10. Jaké jsou hlavní negativní dopady průmyslu na životní prostředí

Průmyslová výroba zatěžuje vodu, vzduch i půdu emisemi znečišťujících látek, přetváří krajinu a negativně tak působí na životní prostředí i lidské zdraví. Vliv průmyslu na životní prostředí je dán těžbou surovin, vlastními průmyslovými technologiemi, výstavbou a provozem průmyslových areálů, dopravou a produkcí průmyslových odpadů. Průmysl však nejen vyrábí, ale i spotřebovává, je náročný na spotřebu energie.

Z jednotlivých průmyslových odvětví mají kromě energetického průmyslu na životní prostředí největší vliv materiálově a energeticky náročná odvětví, jako je hutnictví, výroba stavebních hmot nebo chemický průmysl.

Některá odvětví mají vliv hlavně na kvalitu ovzduší (energetika, hutnictví, výroba stavebních hmot, chemický průmysl; obr. 8), jiná ovlivňují více kvalitu vody (papírenský, textilní a potravinářský průmysl), další zas produkují značné objemy odpadů (např. hutnický průmysl, výroba stavebních hmot). Chemický průmysl je kromě jiného specifický úrovní nebezpečnosti svých produktů i odpadů, které obsahují často vysoce toxické látky.

Emise znečišťujících látek z průmyslu tvoří nejčastěji sloučeniny oxidů síry (SOx), uhlíku (CO a CO2), dusíku (NOx), chlóru (Cl), prachové částice (PM) a další chemické látky, jako jsou např. VOC. (CENIA, ©2013)

Aktuální informace a historický vývoj naleznete na stránkách Českého hydrometerologického ústavu (klikněte zde), dále na stránkách Ministerstva životního prostředí ČR, kde jsou zveřejňovány statistické ročenky.

Obr. 8 Struktura agregovaných emisí skleníkových plynů dle kategorií zdrojů (včetně dekompozice kategorie Energetika – spalovací procesy), bez sektoru LULUCF [%], 2015 (MŽP, 2017)