Tematyka

  • Sekcja ogólna

  • Obsah předmětu a harmonogram výuky

    21. 9.        Úvod do předmětu, požadavky, úkoly, obecná pravidla bezpečnosti práce platná v laboratořích TUL

    28. 9.        státní svátek

    5. 10.        přednáška: Úvod do aditivních technologií, srovnání s ostatními výrobními technologiemi. Historie a vývoj aditivních technologií a metod rychlé výroby prototypů. Obecný princip tisku 3D objektů, požadavky na vstupní data a jejich kvalitu.

    12. 10.      cvičení: Práce s STL daty, oprava dat, převod naskenovaných STL dat do tisknutelné formy

    19. 10.      přednáška: Možnosti metod aditivní výroby z pohledu konstrukce, materiálů a kvality. Příprava výroby, vliv různých nastavení parametrů tisku na výsledné vlastnosti modelů.

    26. 10.      přednáška: Klasifikace aditivních technologií, možnosti a odlišnosti jednotlivých metod, vhodnost použití. Přehled nejvýznamnějších metod aditivních technologií založených na 3D tisku z fotopolymerů.

    2. 11.        přednáška: Přehled nejvýznamnějších metod aditivních technologií založených na 3D tisku z prášků.

    9. 11.        přednáška: Přehled nejvýznamnějších metod aditivních technologií založených na 3D tisku z materiálu v pevném stavu.

    16. 11.      cvičení: Příprava výroby, vliv různých nastavení parametrů tisku na výsledné vlastnosti modelů. Zpracování CAD dat pro výrobu pomocí aditivních technologií. Příklad výpočtu ceny tištěného dílu. Obsluha stroje FDM Dimension – příprava stroje pro tisk, nastavení spuštění vlastní výroby. Post-processing – závěrečné úpravy vytištěných dílů.

    23. 11.      cvičení: Představení vybraných technologií prakticky – Technologie PolyJet (cvičící: Ing. Jiří Šafka, Ph.D.)

    30. 11.      cvičení: Představení vybraných technologií prakticky – Technologie HP-MJF (cvičící: Ing. Jiří Šafka, Ph.D.)

    7. 12.        cvičení: Představení vybraných technologií prakticky – Technologie SLS, topologická optimalizace (cvičící: Ing. Jiří Šafka, Ph.D.)

    14. 12.      přednáška: Doplňková prototypová technologie lití ve vakuu do silikonových forem. Budoucnost aditivních technologií, hybridní technologie. Závěr, požadavky ke zkoušce.

    21. 12.      cvičení: Semestrální práce – prezentace studentů

  • Pravidla bezpečnosti práce v laboratořích

    Předpis o bezpečnosti práce pro studenty a pracovníky jiných pracovišť při práci v laboratořích

    Uvedená ustanovení pro zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vycházejí z obecně platných právních předpisů, Řádu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci Technické univerzity v Liberci a z organizační směrnice kvestora č. 4 / 2008 o stanovení organizace zabezpečení požární ochrany. Tato ustanovení jsou závazná pro všechny studenty a pracovníky jiných pracovišť vykonávajících činnost v laboratořích a dílnách katedry výrobních systémů a automatizace.

    1. Studenti mohou pracovat v prostorách dílen a laboratoří katedry a na zařízeních zde umístěných pouze za dozoru odpovědných pracovníků katedry a na pracích jim přikázaných. Student musí být seznámen s pracovním postupem na daném zařízení a s bezpečnostními a požárními předpisy.

    2. Pracovníci jiných pracovišť mohou v dílnách a laboratořích katedry pracovat pouze se souhlasem vedoucího katedry nebo jim pověřeného pracovníka a musí být seznámeni s předpisy BOZP a PO.

    3. Studentům a pracovníkům jiných pracovišť je dovoleno vykonávat pouze práce, které byly přikázány nebo odsouhlaseny v souladu s body 1 a 2.

    4. Při práci v laboratořích a dílnách jsou studenti a pracovníci jiných pracovišť povinni používat ochranné pomůcky předepsané pro vykonávané práce v souladu se Zákoníkem práce č. 262/2006 Sb. a Řádem bezpečnosti a ochrany zdraví při práci Technické univerzity v Liberci příloha č. 2. Student a pracovník musí být seznámen s nebezpečnými místy pracoviště, na kterém práci vykonává.

    5. Studenti používají při práci v dílnách a laboratořích vlastní pracovní oděv odpovídající vykonávané práci, tj. uzavřený, upnutý, se zajištěnými rukávy a nohavicemi znemožňující zejména zachycení rotujícími částmi strojů a zařízení.

    6. Studenti mající delší vlasy jsou povinni používat jejich pokrývku bránící zachycení vlasů rotujícími částmi strojů a zařízení.

    7. V dílnách a laboratořích nesmí žádný student ani pracovník pracovat sám. Zdržovat se v uvedených prostorách po pracovní době a po vyučování bez výslovného nařízení odpovědného pracovníka je zakázáno.

    8. Je zakázáno bez výslovného nařízení odpovědného pracovníka katedry manipulovat jakkoli se stroji, zařízením a vybavením dílen a laboratoří. Zejména je zakázáno zasahovat do elektrických zařízení pracovišť.

    9. Studenti a pracovníci jiných pracovišť nesmí vykonávat jakoukoli činnost v dílnách a laboratořích ani se v jejich prostorách nesmí zdržovat, pokud požili alkohol či jiné omamné nebo pozornost snižující látky.

    10. Studentům je zakázáno svévolně opouštět vykázané místo činnosti nebo pobytu v dílnách a laboratořích.

    11. Jakékoli poranění, či poškození zdraví, vzniklé v dílně nebo laboratoři, je student nebo pracovník povinen ihned hlásit odpovědnému pracovníkovi katedry a je nutno sepsat záznam o pracovním nebo školním úrazu.

    12. Jakékoli poškození zařízení dílen a laboratoří je rovněž nutno hlásit - ihned - odpovědnému pracovníkovi katedry.

    13. Po skončení práce je třeba vypnout elektrické spotřebiče a uzavřít přívody dalších používaných energií. Za případné škody vzniklé nesplněním tohoto nařízení odpovídá v plném rozsahu student nebo pracovník, který tak neučinil.

    14. Při odchodu z prostor dílen a laboratoří je student nebo pracovník povinen zkontrolovat uzavření oken a uzamčení opouštěných prostor.

    15. V laboratořích je zakázáno pořizovat jakékoliv audio-vizuální záznamy bez výslovného svolení odpovědného pracovníka katedry.

    16. V případě hrubého porušení pracovních, bezpečnostních a požárních předpisů nebo odmítnutí použití ochranných pomůcek bude student nebo pracovník okamžitě vyloučen z další činnosti v dílně nebo laboratoři s výhradou dalších disciplinárních opatření vůči němu.

    17. Vstup do laboratoře nebo dílny katedry výrobních systémů a automatizace je povolen pouze po seznámení se s výše uvedenými ustanoveními o bezpečnosti, požární ochraně a ochraně zdraví při práci stvrzením podpisem příslušného studenta nebo pracovníka.

  • Aditivní technologie - úvod

    Úvod do aditivních technologií, srovnání s ostatními výrobními technologiemi. Historie a vývoj aditivních technologií a metod rychlé výroby prototypů. Obecný princip tisku 3D objektů, požadavky na vstupní data a jejich kvalitu.

    • Cvičení je zaměřeno na práci se sítí (STL daty), která vykazuje řadu chyb. Síť vznikla optickou 3D digitalizací dřevořezby. Cílem je upravit data tak, aby je bylo možné použít pro 3D tisk.

  • Technologičnost konstrukce pro AM

  • CAD modely pro 3D tisk

    • Otwarto: czwartek, 19 października 2023, 00:00
      Wymagane do: czwartek, 9 listopada 2023, 09:10

      Připravte CAD model ve formátu STL (a příp. i např. STP pro možnost úpravy ještě při výuce) velikosti cca 50x50x30 mm součásti vhodné pro aditivní výrobu a připravte jej ke kontrole a případné další diskusi s vyučujícím do 9. 11. 2023. Je možné připravit sestavu více dílů do jednoho funkčního celku jako výsledek týmové práce několika studentů. Také je možné soubor(y) nahrát přímo sem, ale není to nutné.

  • AM - technologie 3D tisku z fotopolymerů

    Klasifikace aditivních technologií, možnosti a odlišnosti jednotlivých metod, vhodnost použití. Přehled nejvýznamnějších metod aditivních technologií založených na 3D tisku z fotopolymerů.

  • AM - technologie 3D tisku z prášků

    Představení vybraných technologií 3D tisku z práškových materiálů.

  • AM - technologie 3D tisku z pevných materiálů

    Představení vybraných technologií 3D tisku z pevných materiálů.

  • Hybridní technologie

  • AM - postprocessing

  • Příprava 3D tisku FDM

    Práce v programu CatalystEX se vzorovým dílem - technologie FDM.

  • Představení vybraných technologií prakticky

    Přednášející / cvičící: Ing. Jiří Šafka, Ph.D. a kol.

  • Technologie lití ve vakuu, budoucnost AM

  • Budoucnost AM, závěr

  • Cvičný test a zkouška

    • Cvičný test není omezen v počtu pokusů.

      Test obsahuje celkem 5 otázek, je omezen na 5 minut.

      Pracujte samostatně a bez použití studijních materiálů, internetu apod., jinak vám nebude stačit časový limit.