5.4 Věcná náplň aktiv

Aktiva. Za aktivum se považuje zdroj kontrolovaný (řízený) podnikem, který je výsledkem minulých událostí, a který přinese budoucí ekonomický prospěch pro účetní jednotku. Tento budoucí ekonomický prospěch musí být dostatečně jistý, tj. musí být pravděpodobné, že příliv budoucího ekonomického užitku nastane, aktivum musí být spolehlivě ocenitelné. V podmínkách české účetní legislativy lze za aktivní rozvahovou položku vyjádřit pouze takový majetek, k němuž má účetní jednotka vlastnická práva.

A. Pohledávky za upsaný nesplacený kapitál. Jedná se o pohledávky účetní jednotky za vlastníky v případě, že upsaný (vkládaný) majetek nebyl dosud zcela splacen. (Pozn.: podmínky pro splácení upsaného kapitálu vyplývají v ČR ze zákona o korporacích).

B. Stálá aktiva. Kritérii pro zařazení majetku do stálých aktiv jsou čas (využitelnost delší než jeden rok) a hodnota (vyjadřující významnost majetku pro účetní jednotku). Třídí se na dlouhodobý nehmotný, hmotný a finanční majetek.

B.1 Dlouhodobý nehmotný majetek. Jsou to úspěšné výsledky výzkumu a vývoje, software, ocenitelná práva (tj. patenty, licence, koncese, autorská práva apod.), pokud byly vytvořeny vlastní činností za účelem obchodování s nimi a nebo byly nabyty od jiných osob, goodwill (tj. rozdíl mezi účetní hodnotou koupené společnosti a hodnotou skutečně zaplacenou nabyvatelem). Oprávky k nehmotnému majetku vyjadřují úhrnnou hodnotu opotřebení za celou dobu používání tohoto majetku, v rozvaze se vyjadřují jako korekční položka k jeho pořizovací ceně.

B.2 Dlouhodobý hmotný majetek. Hospodářské prostředky hmotné povahy, které svoji hodnotu předávají do výkonů účetní jednotky postupně. Člení se na odpisované (např. budovy, stavby, dopravní prostředky, hardware, výrobní zařízení, pěstitelské celky, tažná stáda atd., používáním ztrácejí hodnotu) a neodpisované (pozemky, umělecká díla a sbírky, hodnotu neztrácejí). Oprávky k hmotnému majetku (odpisovanému) vyjadřují úhrnnou hodnotu opotřebení za celou dobu používání tohoto majetku, v rozvaze se vyjadřují jako korekční položka k jeho pořizovací ceně.

B.3 Dlouhodobý finanční majetek. Evidují se zde např. cenné papíry (nakupované jako investice dlouhodobé povahy), finanční účasti v jiných podnicích, dlouhodobé půjčky, a dále různé druhy majetku, které podnik nakupuje z důvodu dlouhodobého uložení finančních prostředků.

C. Oběžná aktiva. Jejich základním rysem je rychlá přeměna formy v okamžiku jejich použití. Řadíme sem i ty majetkové položky, které nesplňují podmínky pro zařazení mezi dlouhodobá aktiva. Člení se na zásoby, pohledávky a krátkodobý finanční majetek.

C. 1 Zásoby. Hospodářské prostředky představující vstupy do činnosti podniku (suroviny a základní materiál – jsou zcela či zčásti spotřebovány), vznikající činností podniku (nedokončená výroba, hotové výrobky), ostatní (např. zboží).

C.2 Pohledávky. Obecně vyjadřují stav, kdy účetní jednotka realizovala své výkony, ale dosud za ně neinkasovala platby, tj. pohledávky z obchodního styku (za odběrateli), předem poskytnuté zálohy dodavatelům služeb a dále ostatní pohledávky jako např. za zaměstnanci (poskytnuté zálohy, předepsané úhrady škod), společníky, nároky na dotace.

C.3 Krátkodobý finanční majetek představuje cenné papíry krátkodobého charakteru, tj. obchodovatelné cenné papíry majetkové a dlužnické, do nichž podnik ukládá dočasně (na období kratší než jeden rok) volné peněžní prostředky (např. státní dluhopisy, vkladové certifikáty, aj.).

C.4 Peněžní prostředky. Člení se na hotovost v pokladně včetně cenin, a dále na vklady na účtech u rozličných bankovních ústavů.

D. Ostatní aktiva. Účty časového rozlišení aktivního charakteru, které účetní jednotka používá k naplnění požadavku akruálnosti, tj. aby veškeré náklady a výnosy byly zařazeny do období, se kterým se věcně a časově pojí (bez ohledu na výdaje a příjmy s nimi souvisejícími). Jsou to náklady příštích období (předplacené náklady) a příjmy příštích období (předjímané příjmy).