7. Mediální a informační výchova

Mediální a informační výchova jsou v kurikulu velmi úzce propojeny vzhledem k tomu, že práce s médii a mediální komunikace je zároveň prací s informacemi a jejich zdroji. Společně se všemi ostatními oblastmi vzdělávacího programu směřují k vytváření a upevňování kompetencí, potřebných pro další vzdělávání, celoživotní učení, pro zařazení do pracovního procesu, pro život. Mediální i informační gramotnost je podmínkou plnohodnotné socializace jedince.

Informační výchova není vymezena jako samostatná vzdělávací oblast. Je tradičně součástí jazykové výuky (v RVP ve vzdělávací oblasti Jazyk a jazyková komunikace, zde především jako výchova k práci s tištěnými informacemi a k využívání knihoven a knihovnických služeb),  nově  je součástí oblasti Informační a komunikační technologie, především jako získávání poznatků a dovedností k práci s počítačem a všemi elektronickými zdroji informací. A je také obsažena v průřezovém tématu Mediální výchova (práce se všemi médii jako zdroji informací). Informační výchova jako součást výchovně vzdělávacího procesu je však nutnou součástí všechvyučovacích předmětů - všude tam, kde je příležitost pracovat s informacemi a jejich prameny.

Pojem informační výchova nahradil dva starší: oficiální, ale příliš dlouhý termín užívaný v 80. letech 20. století „výchova k práci s informacemi“ a termín „výchova informatická“, který se neujal a byl kritizován jako zavádějící směrem k významu „výchova k informatice jako disciplíně“. Pojem informační výchova lépe vystihuje význam „výchova k informacím“.

Informační výchova je záměrný, cílevědomý proces utváření informační gramotnosti, tedy kompetencí k získávání, zpracovávání a využívání informací v osobním i pracovním životě. V procesu informační výchovy získává žák vědomosti týkající se vytváření, shromažďování, zpracování, uchovávání, zpřístupňování a využívání různých druhů dokumentů a informací, a dovednosti a návyky pro práci s různými druhy dokumentů. Cílem informační výchovy je tedy naučit uživatele vyhledávat a efektivně využívat služby knihoven a veškeré další informační zdroje. V praxi to znamená zejména poznat, kdy je informace potřebná, rozhodnout se pro vhodný zdroj informace, informaci vyhledat, vyhodnotit a efektivně ji využít.

Neopominutelným cílem informační výchovy je také motivace žáků k práci s informačními prameny a posilování návyku na aktivní samostatnou práci s informacemi při řešení úloh a zvláště při samostudiu a domácí učební práci.

S rozšířením počítačů dochází často k záměně pojmů informační gramotnostpočítačová gramotnost. Informační gramotnost je však širší pojem:  počítačová gramotnost jako kompetence k využívání počítačové technologie je vlastně součástí gramotnosti informační. Proto také nemůže být informační výchova zahrnuta pouze do vzdělávací oblasti Informační a komunikační technologie a žádný z vyučovacích předmětů nemůže být izolovaný od informační výchovy. Informační výchova musí být samozřejmou součástí celého procesu vzdělávání.