4. Typologie výrobních procesů

4.5. Typologie z hlediska výstupů (podle programu a rozsahu provedených výkonů)

Tato typologie je založena na charakteristice strany výstupu - dá se hovořit o vlastnostech produktu a programu.

Největší význam má počet druhů výrobků a množství výrobků vyráběných najednou na základě daného projektu výroby. Pokud jde o sortiment, je důležité z hlediska řízení výrobního procesu, zda se jedná o výrobu:

  • jednoho produktu či úzkého sortimentu,
  • nebo více produktů.

Podle rozsahu výkonů, tj. množství výrobků vyráběných najednou na základě daného projektu výroby, se rozlišuje výroba

  • hromadná,
  • druhová,
  • sériová,
  • kusová,
  • výroba šarží.

Hromadná výroba se vyznačuje výrobou jen jednoho nebo několika málo druhů výrobků, sortiment je velmi úzký, a to umožňuje výrobu ve velkém rozsahu. Je typická vysokou mírou opakovanosti a relativně dlouhou ustáleností výroby (tzn. bez podstatnějších změn), často po celou dobu existence podniku. S výhodou se využívají jednoúčelové stroje velké výkonnosti, jednotlivá pracoviště jsou vysoce specializovaná. Nedochází zde téměř k žádnému pozměňování výrobních strojů, které zasahují do přeměny. Pracovníci ve výrobě obvykle nemusí mít tak vysokou kvalifikaci, jako pracovníci v kusové výrobě. Příkladem jsou elektrárny, lihovary, doly s jedním produktem, stejně tak cihelny, pivovary aj., výroba cementu, cigaret, benzínu aj.

Druhová výroba se oproti předchozímu liší tím, že jsou realizovány různé obměny daného druhu produktu. Jedná se o speciální případ hromadné výroby, kdy se vyrábí více variant jednoho hromadně vyráběného výrobku (např. oděvy). Varianty se liší např. tvarem, kvalitou.

Sériová výroba je charakteristická výrobou různých druhů produktů, přičemž produkty určitého množství jsou vždy jednoho druhu. Produkty různých sérií jsou si navzájem podobné, mohou být vyráběny na stejných zařízeních (automobily), čímž dochází ke snižování výrobních nákladů (jedno seřízení strojů je možné použít pro celou sérii). Plánování se zaměřuje na velikost zakázky, výrobní dávky, termíny a zásoby na meziskladech. Je charakteristická pro velkou část strojírenské výroby, konfekční průmysl apod. 

Kusová výroba vyrábí jednotlivý produkt. Zpravidla se jedná o výrobu na základě individuální zákaznické zakázky, výrobní zařízení musí vykazovat vysoký stupen flexibility. Problém řízení výroby je především malá možnost předpovědi požadavků, dlouhé dodací lhůty.

Výroba v šaržích je nevyhnutelná při kvalitativním rozdílu mezi jednotlivými výrobními dávkami (ocel, laky), které vedou k rozdílům v konečných produktech. Výroba je přerušena novou dávkou vstupujícího materiálu - šarže.

Tab. srovnání dle klíčových ukazatelů

Přechod od kusové výroby na sériovou, příp. hromadnou, zvyšuje efektivnost procesů, vede k vyšší technické úrovni, dochází k poklesu výrobních nákladů. (Gros, 2016)