3. Průmyslové podniky

3.4. Vodní hospodářství

Mezi průmyslová odvětví se řadí také vodní hospodářství. Úkolem je zajišťovat dostatek vody pro potřeby obyvatelstva i celého národního hospodářství. Součástí vodohospodářských činností jsou i kanalizace, tj. odvádění odpadních vod a jejich čištění.

Z hlediska klasifikace CZ-NACE je vodní hospodářství součástí sekce E Zásobování vodou; činnosti související s odpadními vodami, odpady a sanacemi. 

Tato sekce zahrnuje činnosti související s nakládáním (shromažďováním, sběrem, úpravou, odstraňováním) s různými druhy odpadů, např. pevnými nebo nepevnými průmyslovými nebo komunálními odpady a sanace kontaminovaných míst. Konečné produkty úpravy odpadů a odpadních vod mohou být buď odstraněny, nebo využity v nových výrobních procesech jako druhotná surovina. Tato sekce zahrnuje také činnosti spojené se zásobováním vodou, protože jsou často prováděné ve spojení s úpravou odpadních vod nebo je provádějí jednotky, které se zabývají také úpravou odpadních vod.

Vodovody a kanalizace jsou organizovány podle území. Většinou jsou přirozeným monopolem, proto je jako ochrana před zneužitím tohoto postavení jejich činnost regulována vodním zákonem (č. 254/2001 Sb., zákon o vodách). Účelem tohoto zákona je chránit povrchové a podzemní vody, stanovit podmínky pro hospodárné využívání vodních zdrojů a pro zachování i zlepšení jakosti povrchových a podzemních vod, vytvořit podmínky pro snižování nepříznivých účinků povodní a sucha a zajistit bezpečnost vodních děl.

V zákoně se rozlišují povrchové vody (tekoucí i stojaté) a podzemní vody (které jsou přednostně určeny pro zásobování pitnou vodou). Ani jedna skupina není předmětem vlastnictví, ani nejsou příslušenstvím pozemku, na němž nebo pod nímž se vyskytují.

Voda je základním předpokladem života, ale je nezbytná i pro zemědělskou a průmyslovou výrobu (jako zdroj i úložiště odpadů), a poskytuje řadu dalších ekosystémových služeb. Navíc jsou vodní toky významné dopravní cesty a jsou obnovitelným zdrojem energie. Vodní toky jsou zákonem prohlášeny za národní majetek a jejich rozhodující část je svěřena do správy vodohospodářských organizací (Povodí). 

Čistota vody ve vodních tocích je chráněna zákonem. Na dodržování přípustných norem znečištění dohlížejí vodosprávní orgány státu, především Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí ad. Pro ochranu kvality vod jsou stanoveny přípustné limity znečištění. Díky restrukturalizaci ekonomiky v 90. letech a díky nastavení limitů došlo k výraznému zlepšení kvality povrchové vody. V současnosti je jednou z klíčových hrozem sucho a s tím spojený problém s dostupností pitné vody.