2. Vývoj průmyslu

2.3. Druhá průmyslová revoluce

Další – tedy již druhá - průmyslová revoluce v podstatě kontinuálně navázala na předchozí vývoj. Bývá spojována především s elektrifikací a pásovou (masovou) velkovýrobou. V této souvislosti byly významné zejména dvě události: v roce 1879 vynalezl T. A. Edison žárovku a v roce 1870 společnost Cincinnati instalovala ve svém závodě první montážní linku (tehdy ještě neelektrifikovanou).

Video s unikátním záběrem z laboratoře T. A. Edisona si můžete prohlédnout na následujícím odkazu.

 

Někdy bývá počátek druhé průmyslové revoluce spojován až s rokem 1913, kdy byla zavedena první elektrifikovaná pásová linka v automobilovém průmyslu, ve společnosti Ford Motor Company. Henry Ford si nápad na hromadnou výrobu si přinesl z jatek v Chicagu: prasata byla zavěšená na pásových dopravnících a každý řezník vykonával pouze část bourání zvířete (desouttertools, 2020). Ford tento princip převedl do prostředí automobilové výroby a zásadně změnil výrobní proces. Zatímco dříve jedna stanice kompletovala celý automobil, nyní byly vozy vyráběny po jednotlivých krocích na lince – což bylo výrazně rychlejší a navíc levnější. Dělba práce umožnila masovou výrobu. 

V roce 1914 zaměstnávala přes 13 000 dělníků. Henry Ford, aby zvýšil motivaci a výkonnost zaměstnanců, učinil dvě podstatná rozhodnutí: stanovil pevnou denní mzdu ve výši pěti dolarů (žádný jiný podnikatel tak vysokou mzdu v té době nenabízel) a zkrátil pracovní dobu na osm hodin (přitom obvyklá doba ve strojním průmyslu se běžně pohybovala mezi 9 až 12 hodinami).

Vysoká mzda vyvolala nebývalý zájem o práci u Forda, lidé ze všech koutů USA se stěhovali za prací do oblasti Detroitu. Úspěch automobilky tak znamenal také počátek sociální revoluce v USA. Fordovi dělníci bydleli povětšinou v podnikových dvojdomcích a patřili k první generaci dělníků, kteří mohli posílat své děti na studia. Vysoká produktivita práce umožnila vyrábět velmi levně, a proto si mohli pořídit také vlastní automobil (v roce 1914 je vyšel na čtyři měsíční platy!). Tento sociální pokrok měl velký vliv na vytvoření společenské nižší střední třídy v USA. Obdobné procesy probíhaly i v Evropě; masová výroba zpřístupnila zboží širokým vrstvám obyvatelstva.

U nás byl průkopníkem moderních výrobních postupů Tomáš Baťa. V roce 1894 založili tři sourozenci Baťové – Anna, Antonín a Tomáš - obuvnický podnik, který byl základem budoucího impéria. Tomáš Baťa je označován za podnikatele století i vizionáře. Zavedl sociální program pro pracovníky, motivaci pomocí účasti na zisku i ztrátě, po vzoru Forda také pásovou výrobu, … Pro bližší studium se podívejte např. na stránky věnované odkazu Tomáš Bati, kde mimo jiné najdete i audioknihu. 

Další významné objevy a události (příklady):

  • Nicola Tesla - transformátor, který se používá dodnes při napájení elektrických spotřebičů.

  • František Křižík - konstruktér obloukové lampy, který má největší zásluhu na elektrifikaci v českých zemích.

  • Emil Kolben - založil první elektrotechnickou továrnu na výrobu strojů a zařízení pro velké parní a vodní elektrárny v Čechách.

  • Gottlieb Daimler - sestrojil první benzínový motor, ve stejné době sestavil benzínový motor i C. F. Benz.

  • 1898 v Kopřivnici vyroben první český automobil Präsident.

  • 1899 představen motocykl vynálezců Laurina a Klementa, v roce 1905 vyrobili první automobil.

  • Rozvoj chemického průmyslu - objeveno umělé hedvábí, hnojivo, celofán, film, zdokonalilo se zpracování kaučuku (nafukovací pneumatiky).

Druhá průmyslová revoluce probíhala necelých sto let, tedy kratší dobu než první etapa industrializace - vývoj jde stále rychleji kupředu.