2020/21
Obrázek kurzu MTI/AEL - Analogová elektronika (2020)
2020/21
Předmět je klasickým úvodem do analogové elektroniky - zabývá se jak pasivními, tak především základními aktivními elektronickými prvky sdělovací (slaboproudé) elektrotechniky z funkčního, nikoliv technologického hlediska. Pro všeobecný přehled se vysvětlují základní principy vybraných funkčních bloků. Cvičení jsou laboratorní, podporují přednášenou problematiku zapojováním vybraných prvků a obvodů s odměřením charakteristik a parametrů. Důraz je kladen na samostatné zapojování obvodů z reálných součástek na univerzálních přípravcích tak, jak se provádí při ověřování funkčních vzorků v praxi.
Obrázek kurzu MTI/AES - Architektury elektronických systémů (2020)
2020/21

Předmět prohlubuje základní znalosti analogové i číslicové elektroniky a rozšiřuje je směrem k elektronickým funkčním blokům. V úvodu jsou zopakovány potřebné znalosti bakalářského studia. Z analogových obvodů jsou probírány zejména základní funkční bloky (zesilovače, zdroje, filtry, generátory, spínače). Z číslicových obvodů jsou probírány obecné sekvenční logické obvody a principy zakázkových obvodů. Předmět dále seznamuje se základními architekturami mikropočítačů a uvádí přehled komunikačních sběrnic a protokolů. Studenti umí definovat základní analogové a funkční bloky. Studenti se umí orientovat v číslicových obvodech. Studenti umí definovat základní architekturu mikropočítačů.

Obrázek kurzu MTI/ALG1 - Algoritmizace a programování 1 (2020)
2020/21
Předmět je úvodem do problematiky programování v programovacím jazyce vyšší úrovně. Studenti se seznámí se základními postupy při algoritmizaci úloh a s realizací algoritmů zaměřených na zpracování čísel a jejich posloupností a textových informací pomocí výrazových prostředků programovacího jazyka Java.
Obrázek kurzu MTI/ALG2 - Algoritmizace a programování 2 (2020)
2020/21

Předmět prohlubuje znalosti programování v programovacím jazyce vyšší úrovně. Studenti se seznámí s postupy v oblasti objektově orientovaného programování, algoritmizace úloh a realizace algoritmů v programovacím jazyce Java. Algoritmy jsou směrovány do oblastí: zpracování textových řetězců, zpracování diskových souborů, numerické metody, realizace a procházení seznamů a stromových struktur.

Obrázek kurzu MTI/ARI - Automatické řízení (2020)
2020/21
Cílem předmětu je prohloubení znalostí a praktických návyků z analýzy, syntézy a identifikace spojitých lineárních dynamických systémů. Předmět je zaměřen na principy experimentální identifikce, na metody optimálního návrhu parametrů PID regulátoru a na frekvenční metody syntézy regulačního obvodu. Je zahrnuta i problematika rozvětvených regulačních obvodů. Teroretická i praktická výuka využívá softawarové podpory Matlabu.
Obrázek kurzu MTI/ARP - Architektura počítačů (2020)
2020/21

Předmět seznamuje posluchače se současným stavem počítačové architektury na různých úrovních abstrakce. Jsou zde probírány architektury jak jednotlivých typů procesorů, tak architektury celých počítačových systémů včetně jejich významných komponent. Laboratorní cvičení jsou převážně věnována praktickému používání (programování) jednoduchých jednočipových mikrořadičů.

Obrázek kurzu MTI/BEZ*Z - Bezpečnost elektrických zařízení (2020)
2020/21
Základní přehled ochranných a jistících prvků. Ochrana před nebezpečným dotykem živých a neživých částí. Návrh silnoproudého rozvodu v lékařských budovách. Stručný přehled energetických účinků elektromagnetického pole v obvodech se soustředěnými a rozloženými parametry. Metody stínění elektromagnetického pole.
Obrázek kurzu MTI/BS - Bakalářský seminář (2020)
2020/21
Seminář je zaměřen na diskusi o cílech bakalářské práce a způsobu jejich dosažení. Každý student musí v průběhu semináře dvakrát vystoupit, obhájit teze a následně výsledky své bakalářské práce a svůj osobní přínos. Hodnotí se také zapojení studenta do diskuse při ostatních obhajobách.
Obrázek kurzu MTI/BTS - Bezdrátové technologie a sítě (2020)
2020/21
Předmět je úvodem do problematiky bezdrátového přenosu hovoru a dat včetně digitalizace, ochrany a kódování přenášených a uchovávaných dat, přináší přehled bezdrátových telekomunikačních sítí a prostředků, jejich přístupových bodů a koncových zařízení. Při cvičeních je pozornost věnována praktickému otestování různých bezdrátových technologií.
Obrázek kurzu MTI/CIP - Číslicové počítače (2020)
2020/21
Úvodní předmět do studia informatických předmětů. Seznámení se základními pojmy a standardy počítačové techniky. Základní rozdělení počítačových systémů a informace o jejich architektuře. Komunikace mezi počítači. Cílem předmětu je vyrovnat různé úrovně zkušeností studentů před studiem specializovaných informatických předmětů
Obrázek kurzu MTI/CIP*A - Číslicové počítače (2020)
2020/21
Úvodní předmět do studia informatických předmětů. Seznámení se základními pojmy a standardy počítačové techniky. Základní rozdělení počítačových systémů a informace o jejich architektuře. Komunikace mezi počítači.
Obrázek kurzu MTI/CMS - Číslicové měřicí systémy (2020)
2020/21
Předmět je zaměřen na strukturu a programování současných automatizovaných centralizovaných i distribuovaných měřicích systémů složených ze samostatných přístrojů, multifunkčních karet do PC a USB modulů. Jsou probírány moderní analogovo-číslicové převodníky, číslicově analogové převodníky, metody sběru dat, metody filtrace dat a vyhodnocení naměřených dat v časové a frekvenční oblasti.
Obrázek kurzu MTI/CRI - Číslicové řízení - Digital control - Ψηφιακός Έλεγχος (2020)
2020/21
Cílem tohoto předmětu je poskytnout studentům dobré základy návrhu a implementace číslicových řídicích systémů. K tomuto účelu je nejprve probrán matematický aparát používaný k popisu systémů s diskrétním časem a diskretizovaných modelů spojitých systémů. V návaznosti na to jsou probrány klasické přístupy k návrhu číslicových regulátorů: číslicová aproximace spojitých regulátorů, metoda přiřazení pólů uzavřeného regulačního obvodu a algebraické metody návrhu číslicových regulátorů. Těžištěm předmětu je nicméně prediktivní řízení založené na modelu (MPC).
Obrázek kurzu MTI/CT - Communication Technology (2020)
2020/21
Cílem předmětu je poskytnout základní přehled a detailní popis vybraných průmyslových komunikačních sběrnic, systémů a protokolů. Zejména je předmět zaměřen na komunikační protokoly podle standardu IEC 61158. Dále zachycuje nástup a rozvoj IoT technologie a jejích přínosů pro průmyslovou aplikaci.
Obrázek kurzu MTI/CT - Communication Technology (2020) (ENGLISH)
2020/21
The aim is to provide an overview and basic understanding of industrial communication buses and systems, protocols, especially by global standards IEC 61158th. Also capture boom of IoT technology and its benefits for industrial application.
Obrázek kurzu MTI/DAS*Z - Databázové systémy (2020)
2020/21

Předmět dá studentům přehled o aktuálních databázových systémech a seznámí je s principy databázové technologie. Klade důraz na praktické použití DBS a tvorbu klientské části databázové aplikace. Budou probrány základy programovacího jazyka SQL a diskutovány problémy bezpečnosti, transakcí a základy principů programování na straně serveru.

Obrázek kurzu MTI/DBS - Databázové systémy (2020)
2020/21
Předmět si klade za cíl představit základní principy relačních databázových technologií. V první části se studenti seznámí s postupy analýzy požadavků, konceptuálním modelováním dat a návrhem a implementací vhodného databázového schématu. Druhá část je zaměřená na práci s daty uloženými v databázi. Proberou se základy jazyka SQL, jeho formální základ - relační algebra a procedurální rozšíření. Pozornost se bude věnovat i otázkám bezpečnosti a optimalizace. Na závěr budou ukázány možnosti propojení a přístupu do databáze z aplikací. Na cvičeních si studenti kromě jednodušších příkladů, vyzkouší navrhnout a pracovat s databází komplexnější reálně běžící aplikace.
Obrázek kurzu MTI/DM - Data mining (2020)
2020/21
Předmět se soustřeďuje na typické úlohy a postupy dataminingu (DM). Učí základy DM technik, jako jsou klasifikační, segmentační, asociační a další algoritmy, které pomáhají v praxi k využití rozsáhlých dat. Těmito postupy se studenti učí predikovat významné veličiny za účelem optimalizace rozhodování v praxi, hledat anomálie, hledat vztahy a vzory či jiné skryté informace. DM úlohy budou řešeny metodologií CRISP-DM ve vhodném softwarovém nástroji. Studenti se naučí všechny kroky DM od formulace problému, přes získání dat, přípravy a zpracování dat pro modelování, návrh a ověření modelu, až po nasazení řešení do praxe. Důraz bude kladen na porozumění a interpretaci výsledků.
Obrázek kurzu MTI/DSA - Diplomový seminář (2020)
2020/21
Seminář je zaměřen na diskusi o cílech diplomové práce a způsobu jejich dosažení. Každý diplomant musí v průběhu semináře dvakrát vystoupit, obhájit teze a následně výsledky své diplomové práce a svůj osobní přínos. Hodnotí se zapojení studenta do diskuse.
Obrázek kurzu MTI/ELE - Elektronika (2020)
2020/21

Cílem předmětu je seznámit studenty se základy analogové a číslicové elektroniky. Výklad je zaměřen na základní principy a funkce vybraných elektronických součástek a funkčních bloků. Cvičení jsou převážně laboratorní, podporují přednášenou problematiku zapojováním vybraných prvků a obvodů s odměřením charakteristik a parametrů.