Základní charakteristiky různých typů CNC strojů a řídicích systémů. Jednotlivé funkce programového kódu ISO. Vytváření NC programů pomocí CAD/CAM systémů se zaměřením na víceosé obrábění. Odlaďování a editování programů na strojích a vlastní výroba součástí. Seznámení s řídicími systémy strojů, obsluhou strojů, diagnostikou chodu strojů, základní údržbou a servisem.
Předmět seznamuje se základy automatizace a řízení pohonů výrobních strojů. Hlavní pozornost je věnována polohovým servomechanismům (principy provedení, chyby interpolace, statické a dynamické charakteristiky) a periferiím, které CNC řízení stroje umožnují a ovlivňují (odměřovací prvky, řídicí systémy, konstrukční zásady). K návrhu regulačních vazeb a ověření zákonitostí polohového řízení strojů je využíváno též počítačové simulace v SW Matlab – Simulink.
Předmět je zaměřen na organizační i technickou stránku řízení výrobních systémů. Studenti se seznámí jak se štíhlými přístupy k řízení logistiky a výroby, tak i s technickými prostředky řízení.
Moderní přístupy v konstrukčním procesu a vývoji nových výrobků a inovaci stávajících. Seznámení se s moderními nástroji konstruktéra, s jejich možnostmi využití a omezeními. Klasifikace různých způsobů rychlé výroby prototypů pomocí metod rapid prototyping. Způsoby bezkontaktní digitalizace součástí a principy bezkontaktního 3D měření. Přehled metod bezkontaktního měření pro scanování povrchu součástí.
Dělení výrobních strojů. Základy konstrukce strojů a základní mechanismy používané ve výrobních strojích. Přehled automatizačních principů a prvků používaných u výrobních strojů. Zaměřeno na číslicové řízení obráběcích strojů, na vlastnosti pohonů pro tyto aplikace a na návrh mechaniky polohových servopohonů. Podrobný přehled funkcí a prvků elektrických servomechanismů zvláště statické a dynamické charakteristiky rychlostních a polohových smyček polohových servopohonů NC obráběcích strojů.