4. Šicí stroje s automatizačními prvkami

4.3. Šicí stroje na tvarové šití

3. Šicí stroje na tvarové šití

Stroje na tvarové šití lze zařadit mezi automatizované šicí stroje používající se především na šití závorek. Můžeme je rozdělit do dvou základních skupin:

  • Závorovací stroje – šijí dvounitným vázaným stehem třídy 301, používají se převážně na vyšití závorek pro zpevnění u knoflíkových dírek, kapes, rozparku a na konci švu k zajištění.
  • Stroje na tvarové šití – šijí dvounitným vázaným stehem třídy 301, používají se na uzavírání švu uzávěrem, upevnění tkanic a ozdobných prvků tvarového šití, našívání etiket a malých dílu

Stroje na tvarové šití se používají zejména pro praktické účely jako je zpevnění knoflíkových dírek, upevnění kraje kapes a rozparku proti párání, k zajištění konce švu proti vypárání, zpevnění krajů ramínek na spodním prádle, našívání poutek, našívání etiket, štítku a malých dílu, upevnění tkanic a popruhu, šití bezpečnostních pásu, ale i pro ozdobné účely jako je tvarové šití na kapsách, popřípadě volně na oděvu. Používají se nejčastěji na oděvní, prádlové, ložní materiály, dají se použít i pro těžkou, koženou a extra těžkou konfekci jako jsou batohy, kabelky, tašky, džíny, bezpečnostní pásy, airbagy.

Obr. 1. Tvarové  šití

a) Závorovací stroje

Poloautomatické závorovaní stoje jsou v čelném postavení, ploché nebo ramenové. Šijí dvounitným vázaným. Vytvořené závorky můžou mít různý tvar  a velikost. Závorky rozlišujeme podle tvaru a velikosti na krátké (délka 3-7mm, šířka 3mm), střední (délka 5-12mm, šířka 3,5mm) a dlouhé (délka 8-16mm, šířka do 3,6mm). Rychlost šití tvarovacích strojů bývá 2 700 až 3 200 stehů za minutu.

.......video................Závorovací stroj Juki......................Upevnění poutek kalhot závorkou

Před šitím je zapotřebí nastavit důležité parametry šití jako jsou hustota stehu, rychlost šití, počet stehů, druh závorky, druh tvarového šití v souřadnicích X a Y. Přídavné zařízení pro závorovací stroj je patka pro vertikální závorky např.: pro použití na ramínka podprsenek.

video.................
Obr. 2. Zhotovení uzávěrky 

Video: Upevnění ramínka podprsenky pomocí vertikální závorky

b) Stroje na tvarové šití

Stroje na tvarové šití šijí dvounitným vázaným stehem. Stroj zajišťuje stálý šicí výkon i při maximální rychlosti 2700 ot/min. Používají se pro praktické účely jako je  našívání etiket, štítků a malých dílů, upevnění tkanic a popruhů, šití bezpečnostních pásů, ale i pro ozdobné účely jako je tvarové šití na kapsách, volně na oděvu.

video..................Tvarové šití loga........................Upevnění tkanic a popruhů (různé tvary šití)

Šicí stroje na tvarové šití kombinují stehy rovné (zajišťovací) se stehy klikatými (krycí), jsou tvořeny posuvem materiálu. Mezi přídavná zařízení strojů pro tvarové šití patří:patka na tvarové šití do šipek nebo čtverce se používá na upevnění popruhů, tkanic, pásků a bezpečnostních pásů,

  • patka na přišívání etiket se používá na přišití etiket na džiny nebo jiné oděvní materiály, patka může být velká, malá a tvarovaná,
  • patka na tvar kapsy nebo na přišívání malých dílů do tvaru se používá na ozdobné našití nakládaných kapes, tvarovaných etiket a malých tvarů,
  • dvojitá patka, je patka, která se skládá ze dvou částí, základní rám je na dvě části, používá se pro více vrstev materiálu nebo pro extra těžké materiály a pro materiály, které mají dvě odlišné vrstvy, např. při prošití velkého dílu a na něm dva malé díly na sobě.
Obr. 3. Patka na přišití tvarů Obr. 4. Patka na přišívání etiket Obr. 5. Patka na tvarové šití

Stroj je vybaven funkčním zařízením, např. odstřihem nití, regulátorem rychlosti, snímačem nitě, automatickým zdvihem patky. Jako přídavné zařízení u velmi silných materiálu se přidává chlazení jehly. U jehly se nachází chladící ventil, který na jehlu fouká chladivý vzduch a tím se jehla ochlazuje a nedochází k poškození materiálu kvůli horké jehle. Pro toto zařízení je potřeba přívod stlačeného vzduchu. Posuv materiálu je poháněny elektromagnetem nebo pneumatický. Souvislý střídavý proud servomotoru pohání hlavu šicího stroje a stará se o jeho přesné zastavení.