7. Plánování výrobního procesu

7.4. Směnnost

Směnnost vyjadřuje, v kolika pracovních směnách pracovního dne je výroba uskutečňována. Jedním z dílčích cílů řízení výroby je co nejvyšší směnnost, při níž je dosahováno maximálního využití výrobních kapacit. 

V nepřetržitém provozu je směnnost dána charakterem technologického procesu, který zpravidla musí probíhat nepřetržitě. V přerušovaných výrobách je směnnost nižší, ale ekonomické důvody vedou ke zvyšování směnnosti i v těchto výrobách. Zvyšování směnnosti umožňuje efektivní využití strojního zařízení, zkracování průběžné doby výroby, snižování nákladů a zvyšování efektivnosti výroby. Je možné zvýšit objem výroby a zajistit rychlejší obměnu výrobního zařízení.

Podmínky pro práci ve směně jsou vymezeny v zákoníku práce.  

Směna je předem stanovená pracovní doba.

Pracovní doba je doba (čas), po kterou je zaměstnanec povinen pro svého zaměstnavatele vykonávat práci.

Doba odpočinku je doba (čas), která není pracovní dobou.

Pokud se zaměstnanci střídají vzájemně po 12 hodinách v rámci 24 hodin, které jdou po sobě, jedná se o dvousměnný pracovní režim. Pokud se však zaměstnanci střídají po 8 hodinách v rámci 24 hodin, které jdou po sobě, jedná se o třísměnný pracovní režim.

Stanovená týdenní pracovní doba u zaměstnanců podle zákoníku práce činí 40 hodin týdně, přičemž existují i výjimky, kdy nemusí být tato doba dodržena. Dle §79 odstavec 2 a 3, u zaměstnanců:

  • s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem 37,5 hodiny týdně,

Nepřetržitý pracovní provoz vyžaduje, aby byla práce prováděna 24 hodin denně, 7 dní týdnu, tudíž se zaměstnanci střídají pravidelně ve směnách v nepřetržitém provozu v rámci 24 hodin, které jdou po sobě.

Zaměstnavatel je povinen sestavit řádný rozpis směn a dodržet všechny náležitosti stanovené zákoníkem práce, zejména pracovní přestávky – na jídlo a oddech, pro bezpečnost provozu a zejména pro nepřetržitý odpočinek v týdnu a mezi dvěma směnami.

Přestávka v práci na jídlo a oddech je doba, která se nezapočítává do pracovní doby (nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce, musí trvat nejméně 30 minut v kuse). Bezpečností přestávka se započítává do pracovní doby. Je dána dle zvláštních předpisů (např. pokud je pracovník vystaven vysoké fyzické zátěži, hluku, dlouhodobě zatěžuje zrak – práce na PC).