6. Vybrané nástroje štíhlé výroby

6.1. Mapování hodnotového toku

Účelem mapování hodnotového toku (angl. Value Stream Mapping, VSM) je odhalit v procesech zdroje plýtvání a ztrát díky vizualizaci všech aktivit.

Hodnotový tok zachycuje všechny aktivity, tedy jak ty, které přidávají hodnotu, tak i ty hodnotu nepřidávající.

Mapování hodnotového toku se provádí tak, že se nejprve zakreslí všechny aktivity počínaje požadavky zákazníka, přes zadání objednávky, systém plánování, způsob dopravy materiálu do závodu, úroveň skladových zásob, všechny procesní operace včetně zmapování důležitých procesních údajů o produktivitě, chybovosti, prostojích zařízení, počtu operátorů apod. Dále se znázorňují materiálové toky mezi operacemi a stav zásob rozpracované výroby v daném okamžiku. Nakonec se mapuje způsob dopravy do skladu a následně zákazníkům, z hlediska frekvence dopravy, nákladů na dopravu, nákladů na speciální dopravu z důvodu zpožděné výroby.

Jakmile je mapa hotová, zhodnotí se týmem a definují se příležitosti ke zlepšení. Na mapu současného stavu potom navazuje mapa stavu budoucího, kde si tým pracovníků definuje budoucí stav daného procesu, který již vylučuje plýtvání existující v současném stavu procesu.

Rozdíl mezi oběma mapami musí být zachycen v podobě rozvojového (akčního) plánu, kde jsou určeny priority, časová osa i odpovědnost za jednotlivé úkoly.

V průběhu času se mapa budoucího stavu srovnává se stavem již zlepšeným, aby se zhodnotila úspěšnost implementace navržených opatření.