10. Jaké jsou hlavní negativní dopady průmyslu na životní prostředí

10.3. Hutní průmysl

Hutní průmysl je průmyslové odvětví typické velmi vysokou energetickou a materiálovou náročností, s čímž souvisí i jeho významné dopady na životní prostředí.

Hutnictví reprezentované zejména výrobou železa a oceli produkuje značné množství emisí znečišťujících látek, které jsou do ovzduší produkovány nejen při vlastní výrobě železa ve vysokých pecích, ale i při výrobě koksu v koksovnách, které bývají součástí hutních závodů. Toto odvětví je největším průmyslovým zdrojem emisí oxidu uhelnatého (CO). Z hutnictví železa pochází rovněž značné množství emisí suspendovaných částic (PM10a PM2,5).

Hutnický průmysl produkuje také značné množství odpadů, z nichž většina je kvůli svým vlastnostem (karcinogenitě a toxicitě) zařazena mezi odpady nebezpečné. Odpadem v pravém slova smyslu není struska , které vzniká na každou tunu vyrobeného železa cca 450 kg. Struska není nebezpečná, problém je však její objem a ukládání. Při výrobě železa také vznikají vysokopecní kaly, které jsou odpadem pocházejícím z mokrého čištění (praní) spalin.

Jelikož hutnictví je koncentrováno jen do několika málo lokalit kvůli těžbě černého uhlí pro výrobu koksu, který je v hutní výrobě potřeba, mají oblasti s hutní výrobou často zhoršenou kvalitu ovzduší. V ČR se jedná o aglemoraci Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek, jejíž zhoršená kvalita ovzduší je zásadním environmentálním problémem ČR. (CENIA, ©2013)