5. Stavební podniky

Ke stavebnictví patří vlastní stavební práce při výstavbě, opravách a údržbě budov, práce průzkumné, projektové a přípravné k jejich uskutečnění.

Ve stavebnictví pracovalo v roce 201 téměř 384 000 pracovníků, tj. 7,25 % všech pracovníků v národním hospodářství.

Dle klasifikace CZ-NACE se jedná o sekci F Stavebnictví. Tato sekce zahrnuje specializované i nespecializované stavební činnosti. Patří sem práce na novostavbách, opravy, provádění nástaveb a přestaveb budov i inženýrských děl, výstavba prefabrikovaných objektů na staveništi a staveb dočasného charakteru.

Jedná se o výstavbu kompletních bytových, kancelářských a obchodních budov, ostatních veřejných budov, zemědělských budov, sportovních hal a tělocvičen atd. na straně jedné a dálnic, silnic, mostů, tunelů, železničních tratí, vzletových a přistávacích drah, přístavů a jiných vodních staveb, zavlažovacích kanálů, kanalizací, průmyslových objektů, potrubí a elektrických vedení, otevřených sportovních stadionů a hřišť atd. na straně druhé.

Ve srovnání s průmyslovou výrobou má stavebnictví některé zvláštnosti:

  • stavební výroba je v podstatě kusová, na staveništi vzniká jen jeden stavební produkt,
  • jedná se o výrobu s dlouhým výrobním cyklem, celková doba výstavby se skládá z jednotlivých etap a fází,
  • výroba je pohyblivá, výrobek nikoliv,
  • stavebnictví je závislé na povětrnostních podmínkách,
  • organizace práce je složitá, jelikož na stavbě pracují lidé různých profesí.

Stavební výroba se člení na tzv. velkou a malou stavební výrobu. Velka stavební výroba je zaměřena na investiční výstavbu větších stavebních celků, např. sídlišť, průmyslových závodů, komunikaci apod. Malá stavební výroba provádí většinou stavební údržbu, opravy a výstavbu místního významu.

Stavebnictví je odvětvím materiálově vysoce náročným.