6. Vstupy výroby

6.2. Klasifikace podniků podle převažujícího výrobního faktoru

K celé řadě klasifikací podniků si nyní můžete přidat další, a to klasifikaci podle převažujícího výrobního faktoru (obr. níže).

Obr. Klasifikace podniků podle převažujícího výrobního faktoru

Pracovně intenzivní podniky jsou takové podniky, ve kterých se vyskytuje vysoký poměr mzdových nákladů v poměru k celkovým výrobním nákladům. Příkladem takových podniků jsou samozřejmě podniky v odvětví služeb. V odvětví průmyslové výroby se může jednat o podniky působící v optickém průmyslu, hodinářském průmyslu či průmyslu jemné mechaniky, porcelánu a keramiky. (Synek, 2015)

Investičně náročné podniky mají vysoký podíl dlouhodobého investičního majetku. Ten váže dlouhodobé zdroje, tedy dlouhodobý kapitál. Významnými nákladovými položkami jsou proto odpisy hmotného majetku a úroky z dlouhodobých úvěrů. Naopak mzdové náklady a náklady na suroviny jsou relativně nižší. Příkladem může být například elektrárenství, těžební průmysl, automobilový průmysl, apod.

Materiálově intenzivní podniky. V jejich nákladech dominují náklady na spotřebu materiálu (je-li vysoký podíl nákladů na energii, hovoříme o výrobách energeticky náročných). Příkladem průmysl potravinářský, hutnictví neželezných kovů a průmysl chemický. (Synek, 2015)

Toto zařazení podniku do určité skupiny převažujícího výrobního faktoru je důležité zejména pro orientaci managementu na hlavní zdroje snižování nákladů a tím i zvyšování efektivnosti, která bude zmíněna později.