6. Požadavky RVP ZV. Mediální výchova jako průřezové téma.

V ČR byla mediální výchova zařazena jako jedno ze šesti průřezových témat Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (RVP ZV), na jehož základě školy vytvořily školní vzdělávací programy a vyučují podle nich od školního roku 2007/08. Byla zařazena jako průřezové téma i do RVP pro gymnaziální vzdělávání a v RVP pro střední odborné vzdělávání je mediální výchova společně s výchovou informační součástí průřezových témat Občan v demokratické společnosti, Člověk a životní prostředí, Člověk a svět práce a Informační a komunikační technologie.

Jejím cílem je vybavit žáka základní úrovní mediální gramotnosti, tedy poskytnout základní poznatky a dovednosti týkající se mediální komunikace a práce s médii, a především se společně s ostatními průřezovými tématy podílet na rozvíjení postojů a hodnot každého žáka, seznamovat děti s podstatou a základními vlastnostmi moderních médií, vytvářet tzv. mediální kompetence jedince.

Žáci si v rámci mediální výchovy

  • osvojí základní poznatky o fungování a společenské roli současných médií,
  • poznávají jejich vlastnosti a  specifické vyjadřovací prostředky
  • a učí se rozpoznávat různou kvalitu produktů sdělovacích prostředků.

Žák by se měl dovědět, jak mohou média svého adresáta ovlivňovat a manipulovat jím a mediální výchova by ho měla vybavit dovednostmi aktivně a účinně se těmto nežádoucím vlivům bránit.

Žák v průběhu školní docházky získá dovednosti k aktivnímu a nezávislému zapojení  do mediální komunikace, tj. bude schopen

  • analyzovat nabízená sdělení,
  • kriticky posoudit jejich věrohodnost a vyhodnotit jejich komunikační záměr,
  • orientovat se v nich a vnímat souvislosti mezi informacemi z různých zdrojů,
  • zvolit odpovídající médium k získání potřebných informací, k efektivní studijní práci, k účinné komunikaci s okolním světem i k naplnění volného času.

 

Mediální výchova je v RVP ZV rozdělena v souladu s oběma strategiemi (strategie inhibice a strategie stimulace - viz výše) do dvou oblastí tématických okruhů – do oblasti receptivních činností, zaměřených na kritické čtení a vnímání mediálních sdělení, interpretaci vztahu mezi mediálním sdělením a skutečností, porozumění stavbě mediálních sdělení a jejím principům, vnímání autora mediálních sdělení a chápání fungování a vlivu masově komunikačních médií ve společnosti, a do oblasti produktivních činností, jež se uplatňují ve školní praxi nejčastěji v podobě projektů a zájmových činností dětí a jsou realizovány v podobě tvorby mediálního sdělení pro školní časopisy, rozhlas, televizi nebo internetové stránky. Žáci si při těchto činnostech osvojí kompetence ke kooperativním činnostem v týmu.

Mediální výchova směřuje k utváření vědomostí a dovedností (zapojení do mediální komunikace a interpersonální spolupráce, analýza mediálních obsahů, jejich cílů a strategií a kritický odstup od nich, efektivní využívání potenciálu médií, povědomí o roli médií v klíčových společenských situacích a o úloze médií v každodenním životě v regionu) a stejně důležitý je i rozvoj žáka v oblasti postojů a hodnot, kde se klade důraz především na citlivost vůči stereotypům v mediálních sděleních, předsudkům a zjednodušujícím soudům o společnosti, uvědomování si hodnoty vlastního života a odpovědnosti za jeho naplnění, utváření vkusu a zvyšování odolnosti vůči manipulaci médií do hédonistického, spotřebního životního stylu, uvědomování si možnosti svobodného vyjádření vlastních postojů a názorů a odpovědnosti za způsob jeho formulování a prezentace.

Cíle mediální výchovy jsou dále rozvíjeny ve středoškolském vzdělávání, v němž se rozšiřují základy kompetencí, získaných v průběhu vzdělávání základního. Mediální výchova se na středních školách zaměřuje na to, aby v žácích pomocí rozborů mediální produkce a prostřednictvím vlastní tvorby mediálních produktů a osvojování poznatků o fungování médií ve společnosti soustavně rozvíjela schopnost kriticky a tvořivě nakládat s médii a jejich produkcí, udržovat si od nich kritický odstup a efektivně využívat médií k seberozvoji, k práci i k užitečnému naplnění volného času.