2020/21
Obrázek kurzu KCH/ACH - Anorganická chemie (2020)
2020/21

Trendy a vztahy vlastností prvků v periodické tabulce. Vznik a výskyt prvků. Chemie důležitých prvků, výskyt, příprava, fyzikální a chemické vlastnosti, nejdůležitější sloučeniny. Technický význam vybraných prvků a jejich sloučenin.

Obrázek kurzu KCH/ACL - Praktikum z anorganické chemie (2020)
2020/21

Osvojit si: Preparační reakce od jednoduchých ke složitějším. Separace produktů z reakčních směsí (krystalizace, filtrace, destilace, extrakce apod.). Stanovení složení a vlastností látek. Přečišťování tuhých a kapalných látek. Důraz je kladen na metodicky správné a bezpečné provádění jednotlivých operací vedoucí k co nejlepšímu výsledku jak z hlediska kvality, tak kvantity, schopnost aplikovat teoretické poznatky v praxi a vysvětlovat pozorované jevy.

Obrázek kurzu KCH/ANA - Analytická chemie (2020)
2020/21

Osvojit si: základy a charakteristiku chemických analytických metod. Metody separační.

Obrázek kurzu KCH/ANL - Praktikum z analytické chemie (2020)
2020/21

Osvojit si: příklady odměrných a vážkových stanovení. Papírová a tenkovrstvá chromatografie. Ionexová chromatografie.

Obrázek kurzu KCH/BB1 - Biologie buňky a tkání 1 (2020)
2020/21
Předmět poskytne studentům základní informace týkající se buněčné biologie a biologie tkání. V rámci přednášek a praktických laboratorních cvičení budou probírány základní principy týkající se struktury a funkce biomakromolekul, struktury a životního cyklu buněk. Dále budou studenti seznámeni s principy metod používaných v molekulární biologii. Předmět poskytne základní informace, které jsou nezbytné pro přírodovědný základ studenta a pochopení výuky v navazujících předmětech. Laboratorní cvičení jsou zaměřena na praktické procvičení a ověření znalostí studentů získaných v průběhu přednášek a studia doporučené literatury.
Obrázek kurzu KCH/BB2 - Biologie buňky a tkání 2 (2020)
2020/21
Předmět poskytne studentům rozšířené informace týkající se buněčné biologie a biologie tkání. Předmět navazuje na Úvod do biologie buňky a tkání. V rámci přednášek a praktických laboratorních cvičení budou probírány principy týkající se struktury a funkce buněk a buněčných částí, integrace buněk do tkání, mezibuněčná komunikace a interakce v rámci struktury tkání vč. interakce buněk s biomateriály. Dále budou studenti seznámeni s principy metod používaných v buněčné biologii a in-vitro testování vč. testování materiálů. Předmět poskytne informace, které jsou nezbytné pro přírodovědný základ studenta a pochopení výuky v navazujících předmětech. Laboratorní cvičení jsou zaměřena na praktické procvičení a ověření znalostí studentů získaných v průběhu přednášek a studia doporučené literatury.
Obrázek kurzu KCH/BCL - Biologie člověka (2020)
2020/21

Předmět seznamuje se zařazením člověka do biologického systému, se základy anatomie, fyziologie a základy první pomoci. Pozornost je věnována aktuálním problémům vlivu životního prostředí na zdraví, problematice drogových závislostí a výchově k osobní odpovědnosti za své zdraví. Průběžně jsou probírány vývojové odlišnosti v jednotlivých etapách ontogeneze, se zaměřením především na předškolní a školní věk.

Obrázek kurzu KCH/BIC - Biochemie (2020)
2020/21

Osvojit si: Biochemii a objekt jejího zkoumání. Rozdělení organismů podle různých kriterií. Složení živé hmoty. Bílkoviny, cukry, lipidy a jejich metabolismus. Nukleové kyseliny. Biochemické děje a jejich regulace (enzymy, koenzymy, hormony). Bioenergie buněk, anabolismus a katabolismus.

Obrázek kurzu KCH/BIL - Praktikum z biochemie (2020)
2020/21

Osvojit si: přípravu biologického materiálu. Kvalitativní testy sacharidů, lipidů, bílkovin a nukleových kyselin. Detekce vitamínů. Základní metody izolace v biochemii (extrakce, chromatografie).

Obrázek kurzu KCH/BIT - Biologická technika (2020)
2020/21

Použití světelného mikroskopu, různé techniky světelné mikroskopie, použití SEM mikroskopie, zhotovení různých typů preparátů, jednoduché analýzy obrazu, realizace základního biologického experimentu a jeho vyhodnocení.

Obrázek kurzu KCH/BTE - Biotechnologie (2020)
2020/21
Předmět si klade za cíl seznámit posluchače se základy moderních biotechnologií. V souladu s definicí "Biotechnologie je jakákoli technologie, která využívá biologické systémy, živé organizmy nebo jejich části k určité výrobě nebo jejich přeměně či jinému specifickému použití." Budou studenti seznámeni s principy genové manipulace, produkce potravin a léčiv pomocí mikroorganismů, s problematikou geneticky modifikovaných organismů, a dále remediace znečištěných půd a vod a bioterorismu.
Obrázek kurzu KCH/BZG - Botanické, zoologické a geolog. cvičení (2020)
2020/21

Praktické seznámení s geologií, zoologií a botanikou v terénu. 5denní výjezdní terénní cvičení mimo liberecký kraj do vybrané přírodovědně zajímavé oblasti. Zpracování zprávy z terénního cvičení (detaily za geologii, zoologii a botaniku upřesní vyučující přímo v terénu).

Obrázek kurzu KCH/BZM - Botanika a základy mykologie (2020)
2020/21

Cílem předmětu je seznámit studenty s hlavními skupinami sinic, rostlin a hub, jejich význam pro člověka (využití v potravinářství, zemědělství a medicíně, toxiny hub a sinic) a vztahy s biotickými a abiotickými složkami prostředí. U vybraných skupin - základní charakteristika, způsob rozmnožování, výskyt, ekologický význam, systém a typické a/nebo důležité zástupce. Základních anatomické a morfologické znaků, charakteristika a funkce rostlinných orgánů, pletiv a základní typy květenství a plodů. V praktických cvičeních budou studenti pozorovat na živém nebo trvalém materiálu typické zástupce probíraných skupin. Součástí bude mikroskopické pozorování sinic, řas a hub.

Obrázek kurzu KCH/CCH - Člověk a chemie (2020)
2020/21

Objasnit a vysvětlit chemické zákonitosti na předmětech a jevech, s nimiž se lidé setkávají v každodenním životě.

Obrázek kurzu KCH/CH1T - Chemie 1 (2020)
2020/21

Cílem studia je rozšířit znalosti chemie tak, aby studenti získali potřebný základ v obecné a organické chemii a následně ho mohli rozvinout v dalších specializovaných přednáškách na Fakultě textilní TUL.

Obrázek kurzu KCH/CHE-M - Chemie (2020)
2020/21
Osvojit si: základní chemické pojmy a obecné zákonitosti, které se uplatňují ve všech chemických disciplínách. Teorie chemické vazby, souvislosti mezi strukturou látek a jejich vlastnostmi. Skupenské stavy a soustavy látek. Základní typy reakcí, rychlost a rovnováha chemických reakcí, rovnováhy v roztocích elektrolytů. Úvod do koloidní chemie.
Obrázek kurzu KCH/CHES - Chemie (2020)
2020/21
Základy obecné a anorganické a organické chemie, názvosloví, jednoduché chemické výpočty, základní informace o surovinách a produktech chemických výrob (anorganické a organické produkty průmyslové chemie, kovy, žárovzdorné materiály, keramika, sklo) používaných ve strojírenství a příbuzných oborech. Moderní trendy v chemii pro materiálové inženýrství (kompozitní materiály, nanotechnologie a nanomateriály). Základy bezpečnosti práce a hygieny v laboratoři, základy laboratorní techniky, příprava a mísení roztoků, výpočty a přepočty koncentrací roztoků, měření pH, povrchové úpravy kovů.
Obrázek kurzu KCH/CHI - Chemická informatika (2020)
2020/21

Získání orientace v informačních pramenech, osvojení metodiky vědecké práce. Prohloubení základních schopností a dovedností z oblasti práce s počítačovou technikou a vytvoření komplexního přístupu k ní. Získání přehledu o využití různého typu software a možností počítačové komunikace v síti Internet.

Obrázek kurzu KCH/CHL - Laboratoř chemie (2020)
2020/21
Osvojit si: Základy bezpečnosti práce a hygieny v laboratoři, základy laboratorní techniky, příprava a mísení roztoků, výpočty a přepočty koncentrací roztoků, měření pH, povrchové úpravy kovů.
Obrázek kurzu KCH/CHP - Chemie povrchů a příprava tenkých vrstev (2020)
2020/21
Osvojit si: Chemické děje probíhající na povrchu materiálů, základy koloidní chemie. Chemické modifikace povrchu materiálů. Příprava tenkých vrstev chemickou cestou a chemické aspekty fyzikálních a fyzikálně-chemických postupů přípravy tenkých vrstev. Seminář bude zaměřen na objasnění a prohloubení znalostí o přednášené problematice a bude doplněn praktickou ukázkou přípravy vrstev metodou sol-gel.