5. Hygiena spaní

Pár slov navíc o hygieně a správném spaní je nad rámec obsahu učiva v kapitole ložní a stolní prádlo. Tato podkapitola je určena jen jako doplnění tématu.

Desatero rad pro zdravé spaní

Anatomicky správná poloha těla. Při spánku musí být páteř podepřena ve svém přirozeném fyziologickém tvaru jak v poloze na zádech, tak v poloze na boku. Při spánku se musí uvolnit ploténky, svalstvo, velké klouby i vnitřní orgány

Rovnoměrné podepření těla. Správná matrace musí vyhovovat přirozeným zakřivení těla, tj. v místech vyvýšení (ramena, boky) musí ustoupit a naopak v místech, kde je potřeba kontury těla vyplnit (úzký pas) toto vypodložení provede. Nesmí totiž docházet k extrémním bodovým tlakům, aby nebyl narušován krevní oběh.

Matrace podélně přizpůsobivá tělu, ale příčně tuhá. Tělo nesmí být hluboce zabořeno a ležet v dolíku v příliš měkké matraci. Matrace musí umožňovat snadné otáčení a změnu polohy bez narušení spánku.

Při výběru matrace dbejte na to, aby ji bylo možno přizpůsobit hmotnosti osoby. Velikost matrace musí odpovídat vnitřním rozměrům postele. Postel by měla být alespoň o 25 cm delší než naše výška a široká 90 cm (dvojlůžko 160cm)

Konstrukce matrace i postele musí umožňovat přístup vzduchu k tělu.  Při spánku kromě potu vylučujeme další látky z těla, proto musí být zajištěno dostatečné větrání. Je žádoucí, aby se lůžkoviny nezastýlaly a mohly přes den větrat.

Matrace musí zajišťovat optimální tepelnou pohodu, to znamená, že tělo se nesmí přehřívat ani podchlazovat. Důležité je ložnici nepřetápět, ale nesmí v ní být chlad a průvan.

Veškeré použité materiály (lůžkoviny, podložky, matrace, nosné rošty, korpusy postelí)musí být zdravotně nezávadné, pokud možno přírodní.

Matrace by měla být rozebíratelná z hlediska čištění nebo by měla mít alespoň snímatelný potah, umožňující praní nebo čištění.

Postel umisťujeme do dostatečně velké místnosti, aby byl zaručen stálý přísun kvalitního vzduchu. Z tohoto důvodu je nevhodné zřizovat místo pro spaní pod stropem (platí jak pro dospělé, tak pro děti). Jednou částí by měla postel přiléhat ke stěně pro zvýšení pocitu bezpečí

Při výběru lůžkovin, postele a dalšího zařízení ložnice dáváme přednost uklidňujícím nedráždivým barvám. Do ložnice by neměl pronikat vnější hluk nebo umělé světlo.

Stlaní a roztoči

Stlaní postele je pro většinu z nás znakem pořádku a dobrého vychování.  Na druhou stranu rezestlaná postel vytvoří dost nehostinných podmínek pro roztoče, kteří jinak obývají postel a živí se mikroskopickými kousky odumřelé kůže. Se studií, která říká, že neustlané lůžko sice vypadá neatraktivně a zanedbaně, ale ve výsledku je mnohem hygieničtější a zdravější než lůžko důkladně ustlané, přišli již před časem vědci z Kingstonské univerzity v Londýně. Podívejme se na to, čím je tato možná neprávem opomíjená vědecká studie podložena. O existenci roztočů v našich postelích asi nikdo nepochybuje. V průměrné posteli jich může být až 1,5 milionu, a to dokáže člověku způsobit značné zdravotní problémy. Tito miniaturní tvorové se živí odumřelou kůží z lidského těla a produkují nezanedbatelné množství alergenů, které lidi po celou dobu spánku nevědomě inhalují. Zdrojem alergenů a zdraví škodlivých látek není nic jiného než roztočí výkaly. O tom, že postel plná roztočů pro člověka skutečně není zdravá, asi není třeba nikoho zdlouhavě přesvědčovat – způsobují třeba alergie a astma.

Lidé se proto snaží snížit počet nezvaných hostů ve svých postelích různými způsoby. K dostání je množství různých druhů protiroztočových povlaků a podobně, které fungují na bázi hustě tkaných mikrovláken. Dokonce i membrány z nanovláken. Textilie jsou tak husté, že jimi nedokážou proniknout ani 0,1 milimetrů velcí roztoči. Počet roztočů se ale dá podle studie snížit i mnohem jednodušším způsobem. Roztoči totiž mají jednu velkou slabinu, kterou si vědci dobře uvědomují a na níž stojí celé tvrzení, že neustlaná postel je pro malé vetřelce mnohem horší. Jejich nevýhoda spočívá ve způsobu přijímání vody. Roztoči totiž vodu přijímají zvláštním způsobem, a jsou proto závislí na vysoké vlhkosti vzduchu. Voda se do jejich těl dostává prostřednictvím malých žláz, které ji dokážou vstřebávat pouze ze vzduchu, nikoliv přímo. „Něco tak jednoduchého, jako ponechání postele v jejím původním stavu celý den, může zbavit povlečení a matraci vlhkosti, a vystavit tak roztoče smrtelné dehydrataci,“ vysvětlil princip této teorie doktor Stephen Petrlove z Kingstonské univerzity. Zajímavý poznatek vychází z pokusu, v jehož rámci vědci sledovali 36 postelí v britských domácnostech a zkoumali vliv běžných každodenních rutin na velikost populace roztočů. Protiroztočový povlak je možná také řešení, ale stěží tak levné, jednoduché a pohodlné.

čerpáno z: Lukáš Marek, časopis Šifra