2020/21
Obrázek kurzu KHT/ADP - Administrativa na PC (2020)
2020/21

Studenti získají informace o dokumentech zpracovávaných ve firmě v rámci jejího základního provozu, základy organizování času, komunikace a personálních dokumentech při formální komunikaci.

Obrázek kurzu KHT/CAS - Certifikace a standardizace v textilu (2020)
2020/21
Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou certifikace v sortimentu textilního zboží. Zahrnuta je oblast povinné i nepovinné certifikace. Povinná certifikace je v české legislativě dána zákonem č. 22/1997 Sb. O technických požadavcích na výrobky a na něj navazujícími nařízeními vlády ? textilu se týká především problematika osobních ochranných prostředků, hraček, zdravotnických prostředků, aktivních implantabilních zdravotních prostředků. Obsahově jsou česká nařízení vlády harmonizována s evropskými směrnicemi. Studenti budou mimo jiné seznámeni s modulárním systémem posuzování shody, který je uplatňován pro sjednocení certifikačních postupů v rámci EU. Zvláštní skupinu výrobků tvoří výrobky pro děti do 3 let věku, jejichž uvedení na trh musí být mimo jiné v souladu s vyhláškou MZ č. 521/2005 Sb. O hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti do 3 let. Oblast nepovinné certifikace bývá zpravidla motivována požadavky spotřebitelů, pro něž se certifikát kvality může stát důležitým výběrovým kritériem. Specifikované požadavky na výrobky jsou zpravidla zakotveny v odpovídajících technických normách. Po úspěšném absolvování předmětu se student dokáže orientovat v příslušných normách (souvisejících se specifickými skupinami textilních výrobků i certifikací jako takovou) i v související legislativě. Důraz nebude kladen na podrobnou znalost norem a legislativních dokumentů, ale především na orientaci v dané problematice.
Obrázek kurzu KHT/CTP - Comfort and Transport Properties of Tex. (2020)
2020/21

Cílem předmětu je seznámit studenta s principy komfortu a přenosových jevů tepla a hmoty. Poskytnout mu teoretické znalosti i experimentální zkušenosti umožňující zhodnotit sensorický a termofyziologický komfort. Student bude veden k rozlišování transportních jevů textilií při použití v odívání a technických aplikacích.

Obrázek kurzu KHT/DPR1 - Diplomová práce 1 (2020)
2020/21
Cílem předmětu je seznámit studenty, jak správně postupovat při řešení diplomové práce v rámci studijního programu. Studentům jsou vysvětlena základní pravidla pro zpracování odborných textů a jsou informováni o obsahových a formálních náležitostech závěrečné práce a způsobu jejich prezentace. Studenti diskutují řešené téma s vedoucím práce a jsou systematicky vedeni ke správnému řešení zadaného tématu diplomové práce.
Obrázek kurzu KHT/HOJ - Hodnocení jakosti (2020)
2020/21

Obecné problémy kvality. Vývoj koncepce kvality. Normy. Kategorizovaná data, nominální, ordinální a kardinální škála. Komplexní kritérium jakosti. Hodnocení jakosti textilních materiálů. Hodnocení omaku. Zpracování výsledků dotazníkových šetření, kontingenční tabulky. Regulační diagramy a statistické přejímky.

Obrázek kurzu KHT/JAK - Řízení jakosti (2020)
2020/21

Výklad principů on-line a off-line řízení jakosti a jejich aplikace a podmínkách textilního průmyslu. Postupy komplexního hodnocení jakosti a vyjádření organoleptických vlastností (omak) souvisejících se spotřebitelem hodnocenou jakostí textilií. Základy Taguchiho metody pro "off line" řízení a některá kontrolní schemata pro "on-line" řízení jakosti. Související metody EVOP, ANOM a plánované experimenty.

Obrázek kurzu KHT/KOT - Komfort textilií (2020)
2020/21

Klasifikace oděvního komfortu. Psychologický komfort. Sensorický komfort. Čidla komfortních vjemů lidského těla. Přehled mechanických vlastností textilií, které ovlivňují pocit kontaktního komfortu (omaku). Termofyziologický komfort: definice a přehled statických a dynamických parametrů jeho hodnocení. Způsoby sdílení tepla a vlhkosti v přírodě. Termofyziologické funkce lidského těla. Obecná rovnice tepelné bilance lidského těla. Přenos vlhkosti v kapilárních systémech. Specifické vlastnosti různých textilních materiálů s ohledem na komfort oděvů.. Vliv struktury a složení textilií na jejich tepelný odpor, tepelný omak a propustnost pro vodní páry. Funkční textilie a oděvy. Polopropustné textilie. Použití komfortních parametrů textilií a oděvů při propagaci a marketingu nových výrobků. Hodnocení komfortu textilií pomocí jednoduchých metod aplikovatelných v malých podnicích nebo specializovaných prodejnách.

Obrázek kurzu KHT/ODK - Odborná komunikace (2020)
2020/21

Cílem předmětu je seznámit studenta s modelem obecné komunikace, se specifikami odborné a mezilidské komunikace. Pomocí praktických ukázek se posluchač naučí vyhledávat informace potřebné pro komunikaci. Dále bude schopen připravit odborný text i odbornou prezentaci ústní, naučí se zásady odborné diskuse. Student pronikne do komunikace firemní, naučí se základy obchodní komunikace, komunikace v týmu a krizové komunikace

Obrázek kurzu KHT/PBA - Proseminář k bakalářské práci (2020)
2020/21
Cílem předmětu je rozšířit studentům kombinované formy studia možnosti konzultovat přípravu odborných textů, práce databázemi, textovými editory. Studentům jsou vysvětlena základní pravidla pro zpracování odborných textů a jsou informováni o obsahových a formálních náležitostech závěrečné práce a způsobu jejich prezentace. Studenti diskutují řešené téma, jsou systematicky vedeni ke strukturalizaci tématu, práci s cizojazyčnými texty, plánováním experimentu. Diskuze na d případnými vlastními tématy z podnikové praxe.
Obrázek kurzu KHT/PRI - Příprava a řízení projektů (2020)
2020/21
Příprava a řízení projektů je úvodem do složité problematiky tvorby a řízení projektu (produkt a služba). Předmět se věnuje fázi iniciace a přípravy projektu. Zahrnuje základní definice a systémové procesy, jako jsou řízení v čase, nákladech, personální, atd.
Obrázek kurzu KHT/SZJ - Systémy zabezpečování jakosti (2020)
2020/21

Cílem předmětu je poskytnout ucelený pohled na jakost a její zabezpečení. Studenti budou seznámeni se základy systémů řízení jakosti. Pozornost je zaměřena na koncepci systémů řízení kvality podle norem řady ISO 9000, TQM, Six-sigma, Kaizen. Dále jsou studenti seznámeni se vztahem mezi jakostí a životním prostředím. Zařazena je problematika environmentálního systému řízení a systému řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Důraz je kladen na požadavek na neustálé zlepšování kvality a na požadavek systémového měření spokojenosti externích zákazníků. Zařazen je také blok přednášek zaměřený na konkrétní vybrané metody používané v systémech řízení kvality.

Obrázek kurzu KHT/TZ1 - Textilní zbožíznalství 1 (2020)
2020/21
Předmět je zaměřen na obchod s textilními vlákny (charakter pohybu cen na tuzemském a světovém trhu, vláknařské bursy), na identifikaci textilních vláken v polotovarech a hotových výrobcích - tzn. identifikaci vláken ve směsích a v textilních výrobcích se vzhledovými úpravami. Dále se předmět zabývá správným označením vlákenné suroviny v textilním zboží (jsou vysvětleny zvyklosti v označování textilní suroviny v tuzemském a dováženém textilním zboží a aktuální požadavky na označování textilních vláken). Předmět vysvětluje vztah mezi vlákenným složením textilního zboží, jeho vlastnostmi a údržbou. Zabývá se také BIO a ECO textilními výrobky. Učí typologii délkových (jejich charakteristiku a názvosloví efektních přízí) a netkaných textilií.
Obrázek kurzu KHT/TZ2 - Textilní zbožíznalství 2 (2020)
2020/21
Student, který absolvuje předmět TZ2, je textilní odborník z hlediska zbožíznaleckého - umí identifikovat a pojmenovat konečný textilní produkt (zboží), umí provést jeho rozbor a v hotovém výrobku identifikovat základní strukturní prvky, které jsou důležité z hledika jeho vlastností a použití.
Obrázek kurzu KHT/ZB1 - Textilní zbožíznalství 1 (2020)
2020/21
Předmět je zaměřen na obchod s textilními vlákny (charakter pohybu cen na tuzemském a světovém trhu, ?vláknařské? burzy), na identifikaci textilních vláken v polotovarech a hotových výrobcích ? tzn. identifikaci vláken ve směsích a v textilních výrobcích se vzhledovými úpravami. Dále se předmět zabývá správným označením vlákenné suroviny v textilním zboží (jsou vysvětleny zvyklosti v označování textilní suroviny v tuzemském a dováženém textilním zboží a aktuální požadavky na označování textilních vláken). Předmět vysvětluje vztah mezi vlákenným složením textilního zboží, jeho užitnými vlastnostmi a údržbou. Zabývá se také BIO a ECO textilními výrobky. Učí typologii délkových (jejich charakteristiku, vlastnosti, použití, názvosloví efektních přízí) a netkaných textilií.
Obrázek kurzu KHT/ZB2 - Textilní zbožíznalství 2 (2020)
2020/21
Předmět je koncipován s ohledem na profil absolventa oboru Textilní marketing. Student absolvující předmět umí identifikovat a pojmenovat konečný textilní produkt ? zboží. Umí provést základní rozbor finálního výrobku (bez potřeby náročnějšího laboratorního vybavení, pouze s použitím mikroskopu nebo textilní lupy) a identifikovat charakteristické prvky, které jsou určující pro jeho vlastnosti a použití. Student získá prostřednictvím zbožíznaleckých katalogů zahrnujících širokou škálu (řádově několik set) reálných vzorků plošných textilií praktické zkušenosti v oblasti omakových a vzhledových charakteristik, které mu umožní pružně reagovat z odborného hlediska v podmínkách obchodních jednání. Důraz je kladen také na správné značení textilních výrobků nesoucí informace jak o materiálovém složení, tak o doporučeném způsobu údržby. Studenti jsou ve zkratce seznamováni také s legislativou související s ochranou spotřebitele na českém trhu.
Obrázek kurzu KHT/ZB3 - Textilní zbožíznalství 3 (2020)
2020/21
Cílem předmětu je typologie textilního zboží (bytový textil, galanterie a kloboučnické výrobky), kůží, usní a kožených výrobků a teorie textilního zboží v souvislostech s životním stylem. Nedílnou součástí textilního zbožíznalství jsou praktické ukázky, identifikace textilního zboží a cvičení neverbální komunikace vyjádřené oděvem.