1. Automatizace

Automatizace - snaha o neustálé zvyšování produktivity práce, zkvalitňování procesu plánování a logistiky výroby klade značné požadavky na novou techniku. Cílem automatizace je zjednodušení, zpřesnění a větší operativnost řízení, zvýšení výroby, jakosti, kvality a humanizace práce práce. Mezi prostředky, které racionalizace využívá patří technické řešení problému, modernizace výroby, výpočetní technika, mechanizace a automatizace. Tyto dva důležité prvky racionalizace přispívají k tomu, aby pracovní úkoly byly co nejkratší, nejjednodušší, daly se co nejrychleji naučit a provést. 


Automatizace výroby znamená využití různých technických prostředků, s jejíž pomocí samočinně probíhají dílčí nebo celé pracovní procesy. Cílem automatizace je zvýšení produktivity, kvality a efektivity výroby. Automatizace se týká nejen manuální, ale i duševní práce.

Technický pokrok účinně zasáhl i do oděvní výroby. Šicí stroje stále patří mezi základní stroje pro spojovací proces a výrobu oděvů. Jejich široké využívání, přinutilo konstruktéry vytvořit postupně velmi velkou škálu druhů, od strojů s univerzálním použitím až po vysoce jednoúčelové stroje. Běžně používané šicí stroje jsou v mnoha případech stavěny jako jednoúčelové a jejich výkony jsou stále vyšší. Základní konstrukce však zůstávají téměř nezměněny a postupně ji doplňují dalšími mechanizačními a automatizačními prvky, které z nich tvoří vysoce jednoúčelové stroje-poloautomaty a automaty.

Velký vývoj šicích strojů

Etapa velkého vývoje a využití šicích strojů nastala na konci 70-tých a počátku 80-tých let. Na šicí stroje jsou kladeny dva základní požadavky a to výkon a flexibilita. Zatímco je pořád zájem o vysokou flexibilitu, zvyšování výkonu již nemělo smysl – rychloběžné stroje dosahovaly rychlosti až 12 000 ot/min a běžně používané stroje dosahovaly rychlosti 7 500 ot/min. Šicí stroje byly vybaveny elektronickými prvky a stop-motory. Špičkové stroje 80-tých let byly poháněny jednofázovým motorem s elektronickou regulací otáček, jsou doplněny odstřihem nití a dalšími mechanickými prvky, také podávání bylo zdokonaleno.

Automatizace šicího procesu probíhala stupňovitě. Nejdříve byly šicí stroje s automatizačními prvky, např. odstřih nitě, zdvih přítlačné patky, později poloautomaty s automatickým vedením a odkládáním díla a poté automatické šicí stroje s automatickým vedením díla pod patku šicího stroje.

Po automatizaci, která se projevovala zaváděním mikroelektronických prvků, tvorbou automat. pracovišť, nastala éra robotizace v polovině 80-tých let. Roboti našly uplatnění tam, kde byla potřeba velká fyzická výkonnost, jemná manipulace, dálkové ovládání, apod. Nástup robotizace znamenal zlepšení především v oblasti manipulace.