2. Vývoj průmyslu

2.5. Čtvrtá průmyslová revoluce

Průmysl 4.0, čili čtvrtá průmyslová revoluce, kterou právě prožíváme, je charakterizována masovým rozšířením internetu a jeho průnikem do všech oblastí lidské činnosti. K síti se připojují kromě lidí také stroje a další zařízení ze všech oblastí lidské činnosti. 

Naše současnost. Měla by trvat by měla dalších minimálně 10–30 let. Základní myšlenka a vize čtvrté průmyslové revoluce pochází z roku 2011 a její podstata byla představena na veletrhu v Hannoveru v roce 2013.

Je charakterizována masovým rozšířením internetu a jeho průnikem do všech oblastí lidské činnosti.

Jaké byly počátky internetu?

  • 1969 do provozu byla uvedena první experimentální síť ARPANET

V současnosti se reálné a virtuální světy začínají prolínat a do hry vstupují tzv. kyberneticko-fyzikální systémy. Kybernetocko-fyzikální systém (CPS) je systém spolupracujících výpočetních prvků, které řídí fyzické subjekty.

Inteligentní systémy převezmou činnosti, které dosud vykonávali lidé. Jedná se o vnímání okolního dění s počítačovým spojením strojů a dílů. Pomohou k tomu kamery, vysílače, čidla, čtečky kódů a jiná moderní zařízení. Automatické sklady včas odešlou zpracovanou zakázku a díly i polotovary budou obsahovat mikročipy, jež určí, jak mají být opracovány. Dle odborníků vzroste produktivita výroby až o jednu třetinu.

Ukázku aplikace principů 

Dle Česko-německé obchodní a průmyslové komory by měl průmysl 4.0 přinést lidem primárně úlevu od monotonních a fyzicky náročných profesí a zároveň zvýšit celkovou produktivitu až o 30 %. Mělo by tedy dojít k úsporám času a peněz a zvýšení flexibility firem. Díky senzorům, kamerám, čtečkám čárových kódů a kyberneticko-fyzikálním systémům se závody budou do jisté míry řídit samy. Díly a polotovary budou vybaveny mikročipy a samy si budou určovat, jak mají být zpracovány. Prezident ČNOPK Rudolf Fischer přitom zdůrazňuje, že nejde o futuristickou vizi, protože čtvrtá revoluce již začala. Například Siemens provozuje “chytrou továrnu” v Amberku, kde vyrábí programovatelné automaty Simatic, které se uplatňují třeba při řízení lyžařských vleků či řízení výrobních procesů. 

Průmysl 4.0 v Česku

Vláda ČR 24.8. 2016 schválila dokument Iniciativa Průmyslu 4.0, zpracovanou Ministerstvem průmyslu a obchodu, jejímž dlouhodobým cílem je udržet a posílit konkurenceschopnost České republiky v době masového nástupu tzv. čtvrté průmyslové revoluce. Jak jsme již zmiňovali v úvodu, v budoucnu bude mít tento směr za následek sice úsporu času  a peněz pro firmy, ale zároveň povede ke zvýšení nezaměstnanosti u lidí s nižší kvalifikací. Dle vládního dokumentu na digitalizaci doplatí např. úředníci, sekretářky, řidiči automobilů a pokladníci, naopak lékaři či technici se o svou práci bát nemusí. Z Iniciativy práce 4.0., ale také vyplývá, že zhruba do 20 let po nástupu robotů sice zanikne asi desetina pracovních míst, což je přes 400 tisíc postů, ale kvůli stárnutí společnosti zhruba stejný počet pracovních sil ubude.

Jak průmysl 4.0 ovlivní pracovní trh? V ohrožení jsou především úředníci, řidiči, pokladníci, prodavači a další zaměstnanci, jejichž práce je lehce strojově nahraditelná. Naopak větší poptávka bude po vysoce kvalifikovaných odbornících, kterých bude nedostatek. Další jistotou budou pozice, na kterých je zapotřebí empatie a kreativita. Předpověď hovoří ve prospěch pracovníků v sociálních službách, lékařů, policistů a hasičů.

Další problematikou, která se s průmyslem 4.0 pojí, je nepřipravenost českého daňového systému. Stát zajisté pocítí absenci daní, které byly odváděné zaměstnavateli za zaměstnance nahrazené stroji. Daně jsou významným zdrojem státního rozpočtu, na kterém stojí sociální politika státu. Pro firmy znamená digitalizace a automatizace růst produkce bez vyššího nákupu pracovní síly.

Jedním z prvních praktických příkladů digitalizace  jsou samoobslužné pokladny a systém Scan & Go. Zákazník si scanuje čárové kódy už v průběhu nákupu a na pokladně jen odevzdá scanner a zaplatí. Tato metoda je samozřejmě efektivnější a je při ní zapotřebí méně personálu.

Vývoj stále pokračuje...