Obrázek kurzu KTT/BP1 - Bakalářská práce (2018)
2018/19
Cílem předmětu je seznámit studenty s postupem vypracování bakalářské práce. Studentům jsou vysvětlena základní pravidla pro zpracování odborných textů a jsou informováni o obsahových a formálních náležitostech závěrečné práce a způsobu jejich prezentace.
Obrázek kurzu KTT/DT2 - Dějiny textilu II. (2018)
2018/19
Předmět se je zaměřen na přehled historie textilní tvorby, její nejstarší doklady ve světě, vývoj rukodělné textilní výroby, teritoria v nichž byly používány. Příprava rostlin s lýkovými vlákny k dalšímu zpracování, příprava vlny, předení a příprava příze ke tkaní, předtkalcovské techniky, vývoj ručního tkaní. Rozvoj průmyslového zpracování vláken, textilních strojů, textilních technologií. Jsou uvedeny souvislosti s rozvojem průmyslu a ukázány jak logické souvislosti, tak i přelomová řešení (informace o význačných objevitelích a vynálezcích spjatých s tvorbou textilií). Je zmíněna minulost, současnost a budoucnost textilního oboru.
Obrázek kurzu KTT/HND - Nestejnoměrnost textilií (2018)
2018/19
V rámci předmětu studenti získají přehled o základech statistické dynamiky a teorii hmotové nestejnoměrnosti. Obsahem předmětu jsou: parametry a charakteristické funkce hmotové nestejnoměrnosti (spektrogram, délková variační funkce a DR funkce), přístrojová technika, rozbory, hodnocení a využití v technologii, druhy vad. Jsou zmíněny rovněž vlivy technologických a regulačních procesů na strukturu hmotové nestejnoměrnosti, druhy nestejnoměrnosti délkových textilií a nestejnoměrnost a vady plošných textilií, vzájemná souvislost délkových a plošných textilií z hlediska nestejnoměrnosti, hodnocení, identifikace příčin a jejich odstraňování.
Obrázek kurzu KTT/PRA - Přádelnictví (2018)
2018/19
Předmět navazuje na základní předmět Textilní technologie I. V rámci předmětu si studenti prohloubí znalosti týkající se výroby příze. Jsou rozebírány jednotlivé technologické stupně výroby příze (rozvolňování, čištění, mísení, mykání, družení a protahování, česání, konvertorová technologie přípravy pramene, předpřádání, prstencové dopřádání, rotorové dopřádání, nekonvenční způsoby výroby příze, skaní) s ohledem na zpracovávaný materiál. Je analyzován vliv jednotlivých operací na vlastnosti jak výsledného produktu, tak finální příze.
Obrázek kurzu KTT/SMV - Strukturní mechanika vlákenných útvarů (2018)
2018/19
Předmět je zaměřen na tyto problémové oblasti: Základní pojmy mechaniky jako takové; Stlačování vlákenného útvaru - model van Wyka a jeho zobecnění; Pevnost a tažnost svazku vláken; Tahové namáhání zakroucených svazků; Tahové namáhání multiaxiálních textilií, útvarů se spojitým rozložením směrů vláken, tkanin a pletenin.
Obrázek kurzu KTT/SPT - Speciální technologie (2018)
2018/19
Předmět navazuje na předměty Přádelnictví, Tkalcovství, Pletařství. Postupně jsou studenti seznamováni s problematikou speciálních technologií v oblasti výroby délkových textilií (předení, tvarování), v oblasti výroby plošných textilií (tkaní, pletení) na základě technologického vývoje v jednotlivých úsecích mechanické textilní technologie. K analyzování příslušných speciálních technologických systémů budou použity odpovídající moderní postupy, umožňující získat důležité poznatky o vlastnostech příslušných technologických systémů.
Obrázek kurzu KTT/STPR - Struktura a technologie přízí (2018)
2018/19
Předmět navazuje na základní předmět Textilní technologie I. V rámci předmětu si studenti prohloubí znalosti týkající se technologie výroby příze a její struktury. Jsou rozebírány jednotlivé technologické stupně výroby příze. Je analyzován vliv jednotlivých operací na vlastnosti a strukturu jak výsledného produktu, tak finální příze.
Obrázek kurzu KTT/SVT - Struktura a vlastnosti textilií (2018)
2018/19
V rámci předmětu se studenti seznámí se základními oblastmi struktury a vlastností textilií dle tematiky v uvedeném přehledu přednášek.
Obrázek kurzu KTT/SVT1 - Struktura a vlastnosti textilií (2018)
2018/19
V rámci předmětu se studenti seznámí se základními oblastmi struktury a vlastností textilií dle tematiky v uvedeném přehledu přednášek.
Obrázek kurzu KTT/TEX - Textile engineering (2018)
2018/19
Hlavním cílem předmětu vyučovaném v anglickém jazyce je poskytnout studentům hlubší pohled na textilní problematiku v oblasti textilního inženýrství a textilní a oděvní technologie od vlákenné suroviny až po plošné textilie využívané jak v oděvnictví, tak v technických aplikacích, včetně zdravotnických textilií. V rámci předmětu jsou prezentovány nosné oblasti oborů textilní technologie a oděvnictví: předení, tkaní, pletení, netkaných textiliích, zušlechťování a oděvnictví.
Obrázek kurzu KTT/TKL - Tkalcovství (2018)
2018/19
V rámci předmětu se studenti seznámí s problematikou z oblasti: tkaní a přípravy materiálu pro tkaní; sled operací v přípravně - zejména soukání, snování, šlichtování a navádění, charakteristiky prošlupu a způsoby tvorby prošlupu pomocí listového a žakárského zařízení; prohazování útku do prošlupu - způsoby a jejich princip; postupy při konstrukci a projektování listových a žakárských tkanin.
Obrázek kurzu KTT/TPR - Teorie přádelnických procesů (2018)
2018/19
Cílem předmětu je seznámit studenty s druhy a významem modelů přádelnických procesů, systémů a vlákenných produktů. V rámci předmětu jsou realizovány aplikace těchto modelů: dynamický model - transformace hmotové nestejnoměrnosti spřádacími systémy, pravděpodobnostní model - transport a poloha vláken ve složitých přádelnických systémech, poruchy procesu, mechanicko-fyzikální model - působení technologického ústrojí na vlákenný materiál, mechanické účinky v tělesech návinu.
Obrázek kurzu KTT/TST - Textilní stroje (2018)
2018/19
Předmět navazuje na základní předměty Textilní technologie I, Přádelnictví, Tkalcovství a Pletařství. V rámci předmětu student získá hlubší znalosti z oblasti konstrukce textilních strojů a jejich mechanismů. V úvodu jsou probrány obecné principy a názvosloví z oblasti textilních strojů. Předmět se zabývá konkrétním strojním zařízením, které je využíváno v oblasti předení, tkaní a pletení. Student získá poznatky o konkrétních mechanismech jednotlivých strojů, vývojových trendech v oblasti jejich konstrukčních uspořádání.
Obrázek kurzu KTT/TT1 - Textilní technologie 1 (2018)
2018/19
Cílem předmětu je poskytnout základní informace o textilních technologiích související s výrobou délkových a plošných textilií. Jsou vysvětleny základní technologické operace předení, tkaní a pletení s ohledem na zpracovávaný materiál a následnou aplikaci finálního výrobku.
Obrázek kurzu KTT/TTE - Textile technology (2018)
2018/19
Předmět umožní studentům všech specializací získat základní představy o technologických procesech v textilní oblasti. To je nezbytné pro porozumění materiálům, procesům a výrobkům specifickým v oblasti jejich specializace. Předmět je vyučován v anglickém jazyce, anglická terminologie pomůže studentům ve čtení a sledování zahraniční literatury v průběhu zpracování bakalářské/diplomové práce.
Obrázek kurzu KTT/ZAK1 - Žakárské vazební techniky (2018)
2018/19
V rámci předmětu se studenti seznámí s problematikou z oblasti: žakárského prošlupního ústrojí a možností řadění, žakárského vzorování a konstrukci tkanin (2D a 3D konstrukce tkanin), přípravu a zpracování předlohy žakárské tkaniny, využití CAD systému ve vzorování žakárských tkanin, žakárské techniky pro realizaci tkaniny se zaměřením se na jednoduché, víceútkové, víceosnovní a vícenásobné tkaniny.