9. Formy realizace mediální výchovy na ZŠ

Cíle a obsah mediální výchovy jsou formulovány v průřezovém tématu, z čehož vyplývají specifika forem implementace této oblasti základního vzdělávání do školních vzdělávacích programů.

Témata mediální výchovy jsou dána rámcově: povinností školy je všechna témata do výuky v průběhu 1.- 9. třídy zařadit, škole však není přesně stanoveno, ve kterých ročnících, v jakém rozsahu ani v jakých formách mají být jednotlivá témata realizována. 

Do výuky může být mediální výchova vřazena jako samostatný předmět, jakosoučást výuky jiných vyučovacích předmětů nebo součást projektů, nebo jako kombinace všech tří možností. V RVP je koncipována tak, abyumožňovala podle možností a zájmu konkrétní školy jakoukoli variantu 

Některé školy rozvrhly učivo tématu Mediální výchova do vzdělávání na 1. i 2. stupni ZŠ, některé je však realizují pouze na 2. stupni ZŠ. Poměrně častou praxí na školách je výuka mediální výchovy od 5. třídy.

Avšak vzhledem k tomu, že děti přicházejí do intenzivního kontaktu s médii už od kolébky, je z hlediska potřeb žáka pro praktický život vhodnější rozvrhnout učivo mediální výchovy již od 1. stupně ZŠ, a to ihned od 1. třídy - přiměřeně věkovým zvláštnostem a dosavadním zkušenostem žáků.

Nejpřirozenější se jeví na 1. stupni ZŠ počítat s učivem mediální výchovy jako se součástí všech vyučovacích předmětů a využívat příležitostí z reálného života dětí a školního života třídy.

 C knihovna

Efektivní realizaci mediální a informační výchovy může napomoci svým prostředím i vybavená a odborně vedená školní knihovna, která se z půjčovny knížek promění v informační centrum, mediatéku a prostor pro výuku, ale zároveň bude i nadále klasickou knihovnou s knížkami a časopisy,  která podporuje samostatnou četbu dětí. Ideální by pak bylo, kdyby se tato knihovna stala určitým druhem klubu – prostředím pro žáky přitažlivým, kde by se mohli scházet, trávit volný čas, připravovat se na vyučování. Takové prostředí by bylo velmi účinným motivačním prostředkem pro sebevzdělávání a individuální seberozvoj. Mimořádně významnou úlohu při práci s informacemi hraje samostatná mimoškolní práce žáka – při vyhledávání informací k určitému tématu z knih, časopisů a denního tisku, při práci s katalogy a databázemi. A právě dobře fungující školní knihovna je ideálním prostředím pro rozvoj dovedností v této oblasti.