rámci předmětu si student prohloubí znalosti týkající se výroby a vzorování listových tkanin. Jsou definovány základní konstrukční parametry listových tkanin. Základní rozdělení listových tkanin z hlediska barevného, vazebního vzorování a vazebních technik. Základní definice technologického postupu výroby listových tkanin se zaměřením na konkrétní konstrukci tkaniny. Rozbor tkacího stroje ve vztahu k prošlupnímu mechanizmu a návodu do listů. V rámci vazebního vzorování jsou rozebírány možné techniky vzorování: odvozené vazby, libovolně sestavené vazby, technika v pruzích, technika ve čtvercích a obdélnících, vliv barevného snování a házení v kombinaci s vazbou
Obraz kursu KTT/OPL1 - Osnovní pletení (2019)
2019/20
Předmět je zaměřen na přípravu materiálu pro osnovní pletení, konstrukci osnovních pletařských strojů, charakteristiky a použití. Cílem předmětu je rovněž seznámit studenty s těmito oblastmi: technologie výroby a vzorování osnovních pletenin, speciální technologie používané v osnovním pletení, základní způsoby výrob osnovních pletenin pro technické účely, základy struktur a vazeb osnovních pletenin. Studenti se rovněž seznámí se zpracováním žakárového návrhu osnovní jednolícní pleteniny s využitím softwaru DesignScopeVictor Raschel.
Obraz kursu KTT/PL - Pletení (2019)
2019/20
V rámci předmětu si student prohloubí znalosti týkající se základů pletení. Jsou rozebírána témata týkající se přípravy materiálů pro pletařskou technologii a technologie zátažného a osnovního pletení. Student se seznámí s pletařskými vazbami (zátažnými a osnovními), s jejich vlastnostmi a funkčními principy vzorování v souladu s pracovním ústrojím pletařských strojů, s podstatou plošného a prostorového tvarování pletenin. Jsou zmíněny obecně i další části a systémy pletařských strojů.
Obraz kursu KTT/PLT - Pletařství (2019)
2019/20
Příprava materiálu pro pletení. Základní pletařské pojmy. Pletařské vazby (zátažné, osnovní a speciální), vlastnosti a geometrie pletenin. Pletařské stroje a technologie. Pracovní a programové ústrojí, funkční principy (vzorování, řízení a kontrola strojů), plošné a prostorové tvarování pletenin, systémy přivádění nití a odvádění pleteniny.
Obraz kursu KTT/PR - Předení (2019)
2019/20
V rámci předmětu si student prohloubí znalosti týkající se výroby příze. Jsou rozebírány jednotlivé technologické stupně výroby příze (rozvolňování, čištění, mísení, mykání, protahování, česání, konvertorová technologie přípravy pramene, předpřádání, prstencové dopřádání, rotorové dopřádání, tryskové dopřádání a skaní. Jsou zmíněny vybrané nekonvenční způsoby výroby příze. Je stručně analyzován vliv jednotlivých technologických stupňů na vlastnosti výsledného produktu. Je poukázáno na vybrané základní technologické parametry strojů a jejich vliv na kvalitu výsledného produktu
Obraz kursu KTT/PRA - Přádelnictví (2019)
2019/20
Předmět navazuje na základní předmět Textilní technologie I. V rámci předmětu si studenti prohloubí znalosti týkající se výroby příze. Jsou rozebírány jednotlivé technologické stupně výroby příze (rozvolňování, čištění, mísení, mykání, družení a protahování, česání, konvertorová technologie přípravy pramene, předpřádání, prstencové dopřádání, rotorové dopřádání, nekonvenční způsoby výroby příze, skaní) s ohledem na zpracovávaný materiál. Je analyzován vliv jednotlivých operací na vlastnosti jak výsledného produktu, tak finální příze.
Obraz kursu KTT/PRT - Projektování textilií (2019)
2019/20
Cílem předmětu je seznámit studenty se způsoby projektování textilních struktur v modulech vlákno - příze - plošná textilie (tkanina, pletenina). Studenti jsou seznámeni se současnými počítačem podporovanými systémy projektování včetně softwaru LibTex a ProTkaTex vyvinutého na FT TUL. Je analyzováno využití matematických, fyzikálních a regresních modelů pro predikci vybraných mechanických i užitných vlastností délkových i plošných textilií. Jsou uvedeny předpoklady platnosti vztahů, citlivost na vstupní parametry a je diskutována jejich reprodukovatelnost a variabilita výsledků v souvislosti s experimentálními daty.
Obraz kursu KTT/PSP - Procesy a systémy v předení (2019)
2019/20
V rámci předmětu jsou analyzovány jednotlivé spřádací procesy (rozvolňování, čistění, mísení, ojednocování, vylučování krátkých vláken, protahování, zakrucování, navíjení, zajišťování hmotové stejnoměrnosti) jak v rovině teoretické, tak i praktické. Pozornost je rovněž zaměřena na jednotlivé spřádací systémy (mykání, česání, předpřádání, dopřádání a skaní) využívané v technologii výroby příze. Je zmíněna teorie tvorby konvertorového pramene. Studenti se rovněž hlouběji seznámí se zákonitostmi transformace hmotové nestejnoměrnosti.
Obraz kursu KTT/PST - Procesy a systémy v tkaní (2019)
2019/20
V rámci předmětu jsou řešeny tyto problematiky: formování tkaniny, posuvy a deformace nití ve vazném elementu; kinematické buzení sil v nitích pohyby pracovních členů tkaninu formujících mechanismů; síly v osnově a v útku efektivně využívané pro tvorbu tkaniny, kontrola (řízení) těchto sil na tkacím stroji; eliminace nežádoucích sil kompensátory a regulátory; modelování přírazného procesu; sestavování a užití diskrétních modelů přírazu; prohozní systémy, pohybové rovnice, určení rychlosti a sil útku; skladba uzlů tkacího stroje jako odezva na variabilitu tkacího procesu
Obraz kursu KTT/SMV - Strukturní mechanika vlákenných útvarů (2019)
2019/20
Předmět je zaměřen na tyto problémové oblasti: Základní pojmy mechaniky jako takové; Stlačování vlákenného útvaru - model van Wyka a jeho zobecnění; Pevnost a tažnost svazku vláken; Tahové namáhání zakroucených svazků; Tahové namáhání multiaxiálních textilií, útvarů se spojitým rozložením směrů vláken, tkanin a pletenin.
Obraz kursu KTT/SPT - Speciální technologie (2019)
2019/20
Předmět navazuje na předměty Přádelnictví, Tkalcovství, Pletařství. Postupně jsou studenti seznamováni s problematikou speciálních technologií v oblasti výroby délkových textilií (předení, tvarování), v oblasti výroby plošných textilií (tkaní, pletení) na základě technologického vývoje v jednotlivých úsecích mechanické textilní technologie. K analyzování příslušných speciálních technologických systémů budou použity odpovídající moderní postupy, umožňující získat důležité poznatky o vlastnostech příslušných technologických systémů.
Obraz kursu KTT/SVT1 - Struktura a vlastnosti textilií (2019)
2019/20
V rámci předmětu se studenti seznámí se základními oblastmi struktury a vlastností textilií dle tematiky v uvedeném přehledu přednášek.
Obraz kursu KTT/TEX - Textile engineering (2019)
2019/20
Hlavním cílem předmětu vyučovaném v anglickém jazyce je poskytnout studentům hlubší pohled na textilní problematiku v oblasti textilního inženýrství a textilní a oděvní technologie od vlákenné suroviny až po plošné textilie využívané jak v oděvnictví, tak v technických aplikacích, včetně zdravotnických textilií. V rámci předmětu jsou prezentovány nosné oblasti oborů textilní technologie a oděvnictví: předení, tkaní, pletení, netkaných textiliích, zušlechťování a oděvnictví.
Obraz kursu KTT/TK - Tkaní (2019)
2019/20
V rámci předmětu si student prohloubí znalosti týkající se výroby tkanin a technologického procesu tkaní z hlediska přípravy materiálu pro tkaní, tkaní, klasifikace tkanin a konstrukce listových a žakárských tkanin. Jsou rozebírány jednotlivé technologické operace přípravy ve vztahu ke konkrétnímu typu tkanin, včetně rozboru strojního zařízení potřebného pro realizaci daného kroku. Z hlediska tkacího stroje jsou rozebírány jednotlivé mechanizmy ve vztahu k tvorbě tkaniny: prohozní mechanizmus, prošlupní mechanizmus, přírazní mechanizmus, mechanizmus odtahu a mechanizmus podávání osnovy. Student je dále seznámen s přípravou konstrukce tkanin pro oděvní a technické textilie obecně, včetně vzorování listových a žakárských tkanin.