1.9 Členění ekonomických toků v podniku

Pro hospodářské aktivity podniku je charakteristické, že jsou složeny z mnoha rozličných operací, přičemž tyto operace mají zpravidla dvoustranný charakter. Na základě této skutečnosti je lze rozčlenit na:

1. Materiálové toky (resp. toky, které vyjadřují poskytované služby) – lze je uvést na příkladu spotřeby surovin a jejich následné přeměny na finální výrobek, resp. službu. U  podniku, který je zaměřen na výrobní činnost, dochází během výrobního procesu k přeměně nakoupených surovin do formy nedokončené výroby, dále pak do formy hotových výrobků, které jsou následně určeny k samotnému prodeji odběratelům.

 2.  Finanční toky – jsou charakteristické pohybem finančních prostředků. Lze je uvést na příkladu úhrady vystavené faktury odběratelem, výplaty mezd zaměstnancům apod.

Veškeré hospodářské aktivity účetní jednotky mohou mít podobu:

  • Externích toků – toků, které jsou spojeny s kontaktem účetní jednotky a jejího vnějšího prostředí.
  • Interních toků – toků, které probíhají uvnitř podniku.

Problematika interních a externích toků je v účetnictví zobrazena do hodnotové podoby tak, že dojde v rámci jedné měrné jednotky k převedení na jednotnou úroveň, která umožňuje uživateli účetních informací zobrazit jednotlivé změny.

Výsledkem dané činnosti je zjištění, zda daná účetní jednotka realizuje růst nebo ztrátu hodnoty, tedy, zda se hodnota aktiv podniku zvyšuje (účetní jednotka dosáhla zisku) či se snižuje (účetní jednotka realizovala ztrátu).