3. Pohony šicích strojů

Pohony u šicích strojů  jsou elektrické a obstarávají hlavní pohybu umožňující samotné šití. Jde o hnací jednotky (motor pohání hlavní hřídel šicího stroje), krokové motorky, podporují hlavně posuv díla, pneumatické, zajišťují pomocný pohyb vedlejších operací stroje (jako např.: zdvih patky, posun šitého díla, odstřih nitě atd.) a elektromagnetické, zajišťují stejný pohyb jako pohon pneumatický.

Hlavni pohony šicích strojů
Hlavní hnací jednotkou šicích strojů jsou motory, které ovládají nejdůležitější část šicích strojů a to hlavní hřídel. Motory šicích strojů dělíme na:

  • Spojkový motor – je to asynchronní třífázový elektromotor, dá se použít u většiny průmyslových šicích strojů. Nelze regulovat přesně otáčky ani polohu zastavení,
  • Stop motor – je to spojkový elektromotor tří fázový s elektricky řízenou spojkou  a brzdou,
  • Ac servomotor – je nejvíce využívaný jednofázový elektronický servomotor, má nižší spotřebu energie a je nejčastěji používaný na elektronicky řízené šicí stroje. Umožňuje regulaci otáček, počtu otáček a polohy zastavení jehly.  
  • DC servomotor


Krokový motor
Řadí se do skupiny přídavných zařízení, lze ho do stroje přimontovat k vykonání nějakého úkonu např. nejčastěji k posuvu materiálu. Je přesný až na 0,1 milimetr (dále jen „mm“) a citlivý na posuv „necukne“. Ve spojení s Ac servomotorem muže dojít k velké programovatelnosti stroje. Ovládání krokovými motory je kvalitnější než ovládání elektromagnetickými nebo pneumatickými pohony. U automatických šicích strojů se krokové motory používají s pneumatickými písty, pro zkvalitnění pomocných operací jako např.: posuv materiálu a přitlačení přítlačnou patkou.

Obr. 1. Krokový motor

Elektromagnet 
Elektromagnet pracuje na přívodu elektřiny, vtahováním jádra elektromagnetu, nevýhodou je menší rychlost, vetší hlučnost, hmotnost a horší možnost zástavby do stroje. Je univerzálnější a praktičtější, neboť elektřina je vždy přivedena ke stroji. Patří do skupiny přídavných prvků, které slouží, jako pohon ke spouštění rámečku, posuvu přítlačného ústrojí, odstřihu nití.

Pneumatický motor 
Pneumatický motor patří mezi tekutinové pohony, je malý, lehký a  tichý. Ke stroji musí být přiveden stlačený vzduch z kompresoru. Je žádanější, lacinější než elektromagnet. Používá se jako přídavné zařízení k vykonání pohybových úkonu stroje například zdvih přítlačného rámečku nebo patky, posuv šitého materiálu, odstřih nití, proseknutí nožem šité dílo. Stlačený vzduch z kompresoru silou působí na píst, z jedné straně nádoby přenese píst na druhou stranu, a dá pokyn k vykonání operace. Tlak stlačeného vzduchu se reguluje ručním ventilem. Po pokynu k vykonání úkonu se pneumatický píst uvolní a vypustí stlačený vzduch, který působí silou na kladku, která dá pokyn k vykonání úkonu.

Pohony (stop motor, krokový motor, elektromagnet a pneumatický píst) zajišťují pohyb některých přídavných zařízení jako je např. zdvih rámečku, posuv materiálu, odstřih nití, průsek šitého materiálu atd.

Obr. 2. Pneumatický píst      
Obr. 3. Ruční ventil