4. Šicí stroje s automatizačními prvkami

4.4. Jednoúčelové šicí stroje

4. Jednoúčelové šicí stroje

Jednoúčelové šicí stroje se používají v průmyslové výrobě k  šití stejných nebo konstrukčně si podobných výrobků. Prostřednictvím jednoúčelových šicích strojů lze vytvořit pracovní místo s více-strojovou obsluhou. Umožňují automatický přísun díla, co nejvíce mechanizované vedení a automatizovaný odsun díla, kontinuální šití, provádění samostatné operace a šití celých oděvních dílů. Základem je pohon šicího stroje umožňující kontrolu otáček, počet otáček, polohu zastavení.  

Jednoúčelové šicí stroje s neúplným výrobním cyklem - dvě nebo více upravené základní konstrukce strojů na společné pracovní desce podstavce.

Jednoúčelové šicí stroje s úplným výrobním cyklem  -  jsou to agregáty zapojené s časovou návazností operace  jeden nebo více pracovaných jednotek (šicích strojů).  Jednou z výhod těchto strojů je, že usnadňují práci obsluhy a zvyšují produktivitu práce.

Podle technologické operace můžeme jednoúčelové šicí stroje (agregáty) rozdělit následovně:

A) Šicí stroje na kontinuální šití     

  • švů do délky 1250mm
  • zaoblené a přímé švy
  • oděvní součásti zajišťovacím stehem       
  • obnitkování oděvních součástí
  • tvarové švy na rukávech
  • jednostranný obrub ložního a stolního prádla

 B) Šicí stroje na šití samostatných operací  

  • odšívání záševků
  • našívání nakládaných kapes na košile, kalhoty
  • předšívání předních dílů sak
  • ozdobné prošívání okrajů oděvních výrobků
  • sešívání průstřihů kapes
  • všívání podšívky do kravat

C) Šicí stroje na šití celých oděvních dílů

  • na šití a předšívání malých oděvních dílů (patky, manžety, límce)
  • kapesních váčků
  • poutek s automatickým oddělováním
  • jedno- a dvouvýpustkových kapes s patkou
  • dvoudílného košilového límce a jeho všívání do průkrčníku

A)  Automatizované šicí stroje na kontinuální šití

  1. Jednoúčelový šicí stroj pro obnitkování krajů pánských kalhot 
    Do této skupiny jednoúčelových šicích strojů můžeme zařadit stroje vykonávající šití v dlouhých rovných nebo zaoblených úsecích. Jedním z těchto strojů je obnitkovácí šicí stroj určený k obnitkování oděvnících součásti MO-3916E-DD4-20P. Má obdobnou konstrukci jako stroj obnitkovací se spodním diferenciálním podáváním a automatickým odstřihem nitě. Šije rychlostí maximálně 7.000 ot/min. Podavače nití zajišťují správné napětí přiváděné nitě a tím je zabezpečeno správné vytvoření řetízku. 

    Šicí jednotky ASB-269 nebo TS-1300 byly vytvořené na sešití bočních krajů kalhot, sukní, atd. Speciální kalhotové automatické šicí stroje se skládají z jedné obnitkovací hlavy sloužící k obnitkování krajů. Dále jsou vybavené pracovním stolem, samostatným přísunem oděvního dílu a  odkládacím ramenem pro hotové obnitkované díly.
    ednoúčelový šicí stroj ASB-269

    video

  2. Jednoúčelový šicí stroj pro sešití krajů
    Na sešití středových a bočních krajů oděvů lze využít agregát s hlavou šijící s obnitkovacím, ale i vázaným stehem. Tyto stroje nacházíme při sešití: středových a bočních krajů pánského saka, sešití krokových a bočních krajů kalhot, sešití středových krajů dámské sukně. Součástí automatických strojů jsou přítlačné čelisti, vodící a hladící válečky, které přidržují a vedou jednotlivé díly k strojové hlavě, pomocí které jsou jednotlivé díly sešity a pomocí odkladače automaticky odebrány. Obsluha pouze vkládá díl do přítlačných čelistí, zbylou práci vykonává stroj automaticky.

    video..................Pánské sako - sešití středového kraje....................Pánské sako - sešití bočního kraje...............Kalhoty - sešití bočního a krokového kraje........................................Džíny - sešití bočních krajů............................Sukně- sešití středového kraje

  3. Jednoúčelový šicí stroj pro šití zaoblených švů a našití pasového límce u pánských kalhot
    Stroj nabízí 4 nebo 5 nitné šití obnitkovacím stehem, dvojitým řetízkovým stehem anebo 2 či 3 nitným vázaným stehem. Zahájení a ukončení šití je řízeno fotobuňkou. Stálého a přesného přísunu oděvních dílů k hlavě šicího stroje je docíleno odděleným vrchního a spodního podávání. Šicí stroj s nožním ovládáním umožňuje jednodušší a kvalitnější sešití bočních krajů na kalhotách s kapsami. S programovatelným PLC s dotykovou obrazovkou může obsluha stroje i při maximální rychlosti šití snadno navést a ušít obloukové části díla (boční/kyčelní části) a vkládat správné množství textilie.

     

    ití bočních švů u kalhot s kapsami, prošití kalhotového rozparku   Našití pasového límce

  4. Automatický jednoúčelový šicí stroj na začištění délky kalhot pomocí chránítka
    Maximální rychlost stroje při vytvoření dolního kraje kalhot je 5500 ot./min., což činí 1200-1300 kalhot / 480min. Délka stehu při šití může byt 1,6 - 3,2 mm. Jehly se používají typu UY 121 GJS. Vzdálenost jedné jehly od druhé je 11,1 mm. Pneumatický odstřih nití zabezpečí plynulé ukončení při šití.

  5. Jednoúčelový šicí stroj na lemování spodního prádla 
    Mezi agregáty na kontinuální šití patří např. šicí stroj MS 1190D/V045R. Je to ramenový šicí stroj dvoujehlový s dvounitným řetízkovým stehem dosahující maximální rychlostí 4.000 ot/min, používaný k lemování, obrubování krajů oděvních dílů z lehkých materiálů. Snadno měnitelné napětí nitě a nový šicí mechanismus vytváří čisté olemované švy s minimálním navolněním materiálu. Po provedení operace je materiál odváděn pomocí odtahovacího zařízení umístěného za jehelní tyčí. Stroj je vybaven nově vyvinutým zakladačem.

B)  Automatizované šicí stroje na šití samostatných operací

Do této skupiny automatických jednoúčelových šicích strojů patří stroje pro šití samostatné technologické operace např.: našití nakládané kapsy, šití výpustkové kapsy atd.

  1. Jednoúčelový automatický šicí stroj pro odšítí odševků

  2. Jednoúčelový automatický šicí stroj pro našívání nakládaných kapes  
    K našívání nakládaných kapes u jeansů se používá jednojehlový šicí stroj AVP 875/PGM-6 s dvounitným vázaným stehem, na našívání kapes, trička a košile se používá stroj BAS - 750. Stroj je řízen AC servomotorem a mikropočítačem. V paměti počítače jsou uloženy různé druhy šablon. Tento stroj je automatizován a  plně automaticky pokládá nakládanou kapsu na oděvní díl až po její našití na předložený díl. Pomocí odkládacího ramene jsou hotové díly odváděné a ukládané. I přes vysokou rychlost stroje 3500 - 4000 ot./min je pokládání kapes rovnoměrné. Výměna přítlačných šablon kapes je rychlá velmi jednoduchá. Z funkčních zařízení je stroj vybaven automatickým odstřihem nití, měnitelnou šicí plochou, regulátorem rychlosti a bezpečnostním mechanizmem, prostřednictvím kterého se na displeji při závadě objeví název poruchy a stroj se zastaví.
    Našití nakládané kapsy Odkládací zařízení ušitých dílů Našití nakládané kapsy

    video...................

Automatický šicí stroj je ovládaný pomocí ovládacího panelu s pamětí kolem 690 druhu kapes. Při změně tvaru kapsy, se musí vyměnit celá skládací jednotka, deska pro upnutí kapsy a přítlačný držák šicího stroje jejíž pohyb je ovládán pomocí stlačeného vzduchu. Skládací jednotka je tvořena z pracovní desky a desky pro upnutí kapsy, Na první desku se podle značení laseru položí oděvní díl, na který se bude našívat kapsa (pod deskou je odsávací zařízení, které přisaje oděvní díl k desce šicího stroje). Do desky pro upnutí kapsy se dle značení laseru do svorek upne kapsa, která má již předem upravený vrchní kraj. Pote se  spustí stroj tlačítky pro obě ruce, držák s kapsou se spustí na oděvní díl, plíšky skládací jednotky postupně zahnou všechny tři strany kapsy. Po zahnutí a připravení kapsy se deska pro upnutí kapsy sama vysune. Přítlačný držák s oděvním materiálem a kapsou se automaticky přemístí pod jehlu šicího stroje dle tvarové šablony se obšije tvar kapsy. Jehelní mechanismus koná pouze hlavní přímočarý vratný pohyb a ústrojí posuvu (přítlačný držák) s dílem se posouvá podle naprogramovaného vzoru přišití kapsy. Po došití kapsy odkládací tyč odhodí oděvní materiál na odkládací rameno. Posuv materiálu a zahnutí okrajů kapsy ovládá pneumatický píst s krokovými motory. Šicí stroj má automatický návin cívky. Po zapnutí šicího stroje se cívka automaticky vyjme a zkontroluje zda je na ní navinutý dostatečně dlouhý šicí materiál. Pokud ano, cívka se automaticky vrátí zpět, pokud ne, stroj si z cívky zbytek návinu sám odvine a navine nový.

C)  Automatizované šicí stroje na šití celých oděvních dílů ....

  1. Jednoúčelový automatický šicí stroj pro našívání poutek  

Pro šití pásových poutek je používaný automatický dvoujehlový šicí stroj s krycím stehem. Jedná se o rychloběžný šicí stroj s maximální rychlostí 5,500 ot/min. Vysoká výkonnost stroje zajišťuje stoupání produktivity práce při výrobě poutek. Stroj je vybaven zakládacím zařízením, které materiál bez namáhání zahne a vytvoří stejná, rovnoměrná poutka bez kroucení a nepravidelného zahnutí. Po našití poutek dochází k samostatnému oddělování.

BAS 701, MOL-254 je stroj s plně automatickým proces od řezání dané délky poutka z nekonečného pásu po jeho našití (hlavně jeansové oděvy) s mechanismem pro složení poutka. Při přetrhu horní nitě se činnost stroje automaticky zastaví. Přesné složení a umístění poutka na přiváděný díl je řízeno pomocí senzoru. Ten také kontroluje délku poutka a tím minimalizuje spotřebu materiálu. Stroj dosahuje maximální rychlosti 2000 ot./min.

video.................................
Šicí stroj MOL-254 Ušití poutka Našití poutka MOL-254

Do stroje se vloží předem zhotovené svinuté poutko, stroj automaticky pomocí krokových motoru a pneumatického pohonu rovně nebo z každé strany šikmě odstřihne potřebnou předem navolenou délku poutka  a založí do rubní strany. Poté připravené poutko podá pod přítlačné patky podávacího ústrojí šicího stroje. Ústrojí podávání šitého materiálu posouvá poutko s materiálem podle navolených stehů a dvě jehly vyšijí naráz na každé straně poutka závorku a přichytí tak poutko k oděvnímu dílu. Odstřihnou se nitě, nadzvednou se přítlačné patky a další poutko je připravené k přišití na oděvní materiál. 

Mezi další automatizované šicí stroje patří stroje na přišívání závěsných poutek a etiket na oděvní výrobky. Pomocí pneumatického pohonu jsou ovládané čelistí pro podávání a přísun etikety či závěsného poutka. Délka a složení poutka je prováděno automaticky. Podávací čelist přinese složené poutko či odstřiženou etiketu k jehle a vyšitá závorka přichytí poutko nebo etiketu na oděvní výrobek.

video..............................

    2. Jednoúčelový šicí stroj pro předšívání  jedno a dvouvýpustkových kapes  

Jedná se o automatický jednojehlový šicí stroj s členěnou jehelní tyčí a s dvounitným vázaným stehem dosahující rychlost 1000 - 3000 ot / min. Používá se k předšívání výpustkových kapes bez, s patkou umístěných šikmo nebo rovně. Po předšití kapesního otvoru následuje proseknutí nožem (prostřižení) k poslednímu stehu. Šicí délka výpustkové kapsy závisí od nastavení, může být 18mm - 220mm.  Zajišťuje stálou kvalitu švu i při vyšší rychlosti (maximální rychlost je 2.500 ot/min). Ovládací tabule s displejem udává svými srozumitelnými piktogramy stálé informace i za chodu stroje a zajišťuje bezproblémovou a bezchybnou práci. Šicí stroj je řízen mikroprocesorem, v paměti počítače je uloženo více druhů šablon. Nedílnou součástí tohoto stroje je větší zásoba návinu spodní nitě, regulátor rychlosti, snímač nitě, odstřih nitě, měnitelná délka kapes od 35 mm do 180 mm a stahovač (výkyvná tyč), který odebírá hotové díly.

kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Používají se na svrchní ošacení, obleky, společenské kalhoty a na džíny. Šije dvounitným vázaným stehem třídy 301, na hlavě šicího stroje jsou umístěny dvě jehly a ústrojí pro zachycení smyčky tvoří dva vertikální kývavé chapače. 

Do upínacího držáku se vloží materiál na vrchní výpustku, materiál na spodní výpustku a předem zhotovená patka. Pod upínací držák se vloží oděvní díl, prostor je vybaven sacím motorem, který přidrží dílo k podložce. Spustí se stroj, upínací držák sjede pod jehlu, ušije délku kapsy, řezný nůž prořízne otvor kapsy a rohové nože proříznou kapsu do rožku. Stroj automaticky odhodí dílo na odkládací rameno. Posuv materiálu je řízen krokovými motory a pneumatickými písty, řezací nože řídí krokový motor.

Rozteč mezi jehlami se dá nepatrně posunout o 0,5 až 3 mm (šířka jedné výpustky nebo obou výpustku) a chapače se automaticky posunou o stejnou vzdálenost.

3) Jednoúčelový šicí stroj pro předšítí rozparku pánských kalhot
  Předšití rozparku pánských kalhot

Ukázky prvků na pánských kalhotách