6. Proces integrace dodavatelského řetězce

6.1. Tři typy řetězců podle úrovně integrace

(Viz podrobně Pernica 2005, s. 221n.)

Tradiční typ řetězce s přetržitými toky je charakteristický tím, že v něm jsou objednávány a dodávány velké objemy materiálu, vyrábí se sériově, aby měl podnik co nejnižší náklady. Zákazníci jsou uspokojováni dodávkami ze skladu hlavních výrobků, tudíž článek zajišťující pružnost je sklad hlavní výroby. Materiálové toky fungují na principu push (předcházející článek tlačí následujícímu článku dodávku v určitém množství a čase), důsledkem jsou nadměrné zásoby a přerušený tok. Toky informací mají sériový charakter, i zde dochází k přerušení toku, jelikož jsou informace před předáním následujícímu článku zadržovány. Činnosti jednotlivých článků řetězce nejsou sladěny, tímto způsobem se promarní 95 % průběžné doby v řetězci neúčelným skladováním a prostoji.

Řetězec s kontinuálními toky má zjednodušenou strukturu, není v něm sklad surovin mezi dodavateli a výrobou a sklad hotových výrobků je redukován na množství, které vyrovnává tok z výroby k zákazníkům. Uplatňuje se zde materiálový tok založený pull principu (předcházející článek odesílá dodávku určitého množství stanoveného následujícím článkem až v okamžiku, kdy následující článek o dodávku zažádal). Dodávky surovin jsou termínované (just-in-time, JIT, viz dále). Frekvence toku se zvyšuje, předávají se menší dávky, tok je plynulý a zásoby na skladech se zmenšují (není jich tolik potřeba, vyjma pojistných zásob). Do takového řetězce musí ale vstoupit další článek řetězce, a to konsolidace přeprav. Článek konsolidace eliminuje zvýšenou frekvenci toků menších dodávek (dopady) na dopravu (nemusí se dovážet nízké počty výrobků ve velkých frekvencích s vysokými náklady). Pružnost řetězce je určována výrobou, která musí flexibilně odpovídat produkcí na objednávky zákazníků. Vzhledem k tomu, že řetězec je flexibilnější (dynamičtější), reakce na průběžné změny poptávky jsou pružnější, protože změny poptávky směřují přímo do výroby. Toky informací mají sériový charakter.

Řetězec se synchronním tokem  je považován za ideální cílový typ řetězce se schopností pružně reagovat na jakékoliv změny v poptávce. Skládá se pouze z výroby s kompletací a konsolidací, zákazníky a dodavateli. Tok materiálu je plynulý, bez přerušení. Současně řetězec nevytváří zásoby, vyjma nutnosti pojistných zásob. Celkově lze tento sled chodů považovat za vyvážený, jelikož uvnitř řetězce je takové množství hotových výrobků či surovin, které je v daném okamžiku požadováno (koncept pipeline). Této vyrovnanosti lze dosáhnout pouze při paralelním toku informací, tudíž zde vzniká řídící článek celého řetězce, který vyřizuje objednávky a koordinuje a optimalizuje všechny procesy v řetězci. Aby bylo možné řídit v celistvosti celý řetězec, musí v něm být užíváno odpovídající hardwarové a softwarové vybavení (programové a technické vybavení k automatické identifikaci a elektronické výměně dat, k simulaci – díky simulaci dokáže vedení ohodnotit důsledky svého rozhodování dříve, než je v řetězci uskuteční, tím pádem může nasimulovat a zvolit ten nejlepší směr řízení).