6. Vybrané nástroje štíhlé výroby

6.4. Standardizovaná práce

Standardizace v širším pojetí představuje systematický proces výběru, sjednocování a účelné stabilizace jednotlivých variant řešení, postupů, vstupních prvků a jejich kombinaci, jakož i výstupních prvků, činností a informací v procesu řízení firmy nebo jeho dílčích částech. Jejím cílem je snížení rozmanitosti a nahodilostí v řízeném procesu, jakož i zajištění jednoznačnosti výkladu přijatých rozhodnutí, přístupu a prvku.

Standardizace přispívá k větší stabilitě, přehlednosti a hospodárnosti procesu výroby. Výsledkem standardizačního procesu ve firmě je vytvoření určitých norem a standardů, které představují kvantitativní a kvalitativní vymezení a jednoznačné formulování závěru.

Standardizace práce se rovněž využívá při vyrovnávání operací ve výrobní buňce, udává činnosti, které mají jednotliví operátoři provádět, i jak dlouho tyto činnosti trvají.

Na základě zákaznického požadavku a doby trvání operací se následně zjistí optimální počet operátorů nebo strojů ve výrobě a operace, na nichž mají pracovat. Také slouží jako podklad pro tvorbu prostorového rozmístění výrobní linky (nebo buňky, tedy tzv. lay-out). Využívá se v rámci ostatních nástrojů štíhlé výroby, např. v metodě 5 S (standardy úklidu a čištění, standardy pracoviště) nebo rychlé výměně nástroje (tvorba standardu výměny).

Významnou částí standardizace práce je výrobní takt a výrobní cyklus.