Předmět je klasickým úvodem do analogové elektroniky - zabývá se jak pasivními, tak především základními aktivními elektronickými prvky sdělovací (slaboproudé) elektrotechniky z funkčního, nikoliv technologického hlediska. Pro všeobecný přehled se vysvětlují základní principy vybraných funkčních bloků. Cvičení jsou laboratorní, podporují přednášenou problematiku zapojováním vybraných prvků a obvodů s odměřením charakteristik a parametrů. Důraz je kladen na samostatné zapojování obvodů z reálných součástek na univerzálních přípravcích tak, jak se provádí při ověřování funkčních vzorků v praxi.
Předmět prohlubuje základní znalosti analogové i číslicové elektroniky a rozšiřuje je směrem k elektronickým funkčním blokům. V úvodu jsou zopakovány potřebné znalosti bakalářského studia. Z analogových obvodů jsou probírány zejména základní funkční bloky (zesilovače, zdroje, filtry, generátory, spínače). Z číslicových obvodů jsou probírány obecné sekvenční logické obvody a principy zakázkových obvodů. Předmět dále seznamuje se základními architekturami mikropočítačů a uvádí přehled komunikačních sběrnic a protokolů. Studenti umí definovat základní analogové a funkční bloky. Studenti se umí orientovat v číslicových obvodech. Studenti umí definovat základní architekturu mikropočítačů.
Předmět seznamuje posluchače se současným stavem počítačové architektury na různých úrovních abstrakce. Jsou zde probírány architektury jak jednotlivých typů procesorů, tak architektury celých počítačových systémů včetně jejich významných komponent. Laboratorní cvičení jsou věnována praktickému používání (programování) jednoduchých jednočipových mikrořadičů.
Studenti se seznámí s převodem spojitých modelů do diskrétní podoby i s principy experimentální diskrétní identifikace. Dále jsou probrány diskrétní regulátory a to jak diskrétní verze PID regulátorů, tak regulátory s optimalizovanou strukturou, které nemají spojité analogie. Naznačeny jsou problémy vznikající při implementaci číslicových regulačních algoritmů. Studenti jsou úvodní formou seznámeni s návrhem číslicových regulátorů ve stavovém prostoru včetně estimace stavu. Velká pozornost je pak věnována především prediktivnímu řízení založenému na modelu, které v současnosti představuje prakticky nejvýznamnější alternativu pro složité regulace, v nichž nepostačují číslicové PID regulátory.
Předmět dá studentům přehled o aktuálních databázových systémech a seznámí je s principy databázové technologie. Klade důraz na praktické použití DBS a tvorbu klientské části databázové aplikace. Budou probrány základy programovacího jazyka SQL a diskutovány problémy bezpečnosti, transakcí a základy principů programování na straně serveru.