Obrázek kurzu KBE/BCL - Biologie člověka (2024)
2024/25
Předmět seznamuje se zařazením člověka do biologického systému, se základy anatomie a fyziologie.
Obrázek kurzu KBE/BER - Botanika a ekologie rostlin (2024)
2024/25
Předmět bude zaměřen na demonstraci významných druhů v jednotlivých biotopech důležitých pro ochranu přírody. Přednášky i cvičení prohloubí znalosti studentů získané v předmětu Základy systematiky rostlin pro OPŽP. Úvodní přednášky seznámí studenty s jednotlivými faktory prostředí, které ovlivňují vegetaci. Tyto vztahy budou pak vysvětlovány na příkladech v jednotlivých biotopech. Cvičení budou probíhat v terénu, kde se studenti zaměří na poznávání rostlin v jednotlivých biotopech.
Obrázek kurzu KBE/BIT - Biologická technika (2024)
2024/25
Praktická cvičení zaměřená na seznámení se a osvojení si práce s mikroskopem a zhotovení různých mikroskopických a mikrobiologických preparátů.
Obrázek kurzu KBE/BZG - Botanické, zoologické a geolog. cvičení (2024)
2024/25
Praktické seznámení s geologií, zoologií a botanikou v terénu.
Obrázek kurzu KBE/DPT - Didaktika přírodopisu v terénu (2024)
2024/25
Praktické seznámení s didaktikou přírodopisu v terénu.
Obrázek kurzu KBE/DPZ - Didaktika přírodopisu na ZŠ (2024)
2024/25
Cílem předmětu je získání znalostí o didaktických možnostech výuky přírodopisu na ZŠ. Cvičení jsou zaměřeny na vlastní prezentaci vedení výuky na konkrétním příkladu a inovativních přístupech k didaktice jednotlivých témat.
Obrázek kurzu KBE/EKO - Ekologie (2024)
2024/25
Náplní předmětu jsou obecné zákonitosti ekologie, která je zde pojímána v klasickém pojetí jako biologická disciplína zabývající se vztahem organismů a prostředí. Základní ekologické znalosti jsou nutné pro pochopení zákonitostí v přírodě. Obecné ekologické principy jsou vždy vysvětlovány na praktických příkladech nejen z teoretické, ale i aplikované ekologie.
Obrázek kurzu KBE/EKOO - Ekologie pro OPŽP (2024)
2024/25
Náplní předmětu jsou obecné zákonitosti ekologie, která je zde pojímána v klasickém pojetí jako biologická disciplína zabývající se vztahem organismů a prostředí. Základní ekologické znalosti jsou nutné pro pochopení zákonitostí v přírodě. Obecné ekologické principy jsou vždy vysvětlovány na praktických příkladech nejen z teoretické, ale i aplikované ekologie.
Obrázek kurzu KBE/FYR - Fyziologie rostlin (2024)
2024/25
Pochopení základních principů fungování rostlinného organizmu. Především objasnit zákonitosti fyziologie rostlinné buňky a rostliny jako celku. Upevnit a vytvořit vazby mezi látkovým a energetickým metabolizmem, mezi strukturou a funkcemi, mezi vnitřním a vnějším prostředím rostliny. Objasnit biofyzikální, biochemické, fyziologické a ekologické základy fotosyntézy, dýchání, výživy rostlin, vodního režimu, transportu látek, procesů růstu a vývoje, pasivních i aktivních pohybů rostlin. Fyziologie stresu u rostlin.
Obrázek kurzu KBE/GPU - Genetika pro učitele (2024)
2024/25
Náplní předmětu je seznámit studenty se základními oblastmi genetiky, se zákonitostmi přenosu dědičných znaků na úrovni organismu, na úrovni buňky a s principy molekulárně-genetických jevů. Základní genetické znalosti jsou nutné pro pochopení zákonitostí dědičnosti a proměnlivosti a předmět je tedy vhodným doplněním znalostí pro učitele všech stupňů škol. Témata jsou doplněna o jednoduché pokusy vhodné pro žáky ZŠ i SŠ a seznámení se základními molekulárně genetickými metodami.
Obrázek kurzu KBE/HIB - Historie biologie (2024)
2024/25
Pochopení historického procesu vývoje vědy, její funkce, možností, perspektiv a důsledků zejména v evropském prostoru.
Obrázek kurzu KBE/HYB - Hydrobiologie (2024)
2024/25
Cílem předmětu je seznámit studenty se složením (biotická a abiotická složka), vlastnostmi, typy a funkcemi sladkovodních (vnitrozemských) ekosystémů, mořskou hydrobiologií. Vztahy organizmů k prostředí a na vztahy mezi organizmy navzájem. Charakteristika stojatých vod (jezera, přehradní nádrže, rybníky, aj.) i tekoucích vod (potoky, řeky) a základní charakteristice typických nebo ekologicky významných organizmů, kteří obývají jednotlivé biotopy. Další informace budou o aplikované limnologii zaměřenou na problémy znečištění vody (acidifikace a eutrofizace, civilizační specifické polutanty ve vodách, vodní květ, aj.). Studenti se seznámí se základními hydrobiologickými metodami, které si osvojí při praktických cvičeních v terénu.
Obrázek kurzu KBE/HZS - Zakládáme herbář a zoologickou sbírku (2024)
2024/25
Cílem tohoto předmětu je studenty seznámit se zpracováním rostlinného a živočišného materiálu za účelem vytvoření sbírky.
Obrázek kurzu KBE/MBP - Motivační biologické pokusy (2024)
2024/25
Získat základní přehled možností využití motivačních biologických pokusů ve výuce.
Obrázek kurzu KBE/MEDO - Metodologie odborné práce (2024)
2024/25
Studenti se v předmětu dozví základní postupy při zpracování odborných prací. Seznámí se se základními databázemi a naučí se vyhledávat potřené informace. Dále se seznámí se strukturou práce, citačními pravidly a etikou vědecké práce.
Obrázek kurzu KBE/MIV - Mikrobiologie a virologie (2024)
2024/25
Získat přehled o základech mikrobiologie a virologie. Základní informace o struktuře, funkci, genetice a taxonomii medicínsky významných bakterií, virů, plísní a kvasinek. Zásady správné laboratorní praxe, metody prevence, profylaxe a léčby infekčních onemocnění.
Obrázek kurzu KBE/OBIP - Obecná biologie (2024)
2024/25
Osvojit si témata: Základy taxonomie a principy názvosloví. Chemické složení buňky.Viry a priony. Prokaryotní a eukaryotní buňka. Buněčný metabolizmus a dělení buněk. Komunikace mezi buňkami. Dědičnost a proměnlivost - Mendelovy zákony, genetická informace, replikace, transkripce a translace. Základní pojmy v ekologii.
Obrázek kurzu KBE/OH1 - Odpadové hospodářství 1 (2024)
2024/25
Předmět podává základní přehled odpadové problematiky. Pokrývá druhy odpadů, jejich producenty a možnosti nakládání s nimi podle právního rámce ČR a EU. Detailní pozornost je věnována metodám předcházení vzniku, likvidace, znovuvyužití a recyklace odpadů.
Obrázek kurzu KBE/OPO - Odborná praxe (2024)
2024/25
V rámci předmětu je studující povinen absolvovat praxi v rozsahu minimálně 10 dnů. Termín praxe si studující mohou libovolně volit od 1/L semestru do 3/Z semestru v organizacích pracujících v daném oboru, např. v regionálním pracovišti Agentury ochrany přírody, ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby (Oddělení Ekologie travních ekosystémů v Liberci) a v neziskových organizacích profesně se zabývajících studiem a ochranou životního prostředí. Přípustná je také zahraniční mobilita v minimální délce trvání 2 měsíců, pokud zaměření mobility bude souviset s charakterem studijního programu.
Absolvování odborné praxe umožní studujícím získat praktické zkušenosti s prací v daném oboru a ulehčí jim orientaci při výběru zaměstnání po skončení studia.
Obrázek kurzu KBE/ORP - Odborná rozprava z přírodopisu (2024)
2024/25
Jedná se o státní závěrečnou zkoušku v bakalářském studijním oboru Přírodopis se zaměřením na vzdělávání.