2020/21
Obrázek kurzu NTI/ADA - Algoritmy a datové struktury (2020)
2020/21
Cílem předmětu je seznámit studenty s pokročilejšími datovými strukturami, možnostmi jejich počítačové reprezentace a algoritmy pro jejich zpracování. Nemalá pozornost je věnována práci s grafy ? jejich reprezentaci a algoritmům pro základní grafové úlohy. Z probíraných algoritmů je třeba především zmínit mechanismy pro třídění a vyhledávání v datech.
Obrázek kurzu NTI/AFJ - Automaty a formální jazyky (2020)
2020/21
Konečné automaty deterministické a nedeterministické a jazyky jimi rozpoznatelné, Nerodova věta, programová realizace automatů, redukce konečného automatu, lexikální analýza. Regulární výrazy, regulární jazyky. Zásobníkové automaty. Gramatiky, Chomského hierarchie, Bezkontextové jazyky, redukce gramatiky, Pumping Lemma. Turingův stroj. Algoritmicky nerozhodnutelné problémy.
Obrázek kurzu NTI/AFJ-P - Automaty a formální jazyky (2020)
2020/21
Konečné automaty deterministické a nedeterministické a jazyky jimi rozpoznatelné, Nerodova věta, programová realizace automatů, redukce konečného automatu, lexikální analýza. Regulární výrazy, regulární jazyky. Zásobníkové automaty. Gramatiky, Chomského hierarchie, Bezkontextové jazyky, redukce gramatiky, Pumping Lemma. Turingův stroj. Úvod do teorie vyčíslitelnosti.
Obrázek kurzu NTI/AFJPK - Automaty a formální jazyky (2020)
2020/21
Konečné automaty deterministické a nedeterministické a jazyky jimi rozpoznatelné, Nerodova věta, programová realizace automatů, redukce konečného automatu, lexikální analýza. Regulární výrazy, regulární jazyky. Zásobníkové automaty. Gramatiky, Chomského hierarchie, Bezkontextové jazyky, redukce gramatiky, Pumping Lemma. Turingův stroj. Úvod do teorie vyčíslitelnosti.
Obrázek kurzu NTI/AMP - Alternativní metody programování (2020)
2020/21
Předmět se zabývá principiálními přístupy k programování a koncepty programovacích jazyků. V jeho rámci se studenti seznámí vedle následovníků klasického procedurálního programování, jako je programování modulární, objektové a událostmi řízené, i s programováním funkcionálním a logickým, jakožto jeho alternativami. Důraz je kladen především na tyto méně obvyklé přístupy, se kterými studenti dosud nejsou obeznámeni.
Obrázek kurzu NTI/ANM - Aplikace nanotechnologií v medicíně (2020)
2020/21

Náplní kurzu je seznámení studentů se současnými aplikacemi nanotechnologií v medicíně (jak diagnostický tak terapeutický směr). K porozumění, jak mají nanostruktury správně fungovat a jakými vlastnostmi disponovat, je kurz obohacen o vybrané kapitoly biologie, biochemie, fyziologie a anatomie.

Obrázek kurzu NTI/APM - Aplikace počítačových modelů (2020)
2020/21
Obsahem předmětu je seznámení s principy a vlastnostmi výpočetních softwarových systémů pro modelování fyzikálních jevů a procesů: Formulace úloh popsaných parciálními diferenciálními rovnicemi - mechanika pružných těles a tekutin, elektromagnetické pole, vedení tepla. Základní pojmy z aplikace numerických metod (diskretizace, zaokrouhlovací chyby, konvergence), úvod do metody konečných prvků. Struktura a použití výpočetního softwaru, preprocesing, postprocesing - demonstrace na systému ANSYS. Na cvičení budou řešeny úlohy z různých oborů fyziky a techniky pomocí softwaru ANSYS. Cílem je bez podrobného výkladu matematické teorie získat představu o možnostech a úskalích numerických modelů, rozumět nastavením v dialozích různých softwarových systémů, umět kriticky posoudit výsledky modelu vzhledem k realitě.
Obrázek kurzu NTI/ARP - Architektura počítačů (2020)
2020/21
V předmětu se studenti teoreticky i prakticky seznamují se základním hardware a software osobních počítačů.
Obrázek kurzu NTI/BMM - Bezdotykové metody měření (2020)
2020/21
Předmět shrnuje vybrané partie optických a bezdotykových metod měření, které nacházejí uplatnění v aplikovaném výzkumu a průmyslu. Studenti se seznámí s metodami laserové anemometrie, interferometrie, vibrometrie a bezdotykovým měřením teplotních polí.
Obrázek kurzu NTI/DPG - Distribuované programování (2020)
2020/21
Předmět poskytne studentům základní znalosti a dovednosti potřebné pro programování distribuovaných aplikací. Zaměřuje se jak na distribuované výpočetní systémy (klastry), tak na síťové aplikace využívající přenosové protokoly TCP/IP. Studenti se seznámí se základními koncepty vytváření distribuovaných aplikací i s praktickým použitím nástrojů a knihoven dostupných pro tyto účely.
Obrázek kurzu NTI/EMM - Experimentální metody v mechanice (2020)
2020/21
Cílem předmětu je seznámit studenty s experimentálními metodami v mechanice elastických těles, zejména s odporovou tenzometrií a optickými metodami měření deformací. Prostřednictvím vhodně zvolených laboratorních úloh se studenti naučí tyto metody aplikovat v konkrétních případech namáhání konstrukcí, provést sběr dat z experimentu do PC, vyhodnocení výsledků a sepsat zprávu z měření. Důraz je kladen na to, aby studenti místo používání hotových přípravků a měřícího software měli možnost realizovat celé měření (počínaje instalací snímačů a konče vytvořením vlastního měřícího software) vlastnoručně. Laboratorní měření jsou doplněna výkladem příslušných partií z technické pružnosti a pevnosti a exkurzemi na výzkumných a vývojových pracovištích.
Obrázek kurzu NTI/EMMA - Experimentální metody v mechanice (2020)
2020/21
Cílem předmětu je seznámit studenty s experimentálními metodami v mechanice elastických těles, zejména s odporovou tenzometrií a optickými metodami měření deformací.
Obrázek kurzu NTI/EXM - Experimentální metody (2020)
2020/21

Předmět seznamuje studenty se základy některých experimentálních technik používaných v chemických a fyzikálně chemických laboratořích k určení vlastností hornin a roztoků. Úkolem předmětu je seznámit studenty s přístupem k experimentální činnosti v chemické a fyzikálně chemické laboratoři - navrhovat, provádět a vyhodnocovat příslušné experimenty. Předmět předpokládá samostatnou práci malých skupin studentů nad konkrétními problémy od jejich formulace až po vyhodnocení změřených výsledků.

Obrázek kurzu NTI/FJG - Fyzikální jevy v geovědách (2020)
2020/21
Cílem v rámci oboru je seznámit s fyzikálními jevy a jejich aplikacemi v přírodním prostředí, v návaznosti na ostatní technologicky orientované předměty. Obsaženy jsou tematické oblasti s praktickým společenským uplatněním - vodní zdroje, kontaminace prostředí při haváriích, těžba surovin. Předmět zahrnuje jak vysvětlení jevů samotných a souvislostí, tak postupy pro řešení v praxi jako metody měření a modelových výpočtů. Předmět poskytuje odborné pozadí pro nabízená témata diplomových prací vycházejících z výzkumné činnosti pracoviště.
Obrázek kurzu NTI/FOT - Fotonika (2020)
2020/21
Předmět je úvodem do fotoniky. Studenti se seznámí s vybranými partiemi z kvantové elektroniky a optiky, zejména s lasery, polovodičovými zdroji záření a detektory.
Obrázek kurzu NTI/GIM - Global Imaging Methods (2020)
2020/21
Předmět shrnuje vybrané partie optických metod měření v experimentální mechanice tekutin a vícefázových prostředí, které nacházejí uplatnění v aplikovaném výzkumu a průmyslové praxi. Studenti se seznámí s moderními kvantitativními vizualizačními metodami zahrnujícími zejména metody laserové anemometrie (LDA, PIV, Micro PIV, Time Resolved PIV), bezdotyková měření teplotních i koncentračních polí (PLIF), určování charakteristik sprejů (IPI) apod. Přednášená témata jsou doplněna praktickými aplikacemi ve výzkumných laboratořích Technické univerzity v Liberci.
Obrázek kurzu NTI/IM2 - Operační systémy (2020)
2020/21

Vlastnosti operačních systémů unixového typu zejména s ohledem na otázky bezpečnosti dat a automatizace rutinních činností. Zabezpečení přístupu, hesla, přístupová práva souborů, šifrování, elektronický podpis, bezpečnost v sítích, základní vlastnosti unixových nástrojů na zpracování textů a metody jejich kombinování.

Obrázek kurzu NTI/JPD - Jazyky pro popis dat (2020)
2020/21
Cílem předmětu je seznámit studenty s jazykem XML a souvisejícími nástroji, používanými pro popis dat v multiplatformním prostředí. Kromě vlastního XML se předmět zabývá i doprovodnými specifikacemi, jako jsou jmenné prostory, odkazy, transformace (XSL) či mechanismy stanovující strukturu dokumentu (DTD, XML Schema). V rámci cvičení se studenti prakticky seznámí s vybranými nástroji pro práci s XML a ověří si vlastnosti na návrhu konkrétního formátu dat a jeho praktického použití.
Obrázek kurzu NTI/KOP - Konstrukce optických přístrojů (2020)
2020/21
Kurz "Konstrukce optických přístrojů" seznámí studenty se základními optickými přístroji jako je lupa, kamera, autokolimátor, mikroskop, dalekohled, nebo interferometr, a některými způsoby využití těchto přístrojů v inženýrských aplikacích. Bude rozebrána optická i mechanická konstrukce přístrojů a budou ukázány faktory ovlivňující majoritně parametry přístrojů. Kromě přístrojů jako sestav budou také probrány základní elementy nutné pro jejich konstrukci, jako jsou čočky, zrcadla, hranoly, zdroje světla, detektory a další. V rámci laboratorních cvičení budou mít studenti příležitost zkonstruovat např. délkoměrný interferometr, jednoduchý mikroskop, telecentrickou měřicí sestavu.