Cílem předmětu je praktické seznámení studentů s nejběžnějšími metodami a postupy využívanými pro stanovení struktury a vlastností materiálů. Přístup "hands-on" umožní studentům osvojení si základních technik potřebných pro analýzy kovových materiálů zahrnující odběr a přípravu vzorků, určení chemického složení, mikroskopické hodnocení struktury, stanovení základních mechanických vlastností (tvrdost, deformační a napěťové charakteristiky, houževnatost, odolnost otěru a koeficient tření). Důraz bude kladen na metodiku vyhodnocení naměřených dat a jejich zpracování v souvislosti s fyzikálními jevy probíhajícími při různých typech tepelného zpracování (kalení, popouštění, žíhání). V rámci jednotlivých cvičení budou studentům představeny teoretické i praktické aspekty možností běžně aplikovaných analytických a experimentálních metod za účelem charakterizace struktury a vlastností studovaných materiálů.
Cílem předmětu je seznámit s vnitřní stavbou pevných látek, vlastnostmi materiálu a jejich zkoušením, základními typy rovnovážných binárních diagramů a práce s nimi. Ve druhé části pak seznámení s chováním slitin Fe-C za rovnovážných i nerovnovážných podmínek, základy tepelného a chemicko tepelného zpracování ocelí a litin.
Získání přehledu o principech a využitelnosti základních analytických metod.
Získání praktických dovedností při aplikaci základních analytických metod.
Studenti se seznámí se základními vlastnostmi a užitím kompozitních materiálů. Zvláštní pozornost bude věnována nanokompozitům a jejich charakteristickým znakům.
Podat přehled o principech, metodách a aplikacích plazmových technologií povrchových úprav.
Cílem předmětu je seznámit posluchače se stavbou, vlastnostmi a použitím konstrukčních materiálů.
Příprava a technologie povrchových úprav kovů a plastů, tvorba povlaků. Typy povrchových mo-difikací. Parametry procesů. Aplikace.