2019/20
Obrázek kurzu KMI/AED - Analýza experimentálních dat (2019)
2019/20
Předmět je zaměřen na vybrané postupy zpracování vícerozměrných dat s využitím graficky orientovaných technik a metod průzkumové analýzy. Pozornost je zaměřena také na budování statistických modelů regresního typu. Jsou uvedeny základy jednotlivých metod a jejich realizace s využitím programového systému MATLAB.
Obrázek kurzu KMI/BAT - Barvení a tisk textilií (2019)
2019/20
V předmětu se studenti seznámí s procesy barvení, potiskování a finálních úprav textilií s důrazem na praktické znalosti aplikace různých technik. Důraz je kladen také na hodnocení jednotlivých úprav a na ekologické aspekty jednotlivých technologií.
Obrázek kurzu KMI/CHR - Chemicko-textilní rozbory (2019)
2019/20
Určování chemického ad. poškození a kvalitativních anomálií u hlavních druhů vláken. Analýzy příměsí, šlichet a apretů na vláknech. Určování druhů a účinnosti pomocných a úpravnických prostředků. Identifikace barviv v substanci a na vlákně. Egalizační ad. koloristické testy. Stálosti vybarvení.
Obrázek kurzu KMI/CHT - Chemické rozbory textilu (2019)
2019/20
Analýzy příměsí, šlichet a apretů na vláknech. Určování druhů a účinnosti pomocných a úpravnických prostředků. Určování chemického ad. poškození a kvalitativních anomálií u hlavních druhů vláken. Identifikace barviv v substanci a na vlákně. Egalizační ad. koloristické testy. Stálosti vybarvení.
Obrázek kurzu KMI/COL - Koloristika (2019)
2019/20
Účelem předmětu je seznámit posluchače se systémy a principy používanými v koloristice (základní pojmy, fyziologie vnímání barev, vizuální klamy a defekty vnímání barev, techniky vizuálního hodnocení barev, atlasy barev, kolorimetrické soustavy, vyjadřování barevných rozdílů, měření barevného vzhledu, správa barev, zobrazení barev na monitoru, ICC profily, výpočty barvících receptur, E-business a kalibrace barevného podání výrobku.)
Obrázek kurzu KMI/CTX - Chemie pro textil (2019)
2019/20
Předmět ujednocuje vstupní znalosti z chemie v míře nezbytné k pochopení principů výroby a údržby textilií. Je to nezbytný předmět pro pochopní technologie zušlechťování textilií, která je následně vyučována v rámci předmětu "Zušlechťování". "Chemie pro textil" prezentuje chemické základy na textilních příkladech. V souladu s požadavky na znalosti textilních odborníků se předmět ve velké míře se věnuje provozní vodě, povrchově aktivním látkám, barvivům, polymerům, sorpčním a transportním procesům.
Obrázek kurzu KMI/D05 - Optika pevných látek (2019)
2019/20
Fyzikální podstata světla a druhy osvětlení, Konstrukce měřících přístrojů pro měření barevnosti a vzhledu, Systém CIE XYZ, CIELAB, CIECAM02, Vyjadřování barevných odchylek, Teorie interakce světla a barevných látek s ohledem na jejich koncentraci v měřeném substrátu.
Obrázek kurzu KMI/D114 - Speciální metody stanovení jakosti (2019)
2019/20
Cílem předmětu je získat pokročilé vědomosti o souboru fyzikálních metod, kde je společný mechanismus: interakce hmoty a elektromagnetického záření, metodice měření, jejich vyhodnocení, identifikace systematických chyb. Obecně lze optické metody rozdělit na spektroskopické a nespektroskopické. Seznámit se se současným stavem problematiky se zaměřením na technické aplikace.
Obrázek kurzu KMI/D118 - Optika pevných látek - Kolorimetrie (2019)
2019/20
Fyzikální podstata světla a druhy osvětlení, Konstrukce měřících přístrojů pro měření barevnosti a vzhledu, Systém CIE XYZ, CIELAB, CIECAM02, Vyjadřování barevných odchylek, Teorie interakce světla a barevných látek s ohledem na jejich koncentraci v měřeném substrátu. Vlnová optika a geometrická optika: vlna, paprsek, svazek paprsků vytváření rovnoběžných svazků, jejich divergence, změna průřezu děliče rovnoběžných svazků, vytváření úzkých svazků koherentního a nekoherentního světla, odraz a lom úzkých svazků, planparalelní deska. Optické zobrazování: ideální optické zobrazení Gaussovo přiblížení aberace optických systémů, analýza chybové vlnoplochy. Interakce elektromagnetického pole s molekulárními strukturami (šířka a tvar spektrálních čar, relaxační procesy). Stanovení struktury molekulárních systému (difrakce rtg. záření a neutronu, elektronová mikroskopie). Využití metod magnetické resonance. Metody pružného a dynamického rozptylu světla pro stanovení struktury a pohybového stavu molekulárních objektu. Využití optické spektroskopie pro studium struktury, interakcí adynamiky procesu přenosu energie a náboje (vibrační IR spektroskopie, UV - VIS absorpční a emisní spektroskopie, metody vysokého časového a spektrálního rozlišení, polarizační efekty, Ramanův rozptyl, nelineární optické metody). Kolorimetrie (vnímání barev, kolorimetrické soustavy, barevné rozdíly, správabarev, teorie BDTF a BDRF, odhady receptur)
Obrázek kurzu KMI/DP1 - Diplomová práce 1 (2019)
2019/20
Cílem předmětu je seznámit studenty s postupem zpracování odborné rešerše. Studentům jsou vysvětleny základní pravidla pro zpracování odborných textů a jsou informováni o obsahových a formálních náležitostech závěrečné práce a způsobu jejich prezentace. Studenti se seznámí se zvoleným tématem a připraví plán experimentů, provedou případně pilotní testy s cílem ověřit, zda je dané téma pro řešení diplomové práce vhodné a řešitelné jak z hlediska odborného tak formálního.
Obrázek kurzu KMI/DP2 - Diplomová práce 2 (2019)
2019/20
Cílem předmětu je umožnit studentům hlouběji rozpracovat zadanou problematiku s ohledem na předchozí výsledky. Zpracovat dílčí části práce a to nejen obsahově ale i po stránce formální a výsledky prezentovat.
Obrázek kurzu KMI/DP3 - Diplomová práce 3 (2019)
2019/20
Cílem předmětu je poskytnout studentům dostatek času na závěrečné zpracování práce a její odevzdání. Důraz je kladen na hlubší zpracování dané problematiky, vyhodnocení získaných informací a dat, stanovení závěrů a porovnání se stávajícími poznatky a případně modely.
Obrázek kurzu KMI/EAP - Ekologické aspekty textilních procesů (2019)
2019/20
Předmět je zaměřen na ekologické problémy textilních procesů. Zabývá se základními pojmy z obecné ekologie a toxikologie, životním prostředím a jeho globálními problémy včetně hodnocení stavu životního prostředí; dále se předmět zaobírá vlivem textilního průmyslu na životní prostředí, problematikou textilního zušlechťování podle jednotlivých technologií (ekologickými problémy předúpravy textilií, barvení, potiskování a finálních úprav) a problematikou vody v textilním průmyslu, hluku, odpadového hospodářství a energetiky. Předmět se také zabývá environmentální politikou včetně ekoznačení, ekoauditingu, environmentálního práva a mezinárodních úmluv.
Obrázek kurzu KMI/FIN - Finální úpravy (2019)
2019/20
Chemické a mechanické finální úpravy textilií. Úprava: nemačkavá, nežehlivá, nesráživá, neplstivá, hydrofobní, oleofobní, nešpinivá, antistatická, nehořlavá, antimikrobiální, protimolová, úpravy omaku. Kompresivní srážení, broušení, postřihování. Hodnocení uvedených úprav.
Obrázek kurzu KMI/KOL - Koloristika (2019)
2019/20
Účelem předmětu je seznámit posluchače se systémy, principy používanými v koloristice. Členění předmětu: Úvod, Základní pojmy, Fyziologie vnímání barev, Vizuální klamy a defekty vnímání barev, Techniky vizuálního hodnocení barev, Atlasy barev, Kolorimetrické soustavy CIE XYZ, CIELAB, Vyjadřování barevných rozdílů, Měření barevného vzhledu, Správa barev, Zobrazení barev na monitoru. ICC profily.Koloranty. Výpočty barvících receptur, E-business a kalibrace barevného podání výrobku.
Obrázek kurzu KMI/MBV - Kolorimetrie (2019)
2019/20

Úvod, Základní pojmy, Fyziologie vnímání barev, Vizuální klamy a defekty vnímání barev, Techniky vizuálního hodnocení barev, Atlasy barev, Kolorimetrické soustavy CIE XYZ, CIELAB, Vyjadřování barevných rozdílů, Chromatická adaptace, von Kriesův model, BFD CAT, CIE CAT00 -Komplexní modely pro hodnocení barevnosti a vzhledu - Hunt, Nayatani, CIE CAM97 a CIE CAM 02, Správa barev - závislost barevného podání na použitém médiu, Dočasný a trvalý záznam barev, ICC profily a jejich kalibrace, Kubelka-Munkova funkce a její korekce, Teorie BDRF, Algoritmy řešení pro fluorescenční a nefluorescenční koloranty, Optimalizace databází pro výpočty barvících receptur.

Obrázek kurzu KMI/MHJ - Textilní metrologie a hodnocení jakosti (2019)
2019/20
Předmět je zaměřen jak na obecnou metrologii zvláštnosti související s měřením textilních materiálů, tak i na aplikaci nástrojů pro řízení jakosti v oblasti hodnocení textilních materiálů. Jsou diskutovány obecné postupy a filosofie teorie měření a metrologických vlastností měřících přístrojů (přesnost, správnost, kalibrace). Jsou popsány techniky zpracování primárních dat (filtrace, komprese, analýza jedno a vícerozměrných dat, interpretace výsledků). Jsou ukázány postupy hodnocení nejistot výsledků měření Jsou uvedeny specifické metody hodnocení jakosti vláken, přízí a plošných textilií. Jsou popsány metody hodnocení nestejnoměrnosti, drsnosti, omaku a tepelného komfortu textilií. Jsou ukázány způsoby hodnocení komfortu s ohledem na jakost textilií.
Obrázek kurzu KMI/MTA - Metody termické analýzy (2019)
2019/20
Studium předmětu je zaměřeno na metody zkoumání vnitřní struktury vláken metodami termické analýzy (diferenční scanovací kalorimetrie, termomechanická analýza, dynamická mechanická analýza). Předmět popisuje fyzikální a chemické vlastnosti polymerů.